Dializált betegek étrendje

Irinyi-Barta Tünde
szerző: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember - WEBBeteg
frissítve:

Művesekezeléssel a vesefunkciók pótlását végzik, így távolítva el a szervezetből a toxikus anyagokat, helyreállítva a folyadék-, sav-bázis és elektrolitegyensúlyt. Ugyanakkor nem pótolja a vese hormonális (endokrin) funkcióit, a salakanyagok eltávolítása sem teljes, ezért van szükség diétára és speciális gyógyszerek szedésére.

A diéta függ a kezelés fajtájától (haemodializis (HD), peritonealis dializis (PD)), az egyén tápláltsági állapotától, és egyéb betegségeitől. A cél a beteg állapotromlásának megakadályozása, a megváltozott elektrolit értékek helyreállítása, és az ödéma elkerülése.

Az étrend energiatartalma 35-40 kcal/ttkg (146-167 kJ/ttkg) legyen. A fehérje bevitel HD esetén 1,0-1,2 g/ttkg, a PD esetén 1,2-1,4 g/ttkg legyen, amely 50%-át magas biológiai értékű élelmiszerekkel kell fedezni. A dialízissel a szervezet aminosavakat (fehérje-összetevőket) is veszít, fehérjehiányos állapot léphet fel, csökkenhet a testsúly, legyengül a beteg és csökken a fertőzésekkel szembeni ellenálló képessége. Dializált betegeknél fokozott mértékben ürülnek a vízben oldódó vitaminok, ezért szükséges ezek gyógyszeres pótlása.

Haemodialízis esetés az étrend szénhidrát tartalma 45-50 E% (energia%), a zsírtartalma 30-35 E%, az ideális káliummennyiség 1500-2000 mg/nap, a foszfor 800-900 mg/nap, a nátrium 1500-2000 mg/nap, a kalcium 1200-1500 mg/nap. A folyadékbevitel az előző nap ürített vizeletmennyiség + 500 ml legyen, fontos az ödéma kialakulásának megelőzése, és hogy két dialízis között a súlynövekedés ne legyen több, mint 5%.

Peritonealis dializis során a diéta szénhidrát tartalma 40-45 E%, a zsírtartalma 35-40 E%, a káliummennyiség 2000-3000 mg/nap, a foszfor 800-900 mg/nap, a nátrium 2000-2500 mg/nap, a kalcium 1200-1500 mg/nap. A folyadékbevitel az ürített vizeletmennyiség + 800 ml lehet, amelybe be kell számítani az ételek (pl. leves) folyadékmennyiségét is.

A dializált betegek étrendjének alapja

Az étrend alapját a tej és tejtermékek (joghurt, aludttej, kefir, túró), tojás (főleg a fehérje), húsok (sovány csirke- és pulykamell, sertéskaraj), összetett szénhidráttartalmú gabonafélék, lisztek, sütőipari termékek képezzék, emellett fontos a növényi olajok, margarin, a rizs, zöldségek és gyümölcsök (ezeknél figyelni kell azok kálium tartalmára) fogyasztása. A burgonya, paradicsom, sárgarépa, sóska, spenót, brokkoli, gomba, banán, sütőtök, szárított gyümölcsök jelentős káliumtartalommal bírnak.

Csökkentett mennyiségben fogyaszthatók a magas foszfortartalmú halak, száraz hüvelyesek, olajos magvak, sajtok és húskészítmények (nagy sótartalmuk miatt).

A kálium- és foszfortartalom nyersanyag-válogatással, előfőzéssel csökkenthető. Kerülni kell a félkész, konyhakész termékeket, konzerveket, levesporokat, sóval tartósított ételeket, erős fűszereket (pl. erős paprika, bors, chili, torma), savanyúságokat, chipeseket. A csökkentett nátrium tartalmú konyhasó használata tilos, mivel magas a kálium tartalma.

Ízesítésre a friss vagy szárított fűszerek és zöldségnövények ajánlottak (pl. petrezselyem, kapor, zeller, snidling, majoránna, Vegamix).

A szomjúság nem a folyadékigény, hanem a felhalmozódó méreganyagok következménye. Az ivás csak időlegesen csökkenti a szomjúságot, a sószegény diéta viszont mérsékli. A betegek egyszerre csak kevés folyadékot fogyasszanak, célszerű kis pohárból inni. A folyadékbevitel fedezésére csapvíz, ásványvíz, tea, limonádé, üdítőitalok fogyaszthatók. Gyümölcs- és zöldségleveknél figyelembe kell venni azok káliumtartalmát. Nem ajánlott a kólafélék és alkoholos italok fogyasztása.

Tovább A dialízis formái

Irinyi-Barta TündeForrás: WEBBeteg
Szakértőnk: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember

Cikkajánló

A dialízis formái

Dr. Kónya Judit, családorvos, Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter
A szervezet só-, víz- és sav-bázis egyensúlyának fenntartásában, illetve a mérgező anyagok eltávolításában létfontosságú vesék működése sok kórfolyamat miatt károsodhat. Ha a vesék működése kritikus szintre csökken, akkor az orvostudománynak kell beavatkoznia a páciens életének megmentése érdekében.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Kósa-Boda Veronika, újságíró
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Dr. Kónya Judit, családorvos, Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest