A peritoneális dialízis menete

szerző: Kósa-Boda Veronika, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

A hasi, vagy peritoneális dialízis egy testen belül zajló vértisztítási eljárás, amire a veseelégtelenségben szenvedő betegeknek van szüksége. A beteg vére a belső hasfalat és a belső szerveket borító hashártyán keresztül tisztul meg.

A vese életfontosságú szerv, a krónikus vesebetegség pedig népbetegségnek számít. Ma Magyarországon minden 14. ember veseműködése mindössze 50%-a a normálisnak, minden 140.-é csak 25%-os és minden ezredik magyar veseműködése tönkrement és dialízisre szorul. A krónikus vesebetegség csak a legritkább esetekben jelentkezik fájdalommal, az esetek 95%-ában csak szűrővizsgálattal deríthető ki.

A vese legfontosabb feladata biztosítani a szervezet só- és vízháztartásának egyensúlyát, valamint olyan méreganyagok kiválasztása, amitől légzéssel a szervezetünk nem tud megszabadulni. A veséknek ezen kívül a fehérjék és nukleinsavak bomlástermékeinek, valamint egyes vegyszerek és gyógyszerek kiválasztásában is szerepe van. Mennyiben a vese nem tudja ellátni vértisztító feladatát, transzplantációra, az új szerv megérkezéséig pedig művesekezelésre (dialízis) van szükség. A dialízis történhet mesterséges szűrővel (hemodialízis, HD) vagy a hashártyán keresztül is (hasi dialízis, peritoneális dialízis, PD). A veseműködés pótlására mindkét eljárás egyaránt alkalmas, de a hasi dialízisre mindössze a betegek 35-40 %-a alkalmas.

A dialízis

A szervezet só- víz-, és sav-bázis egyensúlyának fenntartásában illetve a mérgező anyagok eltávolításában létfontosságú vesék működése sok kórfolyamat miatt károsodhat. Ha a vesék működése kritikus szintre csökken, akkor az orvostudománynak kell beavatkoznia a páciens életének megmentése érdekében. A dialízis formái

Vértisztítás a hashártyán keresztül

Peritoneális dialízis (PD) során a hasüregbe vezetett csövön keresztül a dializáló oldattal ürülnek ki a szervezetben felhalmozódott toxikus anyagok. Gyerekeknél, 3-4 éves kor alatt ideálisabb, mint a vérből történő dialízis. A peritoneális dialízis 20-30 éve még a dialízisközpontban történt, de ma már otthon a beteg maga is képes megcsinálni.

A belső hasfalat, és a belső szerveket borító hashártya hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint a hemodialízis során használt mesterséges filter: a pórusai bizonyos részecskéket átengednek, míg másokat visszatartanak. A peritoneális dialízis során ezt a természetes szűrőt használják filterként. A tisztító folyadékot a húgyhólyag mögötti területbe, a kismedencébe egy katéteren keresztül juttatják a szervezetbe, ahonnan aztán ugyancsak egy katéteren keresztül kiürül a káros anyagokkal és felesleges vízzel együtt.

A hasi dialízis leggyakoribb formája a folyamatos ambuláns peritoneális dialízis (CAPD), ami a nap 24 órájában, a hét minden napján folyamatos méregtelenítést tesz lehetővé. A beteg reggel feltölti hasüregét a dializáló folyadékkal, délben leengedi azt és újra feltölti az üreget. Este és lefekvés előtt ugyanez a procedúra, de közben a beteg végezheti teendőit, akár munkába is járhat.

Forrás: WEBBeteg
Szerző:
Kósa-Boda Veronika, újságíró
Szakértő: Dr. Remport Ádám, belgyógyász nephrológus

Cikkajánló

A vese betegségére utaló jelek

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Vesebetegség
A vese betegségei kialakulhatnak önmagukban vagy rendszerbetegség részeként, szövődményeként. Magának a vesének az eltéréseit okozhatják a vesét megelőző szakasz betegségei, a vese eltérései vagy a vesét követő húgyutak rendellenességei.
Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

WEBBeteg - Kósa-Boda Veronika, újságíró
WEBBeteg összeállítás - Dr. Kónya Judit, családorvos, Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter
Vanderlich Egészségcentrum - Dr. Havasi Anett, belgyógyász, nephrológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest