IgA-nephropathia - Egy gyakori, vesét érintő betegség

szerző: Dr. Ács Júlia, Dr. Árki Ildikó - WEBBeteg
frissítve:

A Berger-kórként is ismert betegség fiatal felnőttkorban megjelenő, gyakran veseelégtelenségbe torkolló krónikus vesebetegség. A férfiakat háromszor-négyszer gyakrabban érinti, mint a nőket. Fő tünete a véres vizelet, amely vese- és lágyéktáji fájdalommal társulhat. A tünetek sokszor gyomor-bélrendszeri vagy felső légúti vírusfertőzés lezajlása után átmenetileg jelentkeznek, majd spontán megszűnhetnek.

Tünetek

Az IgA-nephropathia (ejtsd: nefropátia) a glomerulonephritisek (ejtsd: glomerulonefritisz) csoportjába tartozik. Ebben a betegségcsoportban a vese fontos működési egységei, a kicsiny érgombolyagok (glomerulusok) károsodnak, ezért kerül a vizeletbe vér és sokszor közepesen nagy mennyiségű fehérje is. Ezekben a betegségekben sokszor észlelhető magas vérnyomás is, az IgA-nephropathiában szenvedők kb. 40%-ánál figyelték meg. A betegek negyedénél a diagnózis felállítása után 25 éven belül végállapotú veseelégtelenség alakul ki. Ez azt jelenti, hogy a vese egyáltalán nem képes ellátni a funkcióját, ezért ezek a betegek vesepótló kezelésre szorulnak (dialízis, vesetranszplantáció).

A betegség oka

Amikor a vese betegsége okoz magas vérnyomást

Renoparenchymás eredetű magas vérnyomásról akkor beszélünk, amikor az emelkedett vérnyomás hátterében a vese parenchymájának, vagyis a vesét alkotó szövetnek valamilyen megbetegedése áll. A renoparenchymás magas vérnyomás

Az IgA-nephropathiás vesében szövettanilag kimutathatók a lerakódott IgA antitestek, azonban a lerakódás hátterében álló ok még felderítetlen. Egyesek autoimmun betegségként tartják számon, ami a megelőző vírusfertőzés következtében alakul ki, de a feltevés bizonyítása egyelőre ugyancsak várat magára.

Hasonló tünetekkel járó betegségek

Schönlein-Henoch purpura: a betegség a kisérbetegségekhez tartozik. Főként gyermekkorban fordul elő. Itt is IgA antitestek rakódnak le a vesében, ahogyan azt az IgA-nephropathia esetében láttuk. Ebből következik, hogy a vesetünetek megnyilvánulása is hasonló: szabad szemmel, vagy csak mikroszkóppal látható vér a vizeletben, fehérjevizelés stb. A Schönlein-Henoch purpura esetében azonban nem csupán a vese érintett: az ízületek kiserei is megbetegedhetnek, ami pár napig tartó fájdalmas ízületi gyulladást okoz. A belek falában lévő kiserek érintettsége miatt a széklet is véres lehet. A bőr kisereinek gyulladása miatt látatóak a betegség nevét is adó purpurák (bevérzések). Ezek a farpofákon és a végtagokon látható piros, nem viszkető foltok.

Hogyan kezelhető az IgA-nephropathia?

Nem áll rendelkezésre a betegséget gyógyító speciális terápia. Ha a veseműködés gyorsan romlik, immunszuppresszív, azaz az immunrendszert gyengítő szereket (pl. steroid) adnak a betegnek. Ettől némi javulás várató, azonban a gyógyszer elhagyása után a többségnél a tünetek újra romlanak. Ha magas vérnyomás betegség is kialakul, azt vérnyomáscsökkentőkkel kezelik. Végállapotú veseelégtelenségben vesepótló kezelést, dialízist vagy vesetranszplantációt alkalmaznak.

Véres vizelet - Mi okozza?

A véres vizelet (hematuria) nem ritka jelenség, bár sokszor szabad szemmel nem láthatóak a vörösvértestek. A banális, kezelést nem igénylő okoktól a súlyos daganatos vagy gyulladásos kórképekig számos ok állhat a véres vizelet panasza mögött. Véres vizelet - Mi okozza?

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőink: Dr. Ács Júlia, Dr. Árki Ildikó

Cikkajánló

A vese betegségére utaló jelek

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Vesebetegség
A vese betegségei kialakulhatnak önmagukban vagy rendszerbetegség részeként, szövődményeként. Magának a vesének az eltéréseit okozhatják a vesét megelőző szakasz betegségei, a vese eltérései vagy a vesét követő húgyutak rendellenességei.
Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
Trombózisközpont - Dr. Kapocsi Judit, magasvérnyomás- és érkockázat-sepcialista
Hypertonia - Dr. Bajcsi Dóra belgyógyász, hipertonológus, nefrológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest