Proteinuria? Albuminuria? – Mi a különbség?
A proteinuria és az albuminuria egészségügyi fogalmak, mindkét esetben laboratóriumi módszer igazol eltérést a vizeletben. De mit is jelentenek pontosan?
Mi a proteinuria?
A proteinuria annyit jelent, hogy fehérje van jelen a vizeletben. Egy gyűjtőfogalomról van szó, amikor vizeletvizsgálat során fehérje ürülése észlelhető a vizeletben. Alapvetően kóros állapot, tehát kivizsgálást igényel.
A proteinuria a veseglomerulusok sérülését jelezheti, alapvetően megkülönböztetünk
- szelektív glomeruláris proteinuriát, amikoris egy adott komponens mennyisége nő, pl. az albuminé (albuminuria),
- nem szelektív glomeruláris proteinuriát, amikor nagyobb fehérje alkotóelemek is kikerülnek a vizeletbe, ez már súlyosabb glomeruluskárosodást jelez.
Mi az albuminuria?
Az albuminuria a fehérjeürítés egy fajtája. Az albumin a vérplazmában lévő fehérje, mely vizeletbe kerülve már jó előre jelezheti a még egyéb vizsgálattal nem igazolható vesekárosodást is. Kis méretű fehérje, ami abban az esetben jut át a vese szűrőrendszerén, ha már sérült a glomerulus – vagyis a vese hajszálérgomolyagja, ami a vesén átáramló vért megtisztítani, szűrni hivatott a vizeletképzés folyamatában.
Megkülönböztetünk microalbuminuriát, ha 30-300 mg/nap az ürített mennyiség, illetve macroalbuminuriát, amikor 300 mg/nap az ürített mennyiség.
Már a microalbuminuria is előre jelez vesekárosodást – jellemzően cukorbetegségben, magasvérnyomás-betegségben, amikor ezeket nem vagy nem megfelelően kezelik. A microalbuminuria szív-érrendszeri betegségek fennálltát is jelezheti, illetve azok romlásának előrejelzője.
A fehérjeürítés mindig vesekárosodást jelez
Alapvetően mind az albuminuria, mind a proteinuria vesekárosodást jelez (nephrosis szindróma, nephritis, akármilyen alapbetegség esetén is). A károsodás mértékének, fajtájának, kialakulása okának függvényében változhat pl. az albuminürítés mértéke.
Milyen vizsgálattal mutatható ki, ha fehérje van a vizeletben?
A fehérjeürítésről a vizelet vizsgálata ad tájékoztatást, egyszerű vizeletminta, szükség esetén 24 órás vizeletgyűjtés történik, mellette vérvizsgálat, sok esetben képalkotó vizsgálat szükséges.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus