Vesesüllyedés (nephroptosis)
Normál esetben a vesék fix helyzetben találhatók a hasüregben, testhelyzettől függetlenül. A pozíciót a vese körüli zsírszövet, kötőszövet, erek biztosítják. Ritkán azonban előfordulhat, hogy az egyik, esetenként mindkét vese álló helyzetben a szokottnál mélyebbre süllyed. Ez a vesesüllyedés.
Mi történik vesesüllyedés során?
A vese körüli zsírszövet megfogyatkozása következtében a vese függőleges (medio-caudalis) irányban süllyed. Mivel ezt a mozgást a húgyvezeték nem követi, hosszabb ideig tartó álló testhelyzetben a felső szakaszon megtöretés jöhet létre, amely veseüregrendszeri tágulatot és következményes deréktáji fájdalmat okozhat.
A süllyedés mértékétől függően a vesesüllyedés különböző fokozatait ismerjük, súlyosabb formáját vándorvesének (ren migrans) hívjuk.
A vesesüllyedés tünetei, panaszok
A vesesüllyedés jellegzetes tünete az álló testhelyzetben jelentkező tompa vesetáji fájdalom, ami fekvő pozícióban megszűnik. A fájdalom után jelentkezhet véres vizelés.
Szövődménye lehet a vesetágulat (vesemedence-tágulat, üregrendszeri tágulat), ami már a vesefunkció romlásával, vizelési nehézséggel és más panaszokkal is járhat.
Tovább Hogyan lehet megkülönböztetni a vesefájdalmat a hát- és derékfájástól?
Miért alakul ki a vesesüllyedés?
A hajlamosító tényezők között megemlítendők:
- a hirtelen bekövetkező fogyás,
- vékony testalkat,
- túl hosszú vese arteriák,
- nagyobb rázkódással járó munkavégzés.
Kivizsgálás, diagnózis
A vesesüllyedés felismerésének alapja a jellegzetes tüneteken túl a fizikális vizsgálat, a hasi ultrahang, továbbá az álló és fekvő helyzetben készült kontrasztanyagos vagy izotópos radiológiai képalkotó vizsgálat. Az egyéb lehetséges betegségek (pl. vesemedencegyulladás) kizárására szükséges lehet laboratóriumi vér- és vizeletvizsgálat is, valamint ki kell zárni a fájdalom kapcsán felmerülő mozgásszervi okokat (pl. gerincsérv) is.
Fizikális vizsgálat során az álló pozícióban tapintható vese alapján több fokozatát különböztetjük meg.
- I. fokozatú vesesüllyedés esetén a vese alsó pólusa mély belégzéskor tapintható,
- II. fokozat esetén az egész vese tapintható mély belégzéskor,
- III. fokozat esetén a vese légzéstől függetlenül egészében tapintható.
A vesesüllyedés kezelési lehetőségei
A vesesüllyedés gyógyszeresen nem kezelhető, műtéti beavatkozás pedig csak panaszokat okozó esetben jön szóba. Amennyiben az elváltozás nem jár tünetekkel, az állapot nyomon követése, laboratóriumi és ultrahangos kontroll szükséges, kb. félévente.
A vese műtéti rögzítése (nephropexia) laparoszkópos technikával történik, szükség esetén a kialakult vesemedence/veseüregrendszeri tágulatot is korrigálhatják.
Szerző: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász