Szénsavas üdítők és női vesekárosodás

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
megjelent:

Napi két vagy több pohár szénsavas üdítő fogyasztása jelentősen növeli nőknél a vesebetegség kialakulásának kockázatát – derült ki egy felmérésből. Kifejezetten veszélyeztetettek a vékony és a normál testsúlyú nők - adta hírül a Medpage Today.

A vizsgálatban résztvevő nőknél, akik naponta a legtöbb szénsavas üdítőt fogyasztották, mintegy 86 százalékkal nőtt az albuminuria (fehérjevizelés) kockázata, mely nem más, mint a korai vesebetegség jele.A férfiaknál, illetve azoknál, akik diétás vagy kisebb mennyiségű üdítőt fogyasztottak nem tapasztaltak ilyen jellegű növekedést.

Természetesen további kutatások szükségesek annak megállapítására, hogy önmagában a magas cukortartalmú üdítőital, vagy egyéb, nem vizsgált, életmódbeli tényezők a felelősek-e a kapott eredményekért.

Az elmúlt években jelentősen megnövekedett a cukorbetegek, elhízottak és a súlyos vesebetegek száma a fruktózszirup fogyasztásával párhuzamosan, márpedig ezzel édesítik a legtöbb üdítőitalt.

A testsúly is számít

A jelenlegi kutatás célja a fruktózszirup, vagyis a szénsavas üdítőitalok fogyasztása és a vesebetegségek közötti összefüggés vizsgálata volt, mintegy 9 358, 20 év feletti résztvevővel.

Átlagosan a résztvevők 16,8 százaléka fogyasztott naponta legalább két pohár szénsavas üdítőt, és körükben átlagosan 40 százalékkal emelkedett az albuminuria kockázata.

Jelentős különbséget a nemek és testsúly figyelembevételekor tapasztaltak a kutatók. A 25 alatti BMI indexszel rendelkező nőknél a betegség kockázata több mint megkétszereződött a magas szénsavfogyasztás hatására.

Mivel a kövérség hozzájárul azokhoz a folyamatokhoz, mellyel a cukorfogyasztás vesekárosodást idéz elő, szakemberek úgy vélik, a normál testsúlyú szervezet érzékenyebben reagál ezekre a folyamatokra.

Egyelőre a kutatók is értetlenül állnak az előtt, hogy a férfiak esetében miért nincs hasonló elváltozás.

A szénsavas üdítőitalok nagymennyiségű fogyasztása azért is veszélyes, mert elhízáshoz és cukorbetegséghez vezet, mely szintén veseelégtelenséget okozhat. Emellett az ilyen italokban található foszfor önmagában is károsíthatja a veséket.

(WEBBeteg - Cs.K. fordító, lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos; Forrás: Medpage Today)

Cikkajánló

A vese betegségére utaló jelek

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Vesebetegség
A vese betegségei kialakulhatnak önmagukban vagy rendszerbetegség részeként, szövődményeként. Magának a vesének az eltéréseit okozhatják a vesét megelőző szakasz betegségei, a vese eltérései vagy a vesét követő húgyutak rendellenességei.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest