Vesekő gyermekkorban - Okok, tünetek, kezelés

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
frissítve:

Egyre több gyermek szenved vesekőtől az orvosok szerint. Bár a gyermekkori kőképződés ritkább, mint a felnőttek körében, visszatérő húgyúti fertőzés, fájdalmas vizelés, görcsös deréktáji fájdalom esetén gyermekeknél is gondolni kell a vesekövességre.

A vesekő általában a felnőttek betegsége, az utóbbi évtizedekben azonban jelentősen megnőtt a gyermekkorú, akár csecsemő betegek száma. A Semmelweis Egyetem gyermekklinikájának adatai szerint 10-15 százalékkal nőtt a vesekövességgel kezelt gyermekek száma 20 év alatt, mintegy 1200 gyermeket érint a betegség Magyarországon, a legfiatalabb veseköves betegük pedig 10 hónapos volt.

A gyermekkori vesekövesség kiváltó okai, tünetei és lehetséges szövődményei hasonlóak, mint felnőttkorban, de azok gyakorisága eltérő, így más hajlamosító tényezőkre és kezelési lehetőségekre érdemes elsősorban gondolni az esetükben.

A gyermekkori vesekövek gyakori okai

Anyagcserebetegségek és fejlődési rendellenességek - A kiscsermekek és csecsemők esetén leggyakrabban genetikai eredetű anyagcserebetegségek és a vese fejlődési rendellenességei állhatnak a kőképződés hátterében. Jellegzetes gyermekkori ok, főleg kisfiúk esetében, a cisztinuria nevű öröklődő betegség, vagy a patkóvese nevű anatómia elváltozással járó fejlődési rendellenesség.

Krónikus húgyúti fertőzés - Egyes bakteriális fertőzések a struvit kövek kialakulásának köckázatát növelik. (A húgyúti fertőzés gyakrabban inkább a más okból kialakult vesekövek következménye.)

Életmód és táplálkozási szokások - A 10 évnél idősebb gyermekek esetében már az életmódtényezők szerepe a döntő a vesekövek kialakulásában, ugyanis néhány év egészségtelen táplálkozás már elegendő a kőképződéshez.

Ennek leggyakoribb elemei:

  • Túlzott sófogyasztás - A gyermekek esetében a leggyakoribb vesekőtípus a kalciumkő, mivel a sok só növeli a kalcium felhalmozódását a kiválasztó rendszerben és a vizeletben.
  • Elégtelen folyadékfogyasztás - A mai gyerekek kevesebbet isznak, ráadásul a folyadékbevitelük jelentős részét víz helyett különböző cukros, szénsavas üdítőitalok teszik ki. Az orvosok hangsúlyozzák, hogy a megfelelő mennyiségű víz fogyasztása segít megelőzni a vesekő kialakulását.
  • Mozgásszegény életmód - Lassulhat az anyagcsere és a veseműködés, fokozódik az elhízás. Vizeletpangás következik be, a vizeletnek pedig megnövekedhet a kalciumkoncentrációja, így könnyebben kicsapódnak a kalciumkristályok és nem tudnak oldott állapotban távozni a veséből.

Tünetek és kivizsgálás gyermekkori vesekövesség esetén

Csecsemők és kisgyermekek esetén nehéz lehet a vesekő okozta panaszok felismerése, mivel nem lokalizálható megfelelően a fájdalom, és a gyermek nem tudja leírni tüneteit. A jellemző panaszok ennek ellenére hasonlóak, mint felnőttek esetében:

  • Deréktáji fájdalom (vesegörcs), mely a lágyékhajlat felé sugárzik
  • Hányinger vagy hányás
  • Gyakori, fájdalmas vizelés
  • Vér a vizeletben (néha csak laboratóriumi módszerekkel kimutatható mennyiségben)
  • Visszatérő húgyúti fertőzések

A vesekő igazolására gyermekek esetében a hasi ultrahang a javasolt képalkotó diagnosztikai módszer - fájdalommentes, nem jár sugárterheléssel és nem igényel előkészületeket. A vizsgálat előtt 2-3 órával a gyerek ne egyen, ám fontos a bőséges vízfogyasztás. Az ultrahang segítségével kirajzolódnak a vesekövek, meghatározható helyük és méretük, illetve a vese és a húgyutak anatómiai alakja.

Hasi ultrahang gyermeknél

Noha a gyerekek esetében a vesekő általában nem nagy, így is nagy fájdalmakat okoz. Ennek oka, hogy gyermekeknél a húgyutak mérete is kicsi, a kő könnyen elzárja a vizelet útját, ami kezeletlen esetben vesekárosodáshoz vezet.

Kezelési lehetőségek

A leggyakoribb kezelési mód gyerekek esetében a megfigyelés, a fájdalomcsillapítás és a bőséges folyadékfogyasztás, annak reményében, hogy a kő magától távozik. Kisebb kövek esetében ez az esetek többségében 1-4 hét alatt fájdalmas vizeletürítés mellett bekövetkezik. Amennyiben nincs elviselhetetlen fájdalom vagy komplikációra utaló jel (pl. vizeletelakadás), érdemes ezt az időt kivárni, de más esetben előre lehet hozni a további kezelési eljárások idejét. Minél kisebb méretű a kő és minél inkább a húgyutak alsó részében helyezkedik el, annál nagyobb az esély a gyors távozásra.

Amennyiben a vesekő nagyobb mérete vagy beékelődött helyzete miatt nem távozik spontán módon a vizelettel, a legkíméletesebb és leggyakoribb kezelési eljárás az ultrahangos vesekőzúzás (ESWL). Az eljárás során az ultrahangos lökéshullám segítségével kisebb darabokra esnek szét a kövek, amelyek így már tudnak távozni a vizelettel. Gyermekkorban leggyakrabban altatásban végzik a beavatkozást.

Sebészeti műtétre igen ritkán kerül sor, csak ha a vesekőzúzás sem jár eredménnyel, vagy a vesekő sürgősséggel kezelendő komplikációt okoz a húgyutakban.

Hogyan előzhető meg a gyermekkori vesekőképződés?

Urulógusok szerint a megelőzés a legfontosabb, mely alapja a megfelelő mennyiségű víz fogyasztása és az üdítőitalok kerülése, illetve a túlsózott, félkész ételek kerülése.

Az ajánlott napi vízmennyiség függ a gyermek életkorától, ám egy átlagos 10 éves számára ez legalább 4 pohár mindazon folyadék mellé, amit ezen kívül más formában (ételek) fogyaszt. Sajnos a gyerekek többsége ennél jóval kevesebb vizet iszik. A szakemberek szerint az lenne a legjobb, ha annyi vizet és folyadékot fogyasztanának, hogy a vizeletük szinte teljesen átlátszó legyen.

Azok számára, akiket már egyszer kezeltek vesekővel, az orvosok azt ajánlják, fogyasszanak rendszeresen frissen facsart limonádét vagy más citrusféléből készült levet, mely segít csökkenteni a vesekőképződés kockázatát. Az életmód okokkal magyarázható betegség diétával jól kezelhető, a kiújulás megelőzhető.

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Szerző: Cs. K., fordító; AP, KidsHealth; Semmelweis Egyetem
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos
Kép: ID 247790442 @ Megaflopp | Dreamstime

Cikkajánló

Vesekövesség
A vesekövesség (nephrolithiasis) a vesében kialakuló, a vizeletből kicsapódó kristályokból kialakuló kövek, a vesekövek okozta betegség. Veszélye, hogy korai stádiumban nem okoz panaszokat, előrehaladott állapotban azonban erőss fájdalommal és maradandó vesekárosodással járhat.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Dr. Jóna Angelika
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest