Vesekő gyermekkorban - Okok, tünetek, kezelés
Egyre több gyermek szenved vesekőtől az orvosok szerint. Bár a gyermekkori kőképződés ritkább, mint a felnőttek körében, visszatérő húgyúti fertőzés, fájdalmas vizelés, görcsös deréktáji fájdalom esetén gyermekeknél is gondolni kell a vesekövességre.
A vesekő általában a felnőttek betegsége, az utóbbi évtizedekben azonban jelentősen megnőtt a gyermekkorú, akár csecsemő betegek száma. A Semmelweis Egyetem gyermekklinikájának adatai szerint 10-15 százalékkal nőtt a vesekövességgel kezelt gyermekek száma 20 év alatt, mintegy 1200 gyermeket érint a betegség Magyarországon, a legfiatalabb veseköves betegük pedig 10 hónapos volt.
A gyermekkori vesekövesség kiváltó okai, tünetei és lehetséges szövődményei hasonlóak, mint felnőttkorban, de azok gyakorisága eltérő, így más hajlamosító tényezőkre és kezelési lehetőségekre érdemes elsősorban gondolni az esetükben.
A gyermekkori vesekövek gyakori okai
Anyagcserebetegségek és fejlődési rendellenességek - A kiscsermekek és csecsemők esetén leggyakrabban genetikai eredetű anyagcserebetegségek és a vese fejlődési rendellenességei állhatnak a kőképződés hátterében. Jellegzetes gyermekkori ok, főleg kisfiúk esetében, a cisztinuria nevű öröklődő betegség, vagy a patkóvese nevű anatómia elváltozással járó fejlődési rendellenesség.
Krónikus húgyúti fertőzés - Egyes bakteriális fertőzések a struvit kövek kialakulásának köckázatát növelik. (A húgyúti fertőzés gyakrabban inkább a más okból kialakult vesekövek következménye.)
Életmód és táplálkozási szokások - A 10 évnél idősebb gyermekek esetében már az életmódtényezők szerepe a döntő a vesekövek kialakulásában, ugyanis néhány év egészségtelen táplálkozás már elegendő a kőképződéshez.
Ennek leggyakoribb elemei:
- Túlzott sófogyasztás - A gyermekek esetében a leggyakoribb vesekőtípus a kalciumkő, mivel a sok só növeli a kalcium felhalmozódását a kiválasztó rendszerben és a vizeletben.
- Elégtelen folyadékfogyasztás - A mai gyerekek kevesebbet isznak, ráadásul a folyadékbevitelük jelentős részét víz helyett különböző cukros, szénsavas üdítőitalok teszik ki. Az orvosok hangsúlyozzák, hogy a megfelelő mennyiségű víz fogyasztása segít megelőzni a vesekő kialakulását.
- Mozgásszegény életmód - Lassulhat az anyagcsere és a veseműködés, fokozódik az elhízás. Vizeletpangás következik be, a vizeletnek pedig megnövekedhet a kalciumkoncentrációja, így könnyebben kicsapódnak a kalciumkristályok és nem tudnak oldott állapotban távozni a veséből.
Tünetek és kivizsgálás gyermekkori vesekövesség esetén
Csecsemők és kisgyermekek esetén nehéz lehet a vesekő okozta panaszok felismerése, mivel nem lokalizálható megfelelően a fájdalom, és a gyermek nem tudja leírni tüneteit. A jellemző panaszok ennek ellenére hasonlóak, mint felnőttek esetében:
- Deréktáji fájdalom (vesegörcs), mely a lágyékhajlat felé sugárzik
- Hányinger vagy hányás
- Gyakori, fájdalmas vizelés
- Vér a vizeletben (néha csak laboratóriumi módszerekkel kimutatható mennyiségben)
- Visszatérő húgyúti fertőzések
A vesekő igazolására gyermekek esetében a hasi ultrahang a javasolt képalkotó diagnosztikai módszer - fájdalommentes, nem jár sugárterheléssel és nem igényel előkészületeket. A vizsgálat előtt 2-3 órával a gyerek ne egyen, ám fontos a bőséges vízfogyasztás. Az ultrahang segítségével kirajzolódnak a vesekövek, meghatározható helyük és méretük, illetve a vese és a húgyutak anatómiai alakja.
Noha a gyerekek esetében a vesekő általában nem nagy, így is nagy fájdalmakat okoz. Ennek oka, hogy gyermekeknél a húgyutak mérete is kicsi, a kő könnyen elzárja a vizelet útját, ami kezeletlen esetben vesekárosodáshoz vezet.
Kezelési lehetőségek
A leggyakoribb kezelési mód gyerekek esetében a megfigyelés, a fájdalomcsillapítás és a bőséges folyadékfogyasztás, annak reményében, hogy a kő magától távozik. Kisebb kövek esetében ez az esetek többségében 1-4 hét alatt fájdalmas vizeletürítés mellett bekövetkezik. Amennyiben nincs elviselhetetlen fájdalom vagy komplikációra utaló jel (pl. vizeletelakadás), érdemes ezt az időt kivárni, de más esetben előre lehet hozni a további kezelési eljárások idejét. Minél kisebb méretű a kő és minél inkább a húgyutak alsó részében helyezkedik el, annál nagyobb az esély a gyors távozásra.
Amennyiben a vesekő nagyobb mérete vagy beékelődött helyzete miatt nem távozik spontán módon a vizelettel, a legkíméletesebb és leggyakoribb kezelési eljárás az ultrahangos vesekőzúzás (ESWL). Az eljárás során az ultrahangos lökéshullám segítségével kisebb darabokra esnek szét a kövek, amelyek így már tudnak távozni a vizelettel. Gyermekkorban leggyakrabban altatásban végzik a beavatkozást.
Sebészeti műtétre igen ritkán kerül sor, csak ha a vesekőzúzás sem jár eredménnyel, vagy a vesekő sürgősséggel kezelendő komplikációt okoz a húgyutakban.
Hogyan előzhető meg a gyermekkori vesekőképződés?
Urulógusok szerint a megelőzés a legfontosabb, mely alapja a megfelelő mennyiségű víz fogyasztása és az üdítőitalok kerülése, illetve a túlsózott, félkész ételek kerülése.
Az ajánlott napi vízmennyiség függ a gyermek életkorától, ám egy átlagos 10 éves számára ez legalább 4 pohár mindazon folyadék mellé, amit ezen kívül más formában (ételek) fogyaszt. Sajnos a gyerekek többsége ennél jóval kevesebb vizet iszik. A szakemberek szerint az lenne a legjobb, ha annyi vizet és folyadékot fogyasztanának, hogy a vizeletük szinte teljesen átlátszó legyen.
Azok számára, akiket már egyszer kezeltek vesekővel, az orvosok azt ajánlják, fogyasszanak rendszeresen frissen facsart limonádét vagy más citrusféléből készült levet, mely segít csökkenteni a vesekőképződés kockázatát. Az életmód okokkal magyarázható betegség diétával jól kezelhető, a kiújulás megelőzhető.
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Cs. K., fordító; AP, KidsHealth; Semmelweis Egyetem
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos
Kép: ID 247790442 @ Megaflopp | Dreamstime