Vesemedence-gyulladás (pyelonephritis) - Okok, tünetek, kezelés
A vesemedence-gyulladást leggyakrabban a húgyhólyagból és a húgyutakból felfelé terjedő baktériumok okozzák, a betegség a vesemedence nyálkahártyája és a vese kiválasztórendszerének (parenchyma) gyulladásával jár. Nem megfelelően kezelt esetben tartós vesekárosodással járhat.
Hogyan alakul ki a vesemedence-gyulladás?
Az esetek többségében a vesemedence-gyulladás az alsó húgyutakból (húgycső, húgyhólyag) felszálló módon alakul ki. Nevezik felső húgyúti fertőzésnek is, amely súlyosabb és nehezebben kezelhető, mint az alsó húgyúti fertőzések. A gyulladást okozó baktériumok (leggyakrabban enterális kórokozók, mint az E. coli) a húgyutakon keresztül eljuthatnak egészen a vesemedencébe, ahol megtelepednek és elszaporodnak. A baktériumok kezdetben a vese nyálkahártyájának gyulladását okozzák (pyelitis), majd a gyulladás átterjed a vese állományára is (pyelonephritis).
Tényezők, melyek kedveznek a húgyúti fertőzések kialakulásának:
-
A húgycső rövidsége és a végbélhez való relatív közelsége miatt nőknél mind a húgyúti fertőzés, mind a vesemedence-gyulladás sokkal gyakrabban fordul elő. A szexuális aktivitás váltakozó partnerekkel a húgyutak gyulladásának kockázatát is növeli.
- Terhesség során fellépő változások (nyálkahártya-vérbőség, vesemednece-tágulat) kedvezhet a húgyúti fertőzések kialakulásának. Gyakori komplikáció a jobb oldali vesemedence gyulladása a terhesség második felében, amely akár vetéléshez is vezethet. Ennek oka a növekvő méh, amely a húgyvezető nyomásával vizeletpangást idéz elő.
-
A vizelet útjába akadály kerül: a vizelet bármilyen okból történő elakadásának következménye lehet vesicoureterális reflux, amelynél a vizelet a hólyagból visszafolyik a húgyvezetékekbe és onnan a vesékbe. Az elakadást okozhatja például:
-
a húgyvezetékbe jutott vesekő,
-
prosztatamegnagyobbodás húgycsőre kifejtett hatása miatt nem tud szabadon ürülni a vizelet,
-
a húgyutak közelében elhelyezkedő daganat,
-
hegesedéssel járó sérülés.
-
-
Idegi eredetű hólyagürítési zavarok (például szklerózis multiplex vagy porckorongsérv miatt).
-
Anyagcserezavarok, amilyen például a cukorbetegség vagy a köszvény.
-
Gyenge immunrendszer betegség (leukémia, immunszupresszív kezelés, AIDS) vagy stresszhatás miatt.
-
Fájdalomcsillapítók túladagolása
-
Hólyagkatéter tartós viselése
-
Helytelen, nem évszaknak megfelelő öltözködés, átnedvesedett ruhában tartózkodás.
-
Túl kevés folyadékbevitel
-
Ritkán a baktériumok a vérárammal is eljuthatnak a vesékbe (hematogén fertőzés), ami speciális kórokozók esetén fordul elő (pl. TBC).
Kik a különösen veszélyeztetettek?
A betegség életkorok szerinti kialakulását ábrázoló képzeletbeli görbének három csúcsa van.
Az első csecsemő- és kisgyermekkorban, amiért többnyire a húgyutak veleszületett rendellenessége a felelős, aminek következtében a vizelet visszafolyik a hólyagból a vesékbe. A húgyúti fertőzések gyermekkorban is előfordulnak.
A második legveszélyeztetettebb csoport a nőké, főként terhesség alatt és a szülést követő időszakban.
A görbe harmadik csúcsát az idős emberek jelentik, ilyenkor már több férfit érinthet a probléma, a prosztata-megnagyobbodás következtében kialakult vizelési problémák miatt.
A vesemedence-gyulladás akut és krónikus formája
Két formája van, a magas lázzal és fájdalommal járó akut vesemedence-gyulladás, illetve a gyulladás tartós fennállásával és a kórokozók állandó jelenlétével járó krónikus vesemedence-gyulladás.
Az akut vesemedence-gyulladás hirtelen lép fel, magas lázzal és erős fájdalommal jár, ennek leggyakoribb oka az alsó húgyúti fertőzés továbbterjedése.
A krónikus vesemedence-gyulladás általában más immunrendszert gyengítő vagy a húgyutak szabad elfolyását akadályozó társbetegség jelenléte mellett alakul ki. Ilyen körülmények között a baktériumok gyorsan és könnyedén elszaporodhatnak, a vizelet nem tudja „elmosni” őket, és gyulladást okoznak. A panaszok változóak lehetnek mind megjelenési formában, mind intenzitás tekintetében, a krónikus forma enyhébb tünetekkel jár.
A vesemedence-gyulladás tünetei
Az akut vesemedence-gyulladás tünetei:
- Magas láz, hidegrázás (a gyulladások általános jele)
- Levertség, gyengeség
- Lüktető, hasító deréktáji fájdalom (akut gyulladás)
- Ritkábban atípusos hasi fájdalom
- Fájdalmas, égő, csípő vizeletürítés, gyakori vizelési inger
A krónikus vesemedence-gyulladás tünetei:
- Sokáig tünetmentes lehet
- Tompa, hosszan tartó deréktáji fájdalom
- Gyakori és fájdalmas vizelés
- Fáradtság, rossz közérzet
- Láz vagy alacsonyabb, vagy el is marad
- Vér a vizeletben időnként jelentkezhet, de sokszor csak laboratoriumban kimutatható mennyiségben
- Csökkent vesefunkció régóta tartó gyulladás esetén
Kapcsolódó Hogyan lehet megkülönböztetni a vesefájdalmat a hát- és derékfájástól?
Mit tehetünk, hogy elkerüljük a betegséget?
A legfontosabb a húgyúti fertőzések elkerülése, és az elegendő folyadék fogyasztása. Eredményesen csökkentheti a visszatérő húgyúti fertőzéseket az észak-amerikai nagytermésű áfonya (tőzegáfonya) kivonat készítmények fogyasztása, melynek a hatóanyaga a proanthocyanidin (PAC) A; napi ajánlott bevitel 36 mg. Kialakult húgyúti fertőzés esetén, különösen nőknél, kiemelten fontos a fertőzés kezelése.
Ha a húgycső vagy a húgyutak beszűkültek, esetleg a vizeletürítés befejezése után újra teli hólyag érzés lép fel, csak egy kis maradékvizelet távozik vagy a szabad vizeletürítésnek más akadálya van, keressen fel urológus szakorvost!
Milyen komplikációk léphetnek fel?
Az akut vesemedence-gyulladás lehetséges komplikációi kezeletlen esetekben:
- Tályogképződés a vesékben vagy azok környékén
- Vérmérgezés (szepszis)
Krónikus vesemedence-gyulladás:
- Vesezsugorodás, krónikus veseelégtelenséggel
- Vese eredetű magas vérnyomás
- Fogyás felnőtteknél
- Fejlődés visszamaradása gyerekeknél
Kivizsgálás, diagnózis
Többnyire már a tünetek elegendőek ahhoz, hogy az orvos gyanakodjon a vesemedence-gyulladásra. A deréktáji régió érzékenysége utalhat a vese érintettségére. A pontos diagnózis érdekében szükség lesz vizelet- és vérvizsgálatra, továbbá a vese és a húgyutak ultrahangos vizsgálatára.
Laborvizsgálatok - Fertőzés esetén vizeletvizsgálattal baktériumok és fehérvérsejtek mutathatók ki. A baktériumok azonosítására és az antibiotikumok hatékonyságának ellenőrzésére baktériumtenyészetet készítenek (vizelettenyésztés), melyet az antibiotikus kezelés megkezdése előtt kell elindítani. Vérvizsgálat eredményeként a gyulladásos paraméterek (CRP, procalcitonin) és a vérkép eltérései láthatók, kiemelt figyelmet érdemelnek a vesefunkciós paraméterek.
Képalkotó diagnosztika - A hasi ultrahangos vizsgálaton észlelt vese rendellenességek (tágulat, kövek, stb.) további vizsgálatokat tehetnek szükségessé, mint például a kiválasztásos urográfia, CT vagy CT-urográfia. Amennyiben a hólyagban eltérés merül fel, vagy a vesevezetés pontosabb leképezése válik szükségessé, húgyhólyagtükrözést (cisztoszkópia) vagy a húgyvezetékek kontrasztanyagos vizsgálatát (húgycsőfestés) is elvégezhetik.
Részletesen Vesemedence-gyulladásra utaló laboreredmények
Hogy kezelhető a vesemedence-gyulladás?
Akut vesemedence-gyulladás kezelése:
- Ágynyugalom
- Antibiotikum adása, lehetőleg vizelettenyésztést követően célzott antibiotikumkúra - Leggyakrabban széles spektrumú penicillineket, kefalosporinokat, fluorokinolonokat (ciprofloxacin, ofloxacin, norfloxacin) helyezik előtérbe.
- Sok folyadék fogyasztása
- Esetleg görcsoldó- és fájdalomcsillapító szer
Krónikus vesemedence-gyulladás kezelése:
- Antibiotikus kezelés akár hat hónapig is szükséges lehet.
- A fentieken kívül a kiváltó ok, illetve a társbetegség kezelése.
- A szövődmények kezelése, amilyen a magas vérnyomás és a veseelégtelenség.
Az antibiotikumok használatáról |
Az antibiotikumok széles körű elérhetősége miatt egyre nagyobb az indokolatlanul szedett gyógyszerek aránya. A helytelenül kiválasztott, nem megfelelő időtartamig szedett antibiotikumok nem csak hogy nem segítenek a páciensen, de a kórokozók ellenálló képességét javítják (antibiotikumrezisztencia). Tehát senki ne kezdjen orvosi utasítás nélkül antibiotikumot szedni, és panaszmentesség esetén is alkalmazza az antibiotikumot a kezelőorvos által előírt időtartamig. Érdemes az antibiotikumokat probiotikumokkal kiegészíteni, hogy a normál bélflóra helyreállítását biztosítsák. |
Gyógyulási esélyek
Az akut vesemedence-gyulladás megfelelő kezelése mellett rendszerint szövődmények nélkül gyógyítható. A gyógyulás rendben zajlik, a betegség újabb jelentkezésekor sem kell számolni azzal, hogy krónikus folyamattá alakul át, amennyiben más súlyosbító tényező, illetve egyéb társbetegség nem áll fenn.
A krónikus vesemedence-gyulladás éveken át fennállhat, ezért rendszeres orvosi ellenőrzést igényel. A következetes antibiotikumos kezeléssel kordában tartható a gyulladás és elkerülhető a dialízist igénylő veseelégtelenség.
Kapcsolódó További vesegyulladások (nephritis)
WEBBeteg
Szerzők: Bak Marianna biológus szakfordító, forrás: Netdoktor.at; Dr. Dobi Gyöngyi belgyógyász
Lektorálta, aktualizálta: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász