Visszértágulat nyáron: milyen veszélyei vannak?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A dagadt, fáradt vagy elnehezült lábak az első jelei annak, hogy a vénás rendszer nem működik megfelelően. Ha már kialakult a visszértágulat, a panaszok a meleg évszakban tovább súlyosbodnak.

Akár a trombózis veszélye is fenyegethet. Elsősorban az időseket, a túlsúlyosakat, a nemrégiben operáción átesett személyeket és a fokozott véralvadásra hajlamos betegeket veszélyezteti az ereket elzáró vérrögök (trombus) kialakulása. Nagyon fontos a gyors kezelés, mert a vérrögöt keletkezésétől számítva csak egy napon belül lehet feloldani.

Magyarországon évente 3000-4000 ember hal meg trombózis okozta tüdőembóliában. A visszértágulatot nem szabad csupán egy esztétikailag zavaró problémaként felfogni, hiszen komoly betegségről van szó, amit sajnos még mindig alábecsülnek.

Miért fáj jobban a visszeres láb nyáron?

A nagy meleg hatására a bőr vérellátása fokozódik. A vénák kitágulnak. Ez egészséges embereknek nem okoz panaszt. A kötőszövetek gyengesége miatt viszont a vénák kitágulása oly mértékű lehet, hogy egy bizonyos pont után a vénabillentyűk már nem zárnak megfelelően, és nem akadályozzák meg a vér visszafolyását.

A fokozódó nyomás miatt folyadék lép ki a szövetek közé, ettől dagad meg a láb, és ez kelt olyan érzést, mintha a láb elnehezült és fáradt lenne. A vénák „megtámasztása” és a szövetek áteresztőképességének csökkenése megszünteti vagy enyhíti a tüneteket.

A kezelés módjai

Minden érintettnek ajánlott mihamarabb felkeresni egy vénaspecialistát (flebológus). A vizsgálat ultrahanggal történik, tehát teljesen fájdalommentes és nem jár kockázattal.

Az orvos diagnózisának megfelelően a probléma súlyosságától függően műtétre is sor kerülhet. Az orvos javasolhat gyógyszeres kezelést. A tüneteket enyhítheti az úszás és a kifejezetten visszérbetegeknek ajánlott tornagyakorlatok, valamint a bioflavonoidok, amelyek megtalálhatóak például a citromban. A vadgesztenye-kivonat is jó hatással van a visszerekre. Sokaknak segíthet rugalmas pólya vagy kompressziós harisnyák előírásnak megfelelő viselése is.

A rugalmas pólya (fásli) felhelyezése
A rugalmas pólya felhelyezése nagy gyakorlatot igényel, betanítását az orvos vagy gyógytornász végzi. Felhelyezése felkelés előtt, fekvő vagy ülő helyzetben kell, hogy történjen. A feltekerést a lábujjak tövénél kell elkezdeni és a térdig folytatni, belevéve a sarkakat is, olyan módon, hogy a pólyamenetek egymást tetőcserépszerűen félig átfedjék. Fontos a helyes alkalmazás, mert a nem megfelelő, túl szoros pólyázás ártalmas lehet, a túl laza pedig hatástalan.

Tovább Mit tehet Ön erei védelmében?

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító;
venenliga.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tibor

Dr. Nagy Tibor

Érsebész

Dombóvár