A melegben romlik a visszerek állapota - Mire figyeljenek a visszérbetegek?

szerző: Dr. Sepa György, sebész, érsebész - Trombózisközpont
frissítve:

A meleg időjárás rontja a visszérbetegek állapotát, amely enyhe esetekben csak esztétikailag zavaró, ám kezeletlenül súlyos szövődményekhez is vezethet. A nyári meleg okozta állapotromlás megelőzéséért viszont sokat tehetünk. Dr. Sepa György sebész, érsebész hasznos tanácsokkal szolgált.

A nyári meleg rontja a visszerek állapotát

A visszérbetegség oka a visszerekben megnövekedett nyomás, ami főként a gravitációból ered, és tartós fennállása a vénabillentyűk elégtelenségéhez, a vér pangásához, hosszú távon pedig az erek kitágulásához vezet. A hajlam sajnos örökölhető, de bizonyos tényezők még inkább elősegíthetik a visszérbetegség kialakulását, illetve az állapot fokozódását.

A meleg kockázati tényezőnek számít a visszérbetegség fokozódása szempontjából. A visszerek állapota a kánikulában azért romlik, mert a melegben az erek kitágulnak, aminek eredményeképpen a vénabillentyűk nem zárnak teljesen, a véráram megfordul bennük és vénás pangást okoz. Emiatt rosszabbodnak a panaszok.

A meleg hatása a visszeres panaszokra

Esztétikai problémák - Az egy milliméteres pókhálóvénék vagy seprűvénák még elsősorban esztétikai problémát jelentenek, ám a nyári melegben ezek az erecskék is tovább tágulnak, sőt hosszabb távon magukban rejtik a visszérbetegség kialakulásának kockázatát. A nagyobb erek kitágulása látványosabb változással jár.

Nehézlábérzés - A lábakban jelentkező kellemetlen feszítő érzés.

Lábdagadás - A vérből folyadék kerül a szövetek közé az érfalon keresztül, ödémaképződés is jelentkezhet, különösen estére duzzad be jobban a láb.

Szövődmények - A vastagabb, több milliméteres visszerek veszélyes szövődményekkel is járhatnak, kezeletlen esetben visszérgyulladás, trombózis vagy akár mélyvénás trombózis is kialakulhat. A visszeresség legsúlyosabb következménye a lábszárfekély kialakulása.

A további rizikótényezők csökkentése

Gyakran megfigyelhető, hogy a betegek körében a visszeresség több kockázati tényezője is fennáll egyidejűleg. Ahhoz, hogy csökkenteni tudjuk a meleg hatására jelentkező állapotromlást, fontos a többi rizikótényező elkerülése vagy időben történő kezelése.

Akik állómunkát végeznek, a vénás véráramlás egyik fontos feltételétől, a környező izmok munkájától vannak megfosztva. Ugyanilyem okból jelent kockázatot a mozgásszegény, ülő életmód is. Ugyanígy fontos a túlsúlyosok életmód orvosi kezelése is, a túlsúly ugyanis állandó nyomásfokozódást idéz elő az alsó végtag vénáira.

A terhesség önálló rizikófaktor, nem csak az láb, de a gáttáji és a kismedencei vénatágulatok kialakulásának szempontjából is. Az első trimesztere idején főként a hormonális hatások következtében kitágulnak az erek, később pedig a magzat növekedése kapcsán a kismedencei nyomás fokozódás következtében romlik a vér visszaáramlása a szívhez. Visszérpanaszok esetén konzultáljon orvosával terhességéről, aki a visszértágulat fokozódása ellen megfelelő és várandósság esetén is biztonságos kezeléseket tud javasolni.

Ezek hozzájárulnak ahhoz, hogy a meleg és más tényezők hatása ne adódjon össze.

Tippek megelőzéshez, karbantartáshoz

Kompressziós harisnya - Nyáron különösen fontos a kompressziós harisnya viselése, különösen előrehaladott stádiumban. Ez nem minden helyzetben lehetséges, de napközben érdemes minél többet viselni, segítségével nagymértékben javítható az alsó végtagok keringése.

Váltózuhany, hideg víz - Akár naponta többször is alkalmazhatunk váltózuhanyt, amikor felváltva meleg, majd hideg vizet folyatunk a vádlinkra, hideg vízzel befejezve a folyamatot. A változó hőmérséklet hatására az erek kitágulnak, majd összehúzódnak, ez kiváló értorna és vérkeringés-serkentő, ráadásul kánikulában egyébként is segít a meleg elleni védekezésben. Amennyiben vízparton nyaral, gyakran menjen a vízbe és ne maradjon túl sokáig a napon. A termálvizet és a szaunát kerülni kell.

Értorna, mozgás - Ha lehet, ne álldogáljunk túl hosszú ideig! Amennyiben muszáj ezt tennünk, rendszeresen tornáztassuk, mozgassuk meg a lábujjakat, a lábszárat, és szabadidőnkben sportoljunk. Esténként pedig polcoljuk fel a lábat, és végezzünk értornát, ami kiüríti az ereket. Amennyiben nyaralni indulunk, különösen fontos, hogy a hosszú utazás alatt is találjunk alkalmat a lábak átmozgatására.

Értorna
Az értorna során hanyatt fekve emeljük fel a lábukat, és először combból körözünk kifelé-befelé, majd bokából tegyük ugyanezt. Szintén hatékony a hanyatt fekve biciklizés, illetve ha behajlított térdek mellett a lábfejekkel mindkét irányban köröző mozgást végzünk.

Cipőviselés - Kerüljük a túl magas sarkú cipőket, ideális az 5 centi alatti sarokmagasság. A túl magas sarok viselése esetén ugyanis másként feszül a lábszárizomzat, jelentősen csökken az izompumpa, ami a vér visszaáramoltatását szolgálná.

Testsúlycsökkentés - Életmódváltással ajánlatos leadni az esetleges túlsúlyt, hogy minél kevesebb súlyt kelljen a lábaknak cipelnie. Nyáron rendszerint könnyebben megvalósítható az egészséges táplálkozás és a könnyű, ám rendszeres mozgás.

Részletesen Házi praktikák és tippek visszérproblémák ellen

Orvosi módszerek a visszér ellen

Amennyiben bárki láb- és bokadagadást, lábszárfájdalmat, a bőr bepirosodását, nyomásérzékenységet érzékel magán, feltétlenül forduljon orvoshoz. Nem szabad elhanyagolni a kezelést, ugyanis a vénás pangás károsítja a szövetek vérellátását.

A szakember feladata eldönteni, milyen módszerrel lehet megszabadulni a visszerektől. A műtét a tágult visszerek eltávolításával, a szklerotizáció pedig speciális anyag vénába fecskendezésével elzárja, és ezzel megszünteti az adott érszakasz visszértágulatát. A lézer mellett a rádiófrekvenciás kezelés a legkíméletesebb eljárás, amely szinte fájdalommentes.

Bővebben Hogyan kezelhető a visszeres láb?

Szakértő: Dr. Sepa György sebész, érsebész - Trombózis és Hematológiai Központ

Cikkajánló

Hogyan kezelhető a visszeres láb?

Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
Visszér
A visszérbetegség kezelése belgyógyász, érsebész és bőrgyógyász közreműködését egyaránt igényli, ugyanakkor az eredményes terápia a betegtől is életmódváltást követel meg, a mindennapi tevékenységekre való odafigyelést igényli.
Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
Trombózis és Hematológiai Központ
Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tibor

Dr. Nagy Tibor

Érsebész

Dombóvár