Mit is érnek a visszérkrémek?

Trombózis és Hematológiai Központ
frissítve:

Sokan szenvednek visszerektől, de a legtöbb ember számára a kézenfekvő megoldás a visszérkrémek használata. Ezek a krémek hatásosak lehetnek a visszeresség kezdeti stádiumában, a panaszok fokozódásának megelőzésében, ugyanakkor, ahogyan azt Dr. Nyiredy Géza érsebésztől megtudhatjuk, hogy ez sok esetben kevés.

A visszérkrémek is használhatnak, de csak egy darabig

Visszérkrémet szinte minden drogériában be lehet szerezni, többféle hatóanyaggal megtalálhatóak. A visszértágulattal kapcsolatos problémák kezelésére elérhetőek klinikai igazolt hatással rendelkező, gyógyszernek minősülő krémek is a patikákban, valamint a boltok, drogériák polcain gyógyszernek nem minősülő készítmények. De vajon mikor vehetjük tényleg hasznukat?

Visszérkrémeket egyrészt használni akkor van értelme, ha felületesvisszér-gyulladásról beszélünk, ami a visszértágulat egy gyakori, a vénák falának gyulladásával járó szövődménye. Ebben az esetben a krémek gyulladáscsökkentő összetevői magát a gyulladást segíthetnek megszüntetni, és az ezzel összefüggő panaszokat (duzzanat, fájdalom) enyhíthetik.

Egyes vény nélküli gyógyszerként kapható visszérkrémek rendelkeznek véralvadásgátló hatóanyaggal (heparin, pentozán-poliszulfát-nátrium), amik nem a visszerek kezelésére alkalmasak, hanem a gyulladt visszerek szövődményeként fokozódó vérrögképződést segítenek megakadályozni.

Ezen felül a kezdődő visszértágulatoknál vehetjük hasznát egyes visszérkrémek vénafal-erősítő hatásának. A visszérbetegség kezdeti stádiumában elsősorban az úgynevezett nehézláb érzésről beszélünk. Az ekkor fellépő tüneteket, vagyis a feszülést, a fájdalmat és a kisebb dagadásokat mérsékelheti a visszérkrémek rendszeres használata. Visszérhajlam esetén segíthetnek megelőzési céllal is.

Mindez nem jelenti azt, hogy ha „csak” ezek a tünetei vannak valakinek, akkor elég a visszérkrémek alkalmazása. Előfordulhat, hogy a szövődmények megelőzése érdekében más terápiára is szükség van a visszérproblémák kezelésére.

Mit tartalmazhatnak a visszérkrémek?

Vásárlás előtt érdemes elolvasni a készítmény összetételét, mert a különböző krémek más-más hatóanyagokat tartalmaznak és ezáltal más problémákra nyújtanak megoldást.
A heparin véralvadásgátló hatású, a gyulladás során kialakult trombózist előzi meg, csökkenti a szövetek duzzanatát.
A pentozán-poliszulfát-nátrium szintén vérrögellenes hatású, javítja a véráramlást és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik.
Az alkaloidokat - mint például vadgesztenye kivonatot, eszcint - tartalmazó krémek a vénafalak áteresztőképességét csökkentik, a falakat erősítik.
Léteznek gyulladáscsökkentő hatású gyógynövénykivonatokat (kamilla, körömvirág, árnika) tartalmazó készítmények.
A kámfor és a mentol gyakori összetevő, ezek párolgása hűsítő hatású, ezzel a tüneteket enyhíti.

Amikor kevés a visszérkrém használata

A visszérkrémek tehát elsősorban tüneti kezelést nyújtanak, a szövődmények kialakulását csökkenthetik a felületes visszerek gyulladása esetén, illetve lassíthatják a vénák további tágulatát, de sajnos magát a problémát nem szüntetik meg. Krémek használatával a már kitágult erek megmaradnak, különösen a mélyebb rétegekben, az alsó végtag keringése továbbra is elégtelen, és az olyan súlyosabb szövődmények ellen sem nyújt nagyfokú védelmet, mint a mélyvénás trombózis.

Amikor a visszerek láthatóan jelentősen kitágultak, és a fájdalom sem enyhül a visszérkrémek hatására, akkor érdemes más megoldást keresni. Ez a visszérbetegség stádiumától függően lehet tablettás vénaerősítő gyógyszerek használata, kompressziós harisnya, injekciós kezelés, visszérműtét.

A seprűvénák és a néhány milliméteres tágulatok esetén a legjobb megoldás az injekciós szkleroterápia, ennél nagyobb tágulatok esetén a lézeres vagy rádiofrekvenciás (hőhatáson alapuló) kezelés. A nagymértékben kitágult visszerek kezelésére az érsebészeti műtétre lehet szükség, elsősorban az olyan esetekben, amikor a fő visszértörzsek billentyűivel van a probléma (vénás elégtelenség). Sok esetben indokolt több kezelési mód (pl. gyógyszerek, kompresszió, stb.) és a visszérbarát életmód (vénás torna, megfelelő munkakörülmények, mozgás) egyidejű alkalmazása

Szakértő: Dr. Nyiredy Géza és Dr. Sepa György - Trombózis és Hematológiai Központ

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tibor

Dr. Nagy Tibor

Érsebész

Dombóvár