Mit kezdjünk a terhességi visszerekkel?

szerző: Dr. Sepa György, sebész, érsebész - Oxygen Medical
frissítve:

A várandósság hónapjai alatt sok nő szembesül a dudorodó visszerekkel. A visszeresség egészségügyi kockázatot is rejt. Az okokat és a megoldási lehetőségeket dr. Sepa György, sebész, érsebész vette számba.

Nem csak a lábszárat érintheti

Bár a nagyobb, kidudorodó, kékes erek főként a lábon jelennek meg, ez a probléma szinte az egész alsótesten kialakulhat. (Tulajdonképpen az aranyér is visszértágulat a végbél környékén.) Ha ezek a tágult érszakaszok láthatóvá válnak – sokaknál a várandósság hónapjai alatt -, komoly szégyenérzetet, romló énképet okozhatnak a nőknél.

A terhesség azért is indikálhatja a visszeresség romlását, mert a testben extra mennyiségű vér termelődik a mama és a baba támogatása, táplálása céljából. Ez természetesen extra nyomást is jelent az erekre, különösen a láb ereire, amelyek ráadásul a gravitációval ellentétes erőt kell kifejteniük, hogy a nagy mennyiségű vért a szívbe pumpálják. Az egyre kiterjedtebb méh is extra nyomást gyakorol a medence ereire, így szinte egyenes az út a domborodó, látható visszerek kialakulásához.

Visszér és női hormonok

A visszeresség megjelenését a női nemi hormonok jelentősen befolyásolják, ezért nők esetében sokkal gyakoribb a visszeresség. A női nemi hormonoknak hatása van a visszérrendszerre, ezért érthető, hogy miért csak pubertás után jelennek meg a nőkben a felületes hajszálerek, a pókvénák, illetve a tágult visszerek. Visszér és női hormonok

Fontos tudni, hogy bár az erek zavaróak, nem esztétikusak és gyakran fájnak vagy viszketnek, nem valószínű, hogy veszélyeztetik a babát vagy a mamát. A jó hír, hogy ha korábban nem voltak jelen, a szülés után néhány hónappal a visszerek gyakran visszahúzódnak. A rossz viszont, hogy a többszöri terhesség növeli a tartós visszér-betegség esélyét, amely ráadásul genetikailag öröklődik. Akinél tehát kialakult ez a betegség, rendszeresen ellenőriztetnie kell, ugyanis begyulladhat és növeli a vérrögképződés rizikóját is.

Mit lehet tenni a várandósság alatt?

  • Hagyjuk a vért keringeni! Amikor csak lehet, polcoljuk fel a lábunkat, ha állunk, az egyik lábunkat helyezzük egy sámlira, és folyamatosan váltogassuk. Rendszeresen végezzünk bokakörzést, és kerüljük a kereszttett lábbal ülést.
  • Mozogjunk rendszeresen, akár csak egy kímélő séta erejéig!
  • Kerüljük a szűk ruhadarabokat, öveket, topokat, és a lábszárat szorító zoknikat! Ha másért nem, a terhesség alatt már csak ezért is érdemes elhagyni a tűsarkú cipőket is. Az egyetlen hasznos szorító hatású segédeszköz a hasat tartó széles öv lehet.
  • Érdemes korlátok közt tartani a súlygyarapodást, hiszen a túl nagy súly még inkább túlterheli az egyébként is megnehezített keringést.
  • Kerüljük az erőlködést, a cipelést, az erős nyomás, ha lehet, még a mosdóhasználat közben is.
  • Fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás és a C-vitaminpótlás, amely hozzájárul a vénák egészségéhez.

Mi lehet a megoldás a terhesség után?

  • Ha a szülés után néhány hónappal sem múlnak el a visszerek, orvosi segítséget érdemes igénybe venni. A visszerek kezelésében eddig a hagyományos lézeres műtétek tűntek a legkímélőbb eljárásnak. Ám a legújabb rádiófrekvenciás készülékek még ennél is kíméletesebbnek bizonyultak, hiszen sokkal kisebb hőmérsékleten érik el a kellő hatást és ezáltal enyhébb a környező szövetekre gyakorolt hatásuk is – ismerteti dr. Sepa György, az Oxygen Medical sebész, érsebész főorvosa.
  • A mikrohullámot használjuk fel a kezelésre, amely magas frekvenciájú energia segítségével hőhatást fejt ki az erekre. Az igen vékony, speciális tű 4 MHz frekvenciájú rezgése által kiváltott hőhatás elpusztítja a kapilláris erek falát és azok tartalmát is. A kezelt érfal összezáródik, a benne lévő vér hirtelen megalvad. Az eljárás szinte fájdalommentes és bármely testrészen elvégezhető, beleértve az arcot, és a nehezen elérhető a térdet és bokát is. A kezelést követően nincs szükség kompressziós harisnya alkalmazására sem.

(Oxygen Medical - Dr. Sepa György, sebész, érsebész)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Szimuly Bernadett, Dr. Farkas Ágnes
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tibor

Dr. Nagy Tibor

Érsebész

Dombóvár