Visszérbetegség: a férfiakat is érintheti!

Dr. Ujj Zsófia Ágnes
szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes és Bak Marianna - WEBBeteg összeállítás
frissítve:

Sokan gondolják, hogy kizárólag nőknél alakulhat ki a visszeresség, ez azonban nem így van. A vénák falának meggyengülése ugyanis nemcsak a nők problémája, nagyjából minden negyedik férfit érint a visszérbetegség, amit ödémásodás, gyulladás és bőrelváltozás kísér.

A visszérbetegség mindkét nemnél közös rizikófaktorai

Bár a nőknél valamivel gyakoribb a visszeresség előfordulása, és ennek hormonális okai is vannak, ami természetesen csak a nőknél jelent rizikófaktort, de vannak közös kockázati tényezők is, a férfiak tehát ugyanúgy veszélyeztetettek a betegség kialakulását tekintve, különösen akkor, ha fennállnak az alábbi rizikófaktorok:

Honnan tudhatja, hogy visszeressége van?

Visszerbetegség jelei férfi lábánA visszérbetegség sokáig panaszmentes, de a kezdeti tünetek megjelenésekor sem biztos, hogy erre a betegségre gondolunk. Visszérbetegség állhat fenn, ha lábfájdalmat, zsibbadást, lábdagadást, lábikragörcsöt, nehézláb-érzést vagy viszketést tapasztal. Ha a tünetek és a fenti rizikófaktorok alapján úgy gondolja, hogy a visszérbetegség gyanúja áll fenn, akkor érdemes mielőbb felkeresnie orvosát. Egyszerű, gyors és fájdalommentes vizsgálatokkal kideríthető, hogy vannak-e olyan elváltozások, melyeknek alapján a visszérbetegség diagnózisa felállítható.

A seprű- és pókhálóvénák előfordulása közel olyan gyakori a férfiak, mint a nők körében. A nagyobb ereket érintő visszeresség valamelyest ritkább ugyan a férfiaknál, viszont az ő körükben gyakrabban jelentkeznek szövődmények.

Miért és hogyan kell kezelni a visszerességet?

A visszértágulatnak még az enyhébb formái sem kizárólag esztétikai problémát jelentenek. A betegség súlyosbodhat, és olyan szövődményeket okozhat, mint a felületes visszérgyulladás és a lábszárfekély, ezért is érdemes mielőbb kezelni. A visszeresség szövődményeként férfiaknál gyakrabban jelentkezik viszketés és a legsúlyosabb komplikáció, a lábszárfekély, míg a nők körében a nehézláb-érzés, a feszülés és a lábdagadás a gyakoribb komplikáció. A lábszárfekély kétszer olyan gyakori szövődmény férfiaknál, ami főként annak tudható be, hogy ők többségükben nem veszik elég komolyan a visszérbetegséget és későn fordulnak orvoshoz.

Nemtől függetlenül a megfelelő életmód, testmozgás, visszértorna, rugalmas harisnya viselése elengedhetetlen a visszeresség tüneteinek enyhítéséhez. Emellett többféle visszérkenőcs is elérhető a panaszok enyhítésére. A visszérkenőcsök a már meglévő tünetek kezelésére alkalmazhatók, és van köztük olyan, ami az esetleges szövődmények megelőzésére is alkalmas. A készítményekben lévő hatóanyagok közül az egyik legnépszerűbb a természetes eredetű heparin, amely gyulladásgátló hatású, és gátolja az érfalon keresztül történő folyadékkiszivárgást, vagyis a lábduzzanatot, fájdalmas lábfeszülést.

Mire érdemes odafigyelnie az életmód terén a megelőzésért és az állapotromlás elkerülése érdekében?

1. Adja le a fölösleges kilóit! A túlsúllyal rendelkező betegek nehezebben és általában kevesebbet is mozognak, ezért az erek munkáját segítő izompumpa is kevésbé működik, ami a visszerek tágulatához, lábdagadáshoz, lábszárvizenyőhöz vezethet.

2. Mozogjon rendszeresen! A visszérbetegeknek ajánlott a rendszeres, nem megerőltető testmozgás (pl. kerékpározás, úszás), mely javítja a vérkeringést.

3. Végezzen rendszeresen visszértornát! Nemcsak a rendszeres sportolásra fontos időt szakítania, hanem a visszértorna végzésére is. Minden olyan gyakorlat, ami az alsó végtagok izmait megmozgatja, jó hatással van a visszerekre: segíti az erek munkáját, az izmok, kötőszövetek és a bőr vérellátását. Bizonyos tornagyakorlatok megerőltetőek lehetnek vagy egyes társbetegségek fennállása esetén nem ajánlottak, ezért előbb kérje ki kezelőorvosa tanácsát.

4. Figyeljen az étrendjére! Visszérbetegség esetén figyelnie kell arra, hogy nap mint nap biztosítsa szervezetének azokat a tápanyagokat, amelyek segítik az erek állapotának megőrzését. A legfontosabb, amire oda kell figyelnie az, hogy igyon minél több folyadékot, étkezzen változatosan, és fogyasszon C-vitaminban gazdag gyümölcsöket, zöldségeket.

5. Vegyen részt rendszeresen kontrollvizsgálaton! Fontos, hogy az erek állapotát rendszeres időközönként akkor is ellenőriztesse, ha bevált Önnél egy vagy több kezelési módszer.

Forduljon időben orvoshoz!

Sok férfi vonakodik a visszereket érintő panaszaival orvoshoz fordulni, mivel alábecsüli az azzal járó veszélyeket. Sokszor előfordul, hogy férfiak a feleségük, partnerük hosszas rábeszélése után szánják csak rá magukat, hogy felkeressenek egy orvost. Statisztikák szerint minden második rendelésen megjelenő férfi páciens a felesége biztatására érkezik. Pedig fontos lenne, hogy a férfiak maguk is tudatosabban figyeljenek oda a betegség korai jeleire, önszántukból is mielőbb orvoshoz forduljanak, mert így a panaszok hamarabb és eredményesebben enyhíthetők, és elsősorban azért, hogy a fenyegető, súlyos szövődmények elkerülhetőek legyenek.

Első lépésben a háziorvoshoz kell fordulni, aki a vizsgálatot követően vagy kezelést rendel el, vagy ha szükségesnek ítéli, angiológiai szakrendelésre ad beutalót. Magánorvosi ellátás keretében angiológiai szakrendelés beutaló nélkül is felkereshető.

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg összeállítás
Szerzők: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyóygász, hematológus és Bak Marianna, biológus szakfordító
Felhasznált forrás: Krampfadern und Besenreiser machen auch vor Männern nicht halt (Besenreiser-Krampfader frei)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tibor

Dr. Nagy Tibor

Érsebész

Dombóvár