Poszttrombotikus szindróma

szerző: Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus - Trombózisközpont
megjelent:

A lábszárfekély komoly egészségügyi problémának számít nehéz kezelhetősége miatt, így a megelőzésére óriási hangsúlyt szükséges fektetni. Leggyakrabban a cukorbetegség és a visszértágulatok szövődményeként jelentkezik, ám prof. dr. Blaskó György, véralvadási specialista szerint leggyakrabban a trombózis nem megfelelő utókezelése esetén léphet fel a probléma.

Magyarországon az elhanyagolt mélyvénás trombózisok után kialakult úgynevezett posztrombotikus szindróma népegészségügyi jelentőséggel bír a betegek magas száma, a kezelések/műtétek ára és a rokkantak magas száma miatt.

Nehezen gyógyuló seb a bokánál

A lábszárfekély igen fájdalmas és veszélyes betegség, hiszen szövethiányos képlete miatt növekedésnek indulhat, elfertőződhet és begyulladhat, valamint olyan problémákat okozhat, mint pl. az orbánc. Mivel igen nehezen és lassan gyógyul – vagy egyáltalán nem mutat gyógyhajlamot -, így sokakat hosszú éveken át is elkísér. Ezért komoly népegészségügyi problémaként tartják számon, ami nagymértékben kihat a beteg életminőségére, munkavégzésére.

Az esetek többségében a krónikus vénás keringési rendellenesség következménye, így a cukorbetegség mellett súlyos visszértágulatok és mélyvénás trombózis szövődményeként lép fel a leggyakrabban. Érdemes továbbá tudni, hogy nem csupán vénás, de artériás keringési zavar (pl. érszűkület) is előidézheti a problémát, hiszen ekkor az oxigén-és tápanyaghiány miatt már a legkisebb sérülések is nehezen javulnak.

A posttrombotikus szindróma tünete is lehet

Lábszárfekély a mélyvénás trombózis szövődményeként is létrejöhet, az úgynevezett posttrombotikus szindróma (PTS) keretein belül. Az állapot akkor alakul ki, amikor a trombózis nem megfelelő ideig van utókezelve, hiszen a meghibásodott vénabillentyűk továbbra is ott maradnak. Ekkor a vénás keringés tovább romlik, melynek következtében a salakanyagok nehezebben tudnak elszállítódni.

Mindemellett pangás alakul ki, így a sejtek és a szövetek kevesebb oxigénhez jutnak, ami gyulladásokhoz, később pedig fekély kialakulásához vezethet.

Sajnos megfelelő terápia nélkül a PTS 8-10 éven belül kialakul, amin már csak igen nehezen lehet segíteni, így a hangsúly a prevención van - hangsúlyozza prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Precíz utókezeléssel nem csak az újabb trombózis, de a lábszárfekély esélye is csökkenthető

A mélyvénás trombózis legnagyobb veszélye az, hogy utána még nagyobb eséllyel kialakul egy újabb trombózis. Ennek elkerülése érdekében szakszerű utánkövetés - és kezelés szükséges, ám ez nem csupán a probléma ismétlődését, hanem a lábszárfekély megjelenését is megelőzi. Ehhez azonban személyre szabott antikoaguláns kezelés szükséges, és ha régebbi típusú készítményeket szed, akkor az INR rendszeres ellenőrzése is elkerülhetetlen (2-3 közt kell lennie).

Amennyiben a mélyvénás trombózis után a beteg életének kb. 80 százalékát képes INR 2-3-on belül leélni és tartósan él így, a PTS kialakulása elkerülhető. Ha egyéb tényezők is vannak (nagy varixok, túlsúly, meglassult vénás keringés, stb.) az alvadás gátlását hosszabb ideig javasol végezni. Amennyiben a beteg életének kevesebb, mint 80 százalékát élte le INR 2-3 között, a PTS kialakulására nagy az esély.

A már kialakult lábszárfekély nem-, vagy alig gyógyítható, de ennek esélyét fokozza az abszolút tisztaság fenntartása és az alvadásgátló kezelés. Sok esetben bőrátültetésre kerül sor, de a veszély fennmarad. Sajnos egy bőrfertőzés –mint pl. az orbánc – fellépése minden erőfeszítésünket tönkre teheti. Mindezeken kívül fontos, hogy a beteg odafigyeljen életmódjára, rendszeresen mozogjon, napi 2-3 litert igyon és hordjon kompressziós harisnyát a vénás keringés fokozása érdekében.

(Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus)

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Miért fontos foglalkozni vele?

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, Dr. Lesznyák Judit
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
Trombózisközpont - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus
Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tibor

Dr. Nagy Tibor

Érsebész

Dombóvár