Házi praktikák és tippek visszérproblémák ellen

Dr. Bodnár Edina
szerző: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A visszeres panaszok megjelenését, a későbbi szövődmények kialakulását nemcsak az orvos által előírt módszerekkel, hanem megfelelő életvitellel és otthon alkalmazható eljárásokkal is lehet késleltetni.

A visszérbetegség, a krónikus vénás elégtelenség, és az általa kiváltott panaszok (nehézláb érzés, alsó végtagi duzzanat, ödéma, égő fájdalom) lassan, fokozatosan alakulnak ki.

A mindennapi életben és otthon alkalmazott praktikák a kezelés szerves részét képezik, azaz akkor is tanácsos követni, ha az orvos által előírt gyógyszerekkel, kompressziós fásli viselésével, különböző sebészi beavatkozásokkal is kezelik a visszérproblémát. Fontos azonban tudni, hogy a házi módszerek a folyamat előrehaladását, a panaszok rosszabbodását lassítják és a szövődmények kialakulását előzhetik meg, de nem várható tőlük a már kialakult visszértágulat megszüntetése. Az idejében megkezdett életmódváltás és a megfelelő otthoni szokások gyakorlása azonban nélkülözhetetlen a visszeresség előrehaladott állapotában jelentkező súlyos szövődmények - mint a lábszárfekély, a visszérgyulladás, lábelhalás és tüdőembólia - elkerülése érdekében.

Életmódszabályok visszér esetén

Visszeresség esetén olyan életmódot ajánlott követni, amely csökkenti az alsó végtagi pangást. Ehhez szükség lehet több változtatásra életmódjában. A lábszárban lévő izompumpák rendszeres működtetése nagyon fontos a vénákban lévő vér keringetése céljából. Ennek része lehet:

  • Olyan foglalkozást kell választani, amely megenged egy kis sétát munka közben, és fizikailag nem megterhelő. Sétáljon sokat, ne álljon egyhelyben hosszú ideig. Ha lehet, mozgassa rendszeresen a lábát, járjon helyben.
  • Otthonában se cipekedjen, ne végezzen nehéz fizikai munkát, mert az izmok feszülése megemeli a vénás nyomást, feszülnek a vénák. (Érdemes megnézni a kezünket cipekedés közben.)
  • A hosszú egyhelyben ülés sem előnyös, bár kevésbé káros, mint az állás, hiszen alacsonyabb a véroszlop, és nem olyan feszesek az izmok. A feszes lábizmok ugyanis összenyomják a vénákat, és ezáltal esetenként hosszú ideig akadályozzák az elfolyást. Az egy helyben ülés azonban nem működteti az izompumbát, tartós pangást idéz elő az alsó végtagokban.
  • A meleg környezet kitágítja a vénákat, így rontja a vénás visszaáramlást, nagyobb nyomást eredményezve a lábszár ereiben. Ha már visszeres a lába, kerülje a meleg vizes fürdőzést, a szaunázást, a napozást, mert hő hatására kitágulnak a visszerei, és felerősödhetnek a panaszai.
  • A túlsúlyra nagyon figyeljen oda, mert a túlsúly olyan, mintha egész nap fölösleges súlyokat hordozna magán!
  • Oda kell figyelni a rendszeres testmozgásra! A visszeresség esetén ajánlott sportok közül kiemelkedően jó az úszás, illetve előnyben részesítendő még a kerékpározás. Az állandó ugrálással, megerőltető, kimerítő, súlyokkal végzett tornák kerülendők visszérbetegségben szenvedőknek!
  • A magas sarkú cipők, szoros lábbelik viselésekor a láb nem tudja kellőképpen működtetni az izompumpát, ez szintén nagyban rontja a vénás visszaáramlást.

Részletesen Életmódtanácsok visszeresség esetén

Tippek és tanácsok a visszérbetegség kiegészítő kezeléséhez

A konzervatív kezelés során alkalmazott visszérkrémek, gyógyászati segédeszközök (rugalmas fásli, kompressziós harisnya), a rendszeres testmozgás együttesen erősítik az érfalakat, ezáltal csökkentik a visszér okozta panaszokat, és lassítják, sőt meg is állíthatják a visszeres folyamatot. Ezt támogatandó alkalmazza az alábbi otthoni gyógymódokat és házi praktikákat is.

Visszértorna

Egy speciális gyógytorna a láb vénás keringésének javítására, az alsó végtagi pangás ellenes. A gyakorlatok lényege, hogy - leginkább fekvő testhelyzetben - átmozgassa a bokákat, lábakat, a szív szintje felé emelve pedig segítse a vénák kiürülését. A visszértorna vagy vénás lábtorna esetén fontos a rendszeresség, mindennap végezze a gyakorlatokat.

Visszértorna gyakorlatok

1. Lábfejkörzés - Feküdjön le a hátára. Emelje fel egyik lábát, és körözze a bokáját az óramutató járásával megegyező és ellentétes irányban is, mindkét irányban 10-10 kört téve. Mindkét lábbal végezze el a gyakorlatot.
2. Sarokemelés - Álljon egyenesen, a lábak csípőszélességben. Emelje fel a sarkait, majd engedje vissza. Ismételje meg 15-20 alkalommal. Végezzük el a gyakorlatot napi 2-3 alkalommal.
3. Lábnyújtás és hajlítás - Feküdjön le vízszintesen. Emelje fel egyik lábát, nyújtsa ki, majd hajlítsa be a térdét, és húzza a mellkasához. Nyújtsa ki újra, majd engedje vissza a padlóra. Végezze el mindkét lábbal 10-15 alkalommal.
4. Biciklizés fekve - Feküdjön le a hátára, emelje fel a lábait a levegőbe. Végezzen tekerőmozdulatokat a levegőben, mintha kerékpározna. 1-2 percig végezze a gyakorlatot, majd pihenjen.
5. Lábujjhegyen járás - Járjon lábujjhegyen néhány percig, majd pihenjen. Naponta többször ismételje meg.

Tipp Visszértorna gyakorlatsor óriáslabdával (rajzokkal)

Lábak megemelése

  • A visszeres lábbal élő betegnek oda kell figyelni arra is, hogy üléskor a lábakat fel kell tenni egy alacsonyabb székre, vagy zsámolyra.
  • Fekvéskor is célszerű a lábak alá egy néhány centiméter magas szivacspárnát helyezni, vagy az ágy láb felőli végét megemelni, mert ezáltal csökken a vénákat belülről feszítő véroszlop súlya.

Lábmasszázs

A masszázstól önmagában nem várható a kitágult visszerek kezelése, de minden más keringést fokozó tevékenységhez hasonlóan közvetve lehet kedvező hatása. A nem túl erős masszázs javíthatja a lábszár vérkeringését és segíthet a lábduzzanat csökkentésében, ugyanakkor a visszerekre gyakorolt nyomást el kell kerülni, ez ugyanis ronthatja azok állapotát, sőt előrehaladott visszeresség esetén elmozdíthatja a lábakban kialakuló vérrögöt. A képzett gyógymasszőrök soha nem maszírozzák a visszértágulatot.

Langyos zuhany, hideg lábzuhany és váltófürdő

  • A kádfürdő helyett inkább tusoljon.
  • A betegek lehetőleg langyos vízzel zuhanyozzanak, mert a meleg kitágítja a vénákat, fokozza a pangást.
  • A láb esti hideg vizes zuhanyoztatása segíthet az éjszakai lábpanaszok megelőzésében. A hideg és meleg vizes váltott fürdők is javíthatják a vérkeringést.

Diéta

A megfelelő étrend önmagában nem javítja a visszerek állapotát, de segítségükkel megelőzhetőek az állapot romlását előidő helyzetek. A rostban gazdag étrenddel megelőzhető a székrekedés kialakulása, amely nagyban fokozná a vénás nyomást. A rendszeres folyadékbevitel és a dehidratáció elkerülése segíti a vérkeringést.

A tápanyagok közül a flavonoidokban gazdag táplálkozás javasolt, mivel ezek antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonsága előnyös az érfalak egészsége szempontjából. Nagy mennyiségben megtalálható például a bogyós gyümölcsökben, a szőlőben (a szőlőmagban és a vörösborban is), almában, a citrusfélékben, a kakaóban és számos zöldségfélében is (brokkoli, kelkáposzta, hagyma, stb.).

Részletesen Táplálkozási tanácsok visszérbetegség ellen

Étrend-kiegészítők és gyógynövények

A visszeresség ellen ajánlott étrend-kiegészítők többsége magas flavonoid-tartalmuk és antioxidáns hatásuk miatt gyakorolnak előnyös hatást az érfalak állapotára. Ide tartozik a diozmin tabletta, a szőlőmag-kivonat (kapszula, tabletta formában), a fagyöngy tea vagy kivonat. A megfelelő minőségű étrend-kiegészítők nem kellően kiegyensúlyozott táplálkozás esetén ajánlhatóak, azonban alkalmazásuktól nem várható jelentősebb eredmény, mint amit a friss gyümölcsökben, zöldségekben gazdag táplálkozástól várni lehet.

Kiegészítő kezelésként krém formában hasznos lehet a vadgesztenye alkalmazása, amely már régóta a hagyományos növényi gyógyászat része. Egyes orvosi kutatások szerint is csökkenti vénafalak áteresztőképességét, erősíti és tonizálja az érfalakat. Kaphatóak hűsítő hatású, mentholt, kámfort tartalmazó krémek, ezek bár átmenetileg enyhíthetik a lábakban jelentkező panaszokat, tartós hatás nem várható tőlük.

A vadgesztenye és a szőlőmag mellett a Centella asiatica nevű ázsiai növénnyel kapcsolatban folytak ígéretes tudományos kutatások a gyógynövények közül, azonban a gyógyhatás igazolásához további vizsgálatok szükségesek, a bizonyítékok egyelőre korlátozottak.

Mielőtt otthoni gyógymódként bármilyen gyógynövényt alkalmazna, mindig konzultáljon orvosával, különösen akkor, ha más gyógyszereket is szed, vagy egyéb egészségügyi problémái vannak. A vérhígító gyógyszert szedő betegeknek például kerülniük kell a szőlőmag-kivonat étrend-kiegészítőként történő szedését, mivel a gyógyszerrel kölcsönhatásba lépve növelheti a vérzés kockázatát.

Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyászForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
További felhasznált forrás: Home Remedies for Varicose Veins (Cleveland Clinic)

Cikkajánló

Hogyan kezelhető a visszeres láb?

Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
Visszér
A visszérbetegség kezelése belgyógyász, érsebész és bőrgyógyász közreműködését egyaránt igényli, ugyanakkor az eredményes terápia a betegtől is életmódváltást követel meg, a mindennapi tevékenységekre való odafigyelést igényli.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tibor

Dr. Nagy Tibor

Érsebész

Dombóvár