Ragasztásos visszérműtét

szerző: Dr. Banga Péter, érsebész
frissítve:

A visszerek kezelése nagyon sokat fejlődött az elmúlt évtizedben. A hagyományos visszérműtétet, amikor a kitágult felületes vénát kis metszésekből eltávolítottuk, felváltották a modern, katéteres technikák. Ezek közül a lézeres és a rádiófrekvenciás visszérműtét az ismertebb, de létezik kémiai-mechanikai úton történő kezelés és legújabban ragasztásos visszérműtét is.

Lézeres és rádiófrekvenciás visszérműtét

A lézeres és rádiófrekvenciás visszérműtét során a vénát hővel roncsoljuk. Azért, hogy ne károsodjanak a környező szövetek (bőr, izom, ideg), egy tumescens oldatnak nevezett steril folyadékot juttatunk a véna köré a kezelés előtt közvetlenül. Az oldat befecskendezéséhez pár szúrásra szükség van kb. 4-5 cm-enként a kezelt területen. Ez a folyamat kissé kellemetlen lehet.

Az első lézeres kezelések óta igény van egy olyan módszerre, amely teljesen fájdalommentes. A rádiófrekvenciás visszérműtét során a leadott hő kisebb lett, a műtét alatti kellemetlenség, illetve a lehetséges szövődmények előfordulása is csökkent. Majd a második generációs lézerkészülékek is kisebb hőleadással nagyon hasonló komfortot tudtak adni, azonban egyik módszer során sem lehet elhagyni a véna körüli oldat befecskendezését.

A mechano-kémiai módszer

A mechano-kémiai módszer során már nem kell tumescens oldat. Ennél az eljárásnál egy apró motor hajtotta, gyorsan forgó katéter roncsolja az ér belsejét, majd a roncsolt érbe jutatott speciális anyag miatt a véna elzáródik. Ennél a módszernél inkább a speciális anyag miatt kialakuló gyulladás, esetlegesen előforduló, akár komoly agy- és tüdőembólia léphet fel. Valamint ezzel a módszerrel nem érhető el olyan nagy hatékonyságú vénazárás, mint a rádiófrekvenciás- és lézeres visszérműtét során.

Ragasztásos visszérműtét

Azt a lehetőséget, hogy hatékony, de fájdalommentes beavatkozással lehessen a visszereket megszüntetni, úgy tűnik, hogy a legújabban kifejlesztett ragasztásos visszérműtét adja. Ennél a módszernél csak egy apró szúrásra van szükség, ahonnan a ragasztót tartalmazó katétert fel lehet vezetni. A ragasztó anyaga régóta ismert a gyógyászatban, ez a cianoakrilát, amelynek használata biztonságos, ezt több klinikai vizsgálatban igazolták. Ennek az anyagnak több változata ismert. A nehézséget az adta, hogy egy olyan anyagot kellett alkotni, amely hatékony, de felvezethető katéteren. A Sapehon cég által kifejlesztett viszkózus és a vér hatására polimerizálódó ragasztó csak akkor hat, amikor valamilyen folyadékkal, esetünkben vérrel érintkezik (VenaSeal Closure System). A ragasztó kötés után is rugalmas marad, nem érezhető vagy tapintható és egy idő után lebomlik. A véna helyén egy vékony, nem tapintható köteg, heg marad. A ragasztás nagy előnye, hogy nem jár hőhatással, amely esetleg bőr- vagy idegkárosodást okozhat. Nincs szükség a kezelt szakasz teljes hosszának érzéstelenítésére, és a beavatkozás után a kompressziós harisnya viselésére sem. Nincs lábadozási időszak, a hatás azonnali.

Az első klinikai vizsgálatok eredményeit 2013-ban közölték, ma már elérhetőek 3 évnél hosszabb utánkövetéses vizsgálatok is, amelyek megerősítik a módszer hatékonyságát és biztonságosságát. A módszer egyetlen, pár alkalommal előforduló szövődménye lehet egy gyulladásos reakció, amelynek oka lehet a ragasztó anyagával szembeni érzékenység. Szerencsére ebben az esetben is különösebb szövődmény nélkül múlik el a gyulladás, ám ezekben az esetekben érdemes lehet kompressziós harisnyát viselni és antihisztamin hatású gyógyszert szedni egy rövid ideig.

A beavatkozáshoz előtte szükség van a kezelni kívánt végtag ultrahangvizsgálatára a vénák lefutásának, elégtelenségének ellenőrzésére. A kezelés steril körülmények között zajlik, a végtag lemosását és steril izolálását követően helyi érzéstelenítésben UH-vezérelten egy kanült vezetünk ahhoz a ponthoz közel, ahol a felületes véna beömlik a mélyvénába. A ragasztót apró adagokban a vénába juttatjuk, majd a combot összenyomjuk a véna felett, hogy az érfalakat a ragasztó összetapassza. A katéter szakaszos visszahúzásával ezt a folyamatot ismételjük. A sikeres kezeléshez nincs más beavatkozásra szükség. Az elégtelen véna zárásával általában annyira csökken a felületes vénás rendszerben a nyomás, hogy a nagyobb oldalágak is maguktól elzáródnak.

Tovább Visszérbetegségről a WEBBeteg aloldalán

Dr. Banga Péter, érsebész Forrás: WEBBeteg
Dr. Banga Péter, érsebész

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

Erzsébet Dental & Medical - Dr. Mlinkó Éva, bőrgyógyász
Árvai Medical Center - Dr. Polmann Erzsébet bőrgyógyász
Oxygen Medical - dr. Sepa György, sebész, érsebész
WEBBeteg - Dr. Járányi Zsuzsanna, érsebész
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
Trombózis- és Hematológiai Központ - Dr. Sepa György, sebész, érsebész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tibor

Dr. Nagy Tibor

Érsebész

Dombóvár