Visszerek megelőzése - Mit tehet erei védelmében?

Dr. Gál Mónika
szerző: Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A visszérproblémák orvosi kezelése mellett szinte minden esetben fontos az életmódváltás, de a visszérproblémák megjelenésére hajlamos egyéneknek is célszerű megelőzésképp olyan életvitelt folytatniuk, amellyel elkerülhető az alsó végtagokban a visszaáramló vér pangása.

A téma cikkei

7/1 A visszérbetegség kialakulása
7/2 Mi hajlamosít a visszértágulatra?
7/3 A visszérbetegség fokozatai
7/4 Milyen vizsgálatokra számíthat?
7/5 Hogyan kezelhető a visszeresség?
7/6 Visszerek megelőzése - Mit tehet erei védelmében?
7/7 Ha kezeletlen marad a visszértágulat

A visszérproblémák megelőzésének kulcsa, hogy olyan mindennapos tevékenységeket folytassunk, ami csökkenti a láb vénáinak terhelését és kitágulását, valamint támogatja a keringését.

Tanácsok a visszeresség megelőzéséhez

Munka - A visszérproblémákra hajlamos személyeknek, vagy kezdődő visszeresség esetén olyan munkát kell választani, amely nem fokozza a láb vénáinak terhelését: nem kell tartósan állni, fizikailag nem jár jelentős megterheléssel, illetve van lehetőség munka közben egy kis sétára, az izompumpa rendszeres működtetésére. Tartózkodni kell tehát a nehéz fizikai munka végzésétől, a cipekedéstől, ami fokozza a vénákra nehezedő nyomást.

Testsúly - A túlsúly is lényegében úgy működik, mintha egész nap plusz súlyokat hordozna a beteg, fontos tehát a súlykontroll. A rostokban dús táplálkozás is fontos, ugyanis a székrekedéssel járó erőlködés is fokozza a vénás nyomást, nehezíti a vér visszaáramlását, ezáltal fokozza a visszértágulatot.

Átmozgatás - Ülés közben (munka vagy utazás során) lábak rendszeres átmozgatása hozzájárul a visszérproblémák megelőzéséhez. Ülés közben mozgassuk végtagjainkat a lábak megfeszítésével-ellazításával, és próbáljunk meg minél többször felállni, sétálni ilyen helyzetekben.

Sport - A könnyű sport kifejezetten szükséges a visszeresség megelőzéséhez. Olyan sportot szabad azonban űzni, amelynél nem kell tartósan álló helyzetben lenni és fizikailag nem túlságosan megterhelő. A sportok közül az úszás a legelőnyösebb, de a kerékpározást, a kondicionáló tornákat is jónak tartják.

Lábak felpolcolása - Ha éppen nem mozog, akkor is figyeljen testhelyzetére! Tartós üléskor a lábakat fel kell polcolni. Fekvéskor is célszerű a lábakat alátámasztani, esetleg az ágy láb felőli végét megemelni körülbelül 10 centiméterrel.

Meleg kerülése - A meleg hatása kedvezőtlen, mivel hatására kitágulnak a vénák, a billentyűk elégtelenül záródnak, ami fokozza a véráramlás pangását. A meleg fürdővíznél mindenképpen kedvezőbb a zuhanyzás már a megelőzés részeként is. Az egyéb direkt hőhatást is kerülni kell, úgymint a hősugárzót, a szaunázást vagy a napozás. A padlófűtés hatásáról megoszlanak a vélemények.

Öltözködés - Magassarkú cipő viselésekor nem működik megfelelően az izompumpa, súlyos visszértágulatban szenvedőknél semmiképpen nem ajánlott hordásuk, helyettük puha, kényelmes, ideálisan 3-4 centiméter sarokmagasságú cipő javasolt. A szűk ruházatra is igaz, hogy keringésre kifejtett káros hatásuk miatt kerülni kell viselésüket.

Visszértorna otthon

Már a veszélyeztetettek számára, azaz a panaszok megjelenése előtt is javasolható a rendszeres visszértorna. Ez olyan gyakorlatok sorozatát jelenti, amelyekkel átmozgathatóak a lábszárizmok, így az alsó végtagi pangás ellen hatnak.

Ilyen visszértorna-gyakorlatok lehetnek a következők:

  • Végezzen bokakörzéseket fekvő helyzetben!
  • Végezzen bicikliző lábmunkát fekvő helyzetben!
  • Fekvő helyzetben fogjon meg lábaival valamilyen tárgyat (pl. könyvet), és emelgesse azt!
  • Váltakozva álljon előbb lábujjhegyére, majd sarokra!

A tornagyakorlatokhoz hasonló hatással bír a hideg vizes, vagy a váltott hideg-melegvizes, alulról felfelé történő lábzuhany. Ez az eljárás ugyancsak edzi a végtagok visszereit és hosszájárul a visszirtágulat megelőzéséhez.

Az életmódtanácsokhoz tartozik a láb bőrének gondos ápolása, például a sarok berepedéseinek elkerülése, a körmök elővigyázatos pedikűrözése, megelőzve az apró sérüléseket, melyek különböző szövődmények előidézői lehetnek. Hasonló okból fontos a gyakran előforduló lábgombafertőzést megelőzése, illetve gondos kezelése.

Figyelmébe ajánljuk

Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász szakorvos

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász szakorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tibor

Dr. Nagy Tibor

Érsebész

Dombóvár