Ha kezeletlen marad a visszértágulat - A visszeresség szövődményei

Dr. Gál Mónika
szerző: Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Müller Mariann, bőrgyógyász frissítve:

A visszeresség enyhébb formáiban sem csak esztétikai probléma. A betegség ugyanis nemcsak súlyosbodhat, hanem gyakran vérröggel kísért felületes visszérgyulladáshoz, ritka esetben pedig akár fekélyhez is vezethet.

A téma cikkei

7/1 A visszérbetegség kialakulása
7/2 Mi hajlamosít a visszértágulatra?
7/3 A visszérbetegség fokozatai
7/4 Milyen vizsgálatokra számíthat?
7/5 Hogyan kezelhető a visszeresség?
7/6 Visszér - Mit tehet erei védelmében?
7/7 Ha kezeletlen marad a visszértágulat

A felületes visszérgyulladás

A vérröggel (trombussal) nem kísért, felületes visszérgyulladás (phlebitis superficialis) nem súlyos betegség, néhány nap alatt magától is meggyógyulhat. Általában az alsó végtagon megjelenő hosszanti vörös csík, vagy több piros folt jelzi. A bőrpanaszok helyén, a bőr alatt tapinthatóak a gyulladt vénák, melyek igen nyomásérzékenyek, fájdalmasak.

Gyakran azonban a felületes vénák gyulladása csak egy kezdeti elváltozás, ami később súlyosbodik és a gyulladt véna elzáródhat (thrombophlebitis superficialis). Duplex ultrahanggal eldönthető, hogy csak a véna gyulladásáról vagy elzáródásáról is beszélünk.

A trombózissal kísért felületes visszérgyulladás

A thrombophlebitis superficialis, azaz a felületes visszerek elzáródásával járó gyulladása igen gyakori szövődmény visszértágulat esetén. Leggyakrabban a tágult visszerek gyulladnak be és trombotizálnak.

A gyulladásos tünetek mellett az elzáródott véna gyakran fizikális vizsgálat során tömött, érzékeny köteg formájában kitapintható, mely a végtag felemelése során is fennmarad. A betegség általában hőemelkedéssel jár. Magas láz felülfertőződésre hívhatja fel a figyelmet, mely azonban ritka. Ilyenkor a gyulladt, piros bőrterület rendszerint meghaladja a véna szélét, lüktetés tapintható ill. esetenként gennyesedés látható.

Kifejezetten javasolt a séta, a járógyakorlatok végzése, a láb megemelése, mindezek mellett oda kell figyelni a bő folyadékfogyasztásra. Az életviteli szabályokra való odafigyelés mellett gyulladáscsökkentő gyógyszerek és kenőcsök alkalmazása, a gyulladt végtag hideg borogatása, továbbá fásli viselése is indokolt. A phlebitis ill. a thrombophlebitis superficialis általában néhány nap alatt a fent említett kezelésre gyógyul.

Mélyvénás trombózis

A felületes vénák elzáródását régebben jóindulatú, önlimitáló betegségnek tartották. A duplex ultrahangtechnika elterjedésével kiderült, hogy a betegség veszélyesebb, mint ahogy azt korábban gondoltuk, a felületes vénás rendszerben képződő vérrög ugyanis átsodródhat a mélyvénás rendszerbe.

Amennyiben az ún. axiális (a végtag hosszanti tengelyével párhuzamos futó) felületes vénákat érinti a thrombophlebitis, az egyidejű vagy idővel kialakuló mélyvénás trombózis ill. a tüdőembólia esélye igen magas, minden negyedik betegnél számolni kell ezen szövődményekkel. Ezek a vénák mélyebben helyezkednek el, emiatt a gyulladásuk, rögösödésük esetén a bőrtünetek nem olyan kifejezettek. Mélyvénás érintettségre végtagfájdalom, nagymértékű duzzanat, pirosság, melegség jellemző.

Amennyiben felmerül a felületes véna trombózisa vagy mélyvéna érintettsége, duplex ultrahang vizsgálat javasolt. Az ultrahangos lelet alapján antikoagulálás (véralvadásgátló kezelés) lehet indokolt.

Krónikus vénás elégtelenség

A visszeresség és a vénás elégtelenség két egymással szorosan összefüggő kórkép, a visszeresség előrehaladott állapotának tekinthető. Vénás elégtelenség esetén a vénák nem képesek megfelelően ellátni a funkciójukat, azaz a vért nem tudják megfelelő mértékben a szív felé szállítani, emiatt pangás alakul ki. A pangó vér gyulladásos folyamatokat provokál, mely előbb különböző bőrtüneteket (száraz, repedezett, barnásan elszíneződött bőr, ekcéma) okoz, végül akár fekélyesedéshez is vezethet.

A krónikus vénás elégtelenség egyik gyakori oka az ún. szöveti gyengeség, mely tágult vénákat eredményez, ilyenkor maga a visszeresség okozza a pangást. Másik nagyon gyakori ok a mélyvénás trombózist követő poszttrombotikus szindróma. Mélyvénás trombózist követően a vénafunkció ugyanis sérülhet, így a vénákra nagy nyomás nehezedik, a pangó vér miatt az erek kitágulnak. A visszértágulat tovább csökkenti a vénabillentyűk működését, tovább rontva keringést.

A lábszárfekély

A lábszárfekély (ulcus cruris) a visszér betegségek végstádiuma, amikor olyan nem gyógyuló seb alakul ki a láb bőrén, amelynél már több mint hat hete fennáll a bőr körülírt hiánya. A lábszárfekély kialakulásának hátterében mintegy 70 százalékban áll visszeres keringési zavar, a fennmaradó 30 százalékot verőeres szűkület, cukorbetegség, beidegzési zavar, speciális bőrbetegségek, súlyos ízületi panaszok, daganatok okozzák. Ezen kiváltó okok többnyire kombináltan vannak jelen.

Leggyakrabban a legrosszabb vérellátottságú, nagy nyomásnak kitett bokakörnyéki területeken kezdődnek, típusos esetben rossz gyógyhajlamot mutatnak, méretük fokozatosan növekszik. A fekélyek igen változó méretűek, alakúak lehetnek. A vizenyő miatt általában nedvezőek, kezelés nélkül sárgás, esetleg zöldes, bűzös lepedékkel fedettek.

Nemcsak a seb begyógyítása nehéz és hosszadalmas feladat, hanem a kiújulás megelőzése is legalább olyan nagy kihívás orvosnak, nővérnek, betegnek egyaránt. Fontos a kiváltó ok, a vénás keringési elégtelenség korábbiakban részletezett kezelése, a kompressziós kötések, keringésjavító gyógyszerek, az esetleges műtét alkalmazása.

A műtétre alkalmas esetekben sor kerülhet a tágult visszér eltávolítására, amit érsebész szakorvos végez, de műtétre kerülhet maga fekély is. Amennyiben kielégítő oxigénellátottságú, tiszta alapú, gyulladástól mentes sebről van szó, végeznek bőrátültetést a hámhiány fedésére. Sok esetben viszont azért szükséges a műtét, mert a seb környékén tömeges a hegképződés, ami miatt a sebhez nem jut elég oxigén és tápanyag.

A sebgyógyulás segítésére sok helyen alkalmaznak lágy lézereket, arra alkalmas fényterápiát is.

Folytatás Visszér - Mit tehet erei védelmében?

Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász

Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász szakorvos
Aktualizálta: Dr. Müller Mariann, bőrgyógyász

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

Erzsébet Dental & Medical - Dr. Mlinkó Éva, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Kádár Eszter
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Trombózis és Hematológiai Központ
Trombózis- és Hematológiai Központ - Dr. Sepa György, sebész, érsebész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tibor

Dr. Nagy Tibor

Érsebész

Dombóvár