Visszérbetegség - Milyen mellékhatásai vannak a kezeléseknek?
A visszér kezelését két, egymástól eltérő eljárással, a véna eltávolításával és elinjekciózásával (szkleroterápiával) végzik. A pácienseknek minden kezelési típusról gondosan ki kellene kérdezni az orvosukat. Információt kérhetnek az adott kezelés biztonságosságáról és mellékhatásairól.
Alaposan tekintse át valamennyi, az orvosától kapott tájékoztató és beleegyező nyilatkozatot, melyek leírják az eljárás kockázati tényezőit.
A visszérműtét során, azaz az erek sebészeti úton való eltávolításakor ugyanazok a mellékhatások, mint bármilyen más érzéstelenítéssel elvégzett műtét során, vagyis idetartozik a hányinger, hányás, a sebfertőzés kockázata. A műtéti beavatkozás hegesedést is eredményezhet ott, ahol a kis bemetszéseket ejtették, és ezek alkalmanként vérrögöt okoznak.
Szkleroterápia alkalmazása esetén a mellékhatások az injekciózásra használt anyagoktól függenek. Az allergiásoknak érdemes óvatosnak lenni, mivel a szer egyes összetevői allergiás reakciót válthatnak ki. Nem valószínű, hogy a hipertóniás sóoldat okozna allergiás reakciót. Az összetevők vagy égető érzést váltanak ki a bőrön (amennyiben a tűt nem megfelelően helyezték be), vagy tartósan nyomot, foltot hagynak a bőrön. Ezeket a barnás foltokat a vérsejtek szétszóródása okozza a szövetben, miután a vénába beadták az injekciót. Ezek a foltok idővel elhalványodhatnak.
A lézeres kezelés hegesedést okozhat, és megváltoztathatja a bőr színét.
Mennyi ideig tart a visszér vagy a pókhálóvéna kezelés hatása?
Számos tényező befolyásolja, hogy milyen gyorsan tér vissza a kezelt visszér. Ezen tényezők közé tartozik a kezelés alapjául szolgáló diagnózis, az alkalmazott módszer, amelynek igazodnia kell a páciens állapotához, továbbá az orvos szaktudása. Néha a test egy új vénát hoz létre a műtéti beavatkozás során eltávolított helyett.
Egy beinjekciózott véna, amely nem semmisült meg teljes egészében a szkleroterápia hatására, újra kinyílhat, vagy egy új véna jelenhet meg ugyanazon a helyen, ahol az előző volt. Számos tanulmány megállapította, hogy a visszerek nagyobb valószínűséggel térnek vissza a szkleroterápia, mint a műtéti beavatkozás után.
Nincs tudományos bizonyíték arra vonatkozóan, hogy bármelyik kezelési mód végleges megoldást nyújt. Minden eljárási típusra igaz, hogy a kiújulási arány a korral nő. Mivel a vénás betegségek jellemzően idővel fejlődnek ki, egyetlen kezelés sem képes megakadályozni az új visszerek vagy pókhálóvénák jövőbeni kialakulását.
A visszérbetegség kialakulása |
A visszérbetegség (varicositas), azaz a felületes vénák kitágulása, kanyargóssá válása Magyarországon igen gyakori betegség. Becslések szerint a harminc-ötven év közöttiek tizedét érinti, míg a hetven felettiek esetében minden második embernél észlelhetőek a tünetei. A visszér rendszer betegségeinek döntő többsége az alsó végtagokon következik be. Az ember fejlődéstörténete során kialakult két lábon járáshoz az alsó végtag erei nem alkalmazkodtak kellőképp, és a láb vénás rendszerét a tartós ülő vagy álló helyzetben túlzottan megterheljük. A visszérbetegség kialakulása |
Jobb az egyik visszér vagy pókvéna kezelés, mint a másik?
A vénás betegség kezelésére kiválasztott módszernek az orvos diagnózisán kell alapulnia, valamint a kezelésre váró erek nagyságán és a páciens:
- anamnézisén
- életkorán
- a szervezetének képesnek kell lennie a műtéti beavatkozás és az érzéstelenítés elviselésére, egyéb tényezők mellett.
Ahogy azt már fentebb említettük, a kis pókvénákat nem lehet műtéti úton eltávolítani, csak szkleroterápiával lehet kezelni. Másrészről, a nagyobb visszerek, több tanulmány tanúsága szerint, nagyobb valószínűséggel térnek vissza, ha szkleroterápiával kezelték őket.
Hogyan kezelhető a visszeres láb? |
A visszérbetegség kezelése belgyógyász, érsebész és bőrgyógyász közreműködését egyaránt igényli, ugyanakkor az eredményes terápia a betegtől is életmódváltást követel meg, a mindennapi tevékenységekre való odafigyelést igényli. Hogyan kezelhető a visszeres láb? |
Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Tóth András, újságíró, újságíró