Kompressziós terápia a visszeresség kezelésében
Az életmódváltás, a gyógyszerszedés, a panaszokat enyhítő krémek és a különféle műtéti lehetőségek mellett a visszérbetegség komplex terápiájának alapvető része a kompressziós kezelés, ami leggyakrabban a kompressziós harisnya viselését jelenti.
A kompressziós kezelés célja
A kompressziós harisnya, zokni viselése vagy a rugalmas pólya felhelyezése a visszérbetegség kezelésének fontos eszköze. A kompressziós kezelés lényege az, hogy a kitágult felületes vénás rendszerből a mélyvénás rendszer felé terelje a vért: így tehermentesíti a bőr alatt húzódó vénás hálózatot, megkönnyíti a keringést és az ödémát is csökkenti. Visszerességben segít enyhíteni a kitágult vénák okozta nehézlábérzést, végtagfájdalmat és duzzanatot.
A kompressziós kezelést a terápia gyakori eleme három egymással szorosan összefüggő kórképben, a krónikus vénás elégtelenségben, visszerességben és mélyvénás trombózisban. Megelőzésként is fontos eszköz lehet a fokozott trombózishajlammal élők számára.
Alapvető része a kezelésnek a visszeresség különböző fokozataiban, de a vénás hálózat állapota, a visszerek tágulatának mértéke alapján szükség lehet más kezelési módokkal kombináltan alkalmazni. Kezdeti panaszmentes stádiumban elegendő lehet az életmód rendezése, majd a kompressziós terápia mellett különböző gyógyszerek segítenek a vizenyő csökkentésében, a visszérgyulladás mérséklésében és a panaszok enyhítésében. Előrehaladottabb visszértágulat kezelésében megfontolandó valamely műtéti eljárás, de emellett is van szerepe a kompressziós terápiának.
Lásd még Hogyen kezelhető a visszeres láb?
A kompressziós eszközök
A kompressziós kezeléshez többféle eszköz használható:
- Kompressziós harisnya/zokni - Ez a legtöbbet használt és általános esetben a leginkább ajánlott forma, mivel használata könnyű, csekély az alkalmazási hiba kockázata. Ez a kifejezés több típusú lábravaló összefoglaló neve: ide tartozik a térdzokni, a félcombig vagy combig érő harisnya, az egyszáras harisnya és persze a kifejezetten kompressziós harisnyanadrág is. A speciális harisnya sűrű szövésű, rugalmas anyagból készül. Felhúzva szorosan a lábra feszül, így összenyomja a bőr alatti vénákat, ezzel segíti azok kiürülését. A különleges szövésnek köszönhetően nagyobb nyomást fejt ki a bokánál, mint a magasabb területeken, ez a nyomás felfelé haladva fokozatosan csökken, ami a vér szív felé történő továbbítása miatt fontos.
- Rugalmas pólya (fásli) - Elvileg ugyanúgy alkalmas a célra, de feltekerésének helyes technikáját jól meg kell tanulni ahhoz, hogy valóban hatásos legyen. Napjainkban már ritkán használatos, alkalmazása időigényesebb.
- Léteznek bizonyos felfújható eszközök is, ahol a kompressziót nem az eszköz elasztikus anyaga, hanem a befújt levegő biztosítja.
A kompressziós eszközök használata
Kompressziós zokni/harisnya használata
A harisnya pontos méretazonossága elengedhetetlen, és ma már a választék is egyre szélesebb, hiszen különféle hosszúságban és színben kaphatók ezek a speciális lábravalók. Létezik kifejezetten kismamák számára kifejlesztett harisnya, amelyet - különösen az ötödik-hatodik hónaptól - célszerű megelőzésképpen is hordani.
A zoknik, harisnyák által kifejtett kompresszió különböző fokozatú, erősségű lehet, ezért fontos, hogy orvosával egyeztetve válassza ki a megfelelő terméket. A 20 Hgmm nyomás alatti termékeket enyhébb fokozatúnak, a 20 és 30 Hgmm közöttieket közepes szorítóerősségűnek, míg a 30 Hgmm felettieket magasabb fokozatúnak tekinthetjük.
Ezek viselésével kapcsolatban el kell mondani a betegnek, hogy ne húzza a harisnyát magasabbra, mint ahová való, ne hajtsa vissza a gumit és ne hordjon olyan harsnyát, amit nem személyre szabottan választottak ki számára. Figyelni kell arra, hogy a felvett kompressziós harisnya ne legyen ráncos, gyűrődött. A kinyúlt harisnyát le kell cserélni.
Fontos a fedett bőrfelület megfelelő higiéniája, tisztítsa rendszeresen végtagjait, és csak alaposan megszárított lábra húzza fel azt.
A kompressziós harisnyát általában napközben, fizikai aktivitás közben kell használni, éjszakára le kell venni. Mindig egyeztessen orvosával a használat időtartamáról is.
Lásd még A kompressziós harisnya viselése
A rugalmas pólya használata
A rugalmas pólya felhelyezése nagy gyakorlatot igényel, betanítását az orvos vagy gyógytornász végzi. Felhelyezése felkelés előtt, fekvő vagy ülő helyzetben kell, hogy történjen. A feltekerést a lábujjak tövénél kell elkezdeni és a térdig folytatni, belevéve a sarkakat is, olyan módon, hogy a pólyamenetek egymást tetőcserépszerűen félig átfedjék. Fontos a helyes alkalmazás, mert a nem megfelelő, túl szoros pólyázás ártalmas lehet, a túl laza pedig hatástalan.
Kompressziós zokni és alvási apnoe |
Olasz kutatók szerint a kompressziós zokni nappali viselése a vénás elégtelenségben is szenvedő betegekben csökkenti az alvási apnoe vagy más néven éjszakai légzéskimaradás tüneteit is. (Dr. Kósa Éva angiológus, Oxygen Medical) |
Léteznek kockázatai és mellékhatásai a kompressziós kezelésnek?
A kompressziós kezelés során általában kevés és nem súlyos mellékhatással kell számolni. Ezek közé tartozhat a bőrirritáció, a bőrfertőzés, a nyomás alatt álló területből kimaradó lábujjak kellemetlen duzzanata, igen ritka esetben a nyomás miatt idegi károsodás és lágyszövetkárosodás.
Ezek a hatások következhetnek a kompressziós eszköz nem megfelelő kiválasztásából vagy az útmutatásnak nem megfelelő alkalmazásából is. A túl szoros, túl sokáig alkalmazott kompresszió például növelheti az idegi károsodás és a fájdalom kockázatát, a nedves bőrre felhúzott harisnya pedig a bőrfertőzések, bőrirritáció kialakulásának rizikóját.
WEBBeteg összeállítás - Kristóf Vera angiológus (Medizóna); Compression Therapy (Cleveland Clinic)
Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna háziorvos, pszichoterapeuta