Kompressziós terápia a visszeresség kezelésében

WEBBeteg összeállítás
lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna frissítve:

Az életmódváltás, a gyógyszerszedés, a panaszokat enyhítő krémek és a különféle műtéti lehetőségek mellett a visszérbetegség komplex terápiájának alapvető része a kompressziós kezelés, ami leggyakrabban a kompressziós harisnya viselését jelenti.

A kompressziós kezelés célja

A kompressziós harisnya, zokni viselése vagy a rugalmas pólya felhelyezése a visszérbetegség kezelésének fontos eszköze. A kompressziós kezelés lényege az, hogy a kitágult felületes vénás rendszerből a mélyvénás rendszer felé terelje a vért: így tehermentesíti a bőr alatt húzódó vénás hálózatot, megkönnyíti a keringést és az ödémát is csökkenti. Visszerességben segít enyhíteni a kitágult vénák okozta nehézlábérzést, végtagfájdalmat és duzzanatot.

A kompressziós kezelést a terápia gyakori eleme három egymással szorosan összefüggő kórképben, a krónikus vénás elégtelenségben, visszerességben és mélyvénás trombózisban. Megelőzésként is fontos eszköz lehet a fokozott trombózishajlammal élők számára.

Alapvető része a kezelésnek a visszeresség különböző fokozataiban, de a vénás hálózat állapota, a visszerek tágulatának mértéke alapján szükség lehet más kezelési módokkal kombináltan alkalmazni. Kezdeti panaszmentes stádiumban elegendő lehet az életmód rendezése, majd a kompressziós terápia mellett különböző gyógyszerek segítenek a vizenyő csökkentésében, a visszérgyulladás mérséklésében és a panaszok enyhítésében. Előrehaladottabb visszértágulat kezelésében megfontolandó valamely műtéti eljárás, de emellett is van szerepe a kompressziós terápiának.

Lásd még Hogyen kezelhető a visszeres láb?

A kompressziós eszközök

A kompressziós kezeléshez többféle eszköz használható:

  • Kompressziós harisnya/zokni - Ez a legtöbbet használt és általános esetben a leginkább ajánlott forma, mivel használata könnyű, csekély az alkalmazási hiba kockázata. Ez a kifejezés több típusú lábravaló összefoglaló neve: ide tartozik a térdzokni, a félcombig vagy combig érő harisnya, az egyszáras harisnya és persze a kifejezetten kompressziós harisnyanadrág is. A speciális harisnya sűrű szövésű, rugalmas anyagból készül. Felhúzva szorosan a lábra feszül, így összenyomja a bőr alatti vénákat, ezzel segíti azok kiürülését. A különleges szövésnek köszönhetően nagyobb nyomást fejt ki a bokánál, mint a magasabb területeken, ez a nyomás felfelé haladva fokozatosan csökken, ami a vér szív felé történő továbbítása miatt fontos.
  • Rugalmas pólya (fásli) - Elvileg ugyanúgy alkalmas a célra, de feltekerésének helyes technikáját jól meg kell tanulni ahhoz, hogy valóban hatásos legyen. Napjainkban már ritkán használatos, alkalmazása időigényesebb.
  • Léteznek bizonyos felfújható eszközök is, ahol a kompressziót nem az eszköz elasztikus anyaga, hanem a befújt levegő biztosítja.

A kompressziós eszközök használata

Kompressziós zokni/harisnya használata

A harisnya pontos méretazonossága elengedhetetlen, és ma már a választék is egyre szélesebb, hiszen különféle hosszúságban és színben kaphatók ezek a speciális lábravalók. Létezik kifejezetten kismamák számára kifejlesztett harisnya, amelyet - különösen az ötödik-hatodik hónaptól - célszerű megelőzésképpen is hordani.

A zoknik, harisnyák által kifejtett kompresszió különböző fokozatú, erősségű lehet, ezért fontos, hogy orvosával egyeztetve válassza ki a megfelelő terméket. A 20 Hgmm nyomás alatti termékeket enyhébb fokozatúnak, a 20 és 30 Hgmm közöttieket közepes szorítóerősségűnek, míg a 30 Hgmm felettieket magasabb fokozatúnak tekinthetjük.

Kompressziós harisnya felvétele

Ezek viselésével kapcsolatban el kell mondani a betegnek, hogy ne húzza a harisnyát magasabbra, mint ahová való, ne hajtsa vissza a gumit és ne hordjon olyan harsnyát, amit nem személyre szabottan választottak ki számára. Figyelni kell arra, hogy a felvett kompressziós harisnya ne legyen ráncos, gyűrődött. A kinyúlt harisnyát le kell cserélni.

Fontos a fedett bőrfelület megfelelő higiéniája, tisztítsa rendszeresen végtagjait, és csak alaposan megszárított lábra húzza fel azt.

A kompressziós harisnyát általában napközben, fizikai aktivitás közben kell használni, éjszakára le kell venni. Mindig egyeztessen orvosával a használat időtartamáról is.

Lásd még A kompressziós harisnya viselése

A rugalmas pólya használata

A rugalmas pólya felhelyezése nagy gyakorlatot igényel, betanítását az orvos vagy gyógytornász végzi. Felhelyezése felkelés előtt, fekvő vagy ülő helyzetben kell, hogy történjen. A feltekerést a lábujjak tövénél kell elkezdeni és a térdig folytatni, belevéve a sarkakat is, olyan módon, hogy a pólyamenetek egymást tetőcserépszerűen félig átfedjék. Fontos a helyes alkalmazás, mert a nem megfelelő, túl szoros pólyázás ártalmas lehet, a túl laza pedig hatástalan.

Kompressziós zokni és alvási apnoe

Olasz kutatók szerint a kompressziós zokni nappali viselése a vénás elégtelenségben is szenvedő betegekben csökkenti az alvási apnoe vagy más néven éjszakai légzéskimaradás tüneteit is.
Amikor a vénák már nem képesek a vért visszajuttatni a szív felé, a lábakban felhalmozódott folyadék éjszaka, fekvő helyzetben kezd visszaáramlani a fej irányába, a nyaki szövetekben felgyülemlik és a gége ismétlődő összeeséséhez, így légzéskimaradáshoz vezethet.
A tudósok arról számoltak be, hogy ha vénás elégtelenségben szenvedő betegek egy héten keresztül napközben kompressziós zoknit viseltek, az óránkénti légzéskimaradások száma 36%-kal csökkent. Ennek hátterében az állt, hogy a kompressziós harisnyát viselő betegeknél napközben kevesebb folyadék gyűlt össze az alsó végtagokban és emiatt csökkent az éjszaka folyamán a nyakba áramló folyadék mennyisége is.

(Dr. Kósa Éva angiológus, Oxygen Medical)

Léteznek kockázatai és mellékhatásai a kompressziós kezelésnek?

A kompressziós kezelés során általában kevés és nem súlyos mellékhatással kell számolni. Ezek közé tartozhat a bőrirritáció, a bőrfertőzés, a nyomás alatt álló területből kimaradó lábujjak kellemetlen duzzanata, igen ritka esetben a nyomás miatt idegi károsodás és lágyszövetkárosodás.

Ezek a hatások következhetnek a kompressziós eszköz nem megfelelő kiválasztásából vagy az útmutatásnak nem megfelelő alkalmazásából is. A túl szoros, túl sokáig alkalmazott kompresszió például növelheti az idegi károsodás és a fájdalom kockázatát, a nedves bőrre felhúzott harisnya pedig a bőrfertőzések, bőrirritáció kialakulásának rizikóját.

WEBBeteg összeállítás - Kristóf Vera angiológus (Medizóna); Compression Therapy (Cleveland Clinic)
Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna háziorvos, pszichoterapeuta

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Erzsébet Dental & Medical - Dr. Mlinkó Éva, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Trombózis és Hematológiai Központ

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tibor

Dr. Nagy Tibor

Érsebész

Dombóvár