Foszfát - Felnőtt
Adatlap - Foszfát - Felnőtt
vérvizsgálat
Mikor végzik?
A szérum foszfát koncentrációja függ a táplálékkal történő felvételtől, a belekből való felszívódástól, a vizelettel való kiválasztástól. A szervezet foszfáttartalmát a mellékpajzsmirigyben képződő parathormon szabályozza és ez szorosan függ a vér kalciumszintjétől. A foszfát alapvető szerepet játszik a sejtek anyagcseréjében, és a sejtek életjelenségeinek szabályozásában. Csontjaink nagy mennyiségben tartalmaznak foszfátot, hidroxi-apatit kristály formájában. A foszfátkoncentráció mérése alapvető bizonyos csont- és endokrin betegségek diagnózisához.
Előkészületek
Nem szükséges speciális előkészület a páciens részéről.
Foszfát - Felnőtt normálérték:
0,80 - 1,45 mmol/l
Ha magasabb...
Magas foszfátszint lehetséges okai: dehidráció és hypovolaemia, hypoparaphyreosis (mellékpajzsmirigy alulműködés), krónikus veseelégtelenség, túlzott D-vitamin bevitel, májbetegségek, fokozott csontlebomlással járó betegségek (plazmocytoma, multiplex csontmetasztázis), akromegália, sarcoidosis. Krónikus veseelégtelenségben a magas foszfátszint a csontanyagcsere zavarához vezet.
Ha alacsonyabb...
Alacsony foszfátszint lehetséges okai: hiperparatireózis (méllekpajzsmirigy túlműködés), D-vitamin hiány, etanol mérgezés, szepszis, vese tubuláris betegségek, dialízis, hányás, hasmenés, egyes gyógyszerek (vizelethajtók,kortikoszteroidok), osteomalacia.