Alfa 1-antitripszin (AAT)

Adatlap - Alfa 1-antitripszin (AAT)

vérvizsgálat

Mikor végzik?
A vizsgálatot csecsemőknél vagy kisgyermekeknél májbetegség tüneteinek megjelenésekor, míg fiatal felnőtt korban tüdőtágulat kialakulásakor, vagy akkor célszerű elvégezni, amikor valakinek a közeli hozzátartozójának alfa-1 antitripszin hiánya van.

Előkészületek
Nem szükséges speciális előkészület a páciens részéről.

Alfa 1-antitripszin (AAT) normálérték:
0,9 - 2 g/l

Az én laboreredményem:

Alacsonyabb
Normál
Magasabb
Kérjük, válassza ki, hogy a laborlelete alapján az Ön Alfa 1-antitripszin (AAT) szintje alacsonyabb vagy magasabb-e a normálértéknél.

Ha magasabb...

Az AAT egy akut fázis (gyulladást jelző) fehérje. Ez azt jelenti, hogy emelkedik a szintje akut és krónikus gyulladásos folyamatok során, fertőzésekkor, és néhány daganat esetén. Az AAT szintje emelkedett lehet még orális fogamzásgátlók szedésekor, terhesség, stressz és pajzsmirigy-gyulladásos megbetegedésekkor is.

Ha alacsonyabb...

Az AAT meghatározás eredménye két esetben fontos: egyrészt akkor, amikor a mért koncentrációk alacsonyabbak a normálnál, másrészt akkor, ha kiderül, hogy a termelődött AAT szerkezete kóros. A normál szerkezetű, de alacsony AAT szint leginkább a tüdőtágulat megnövekedett kockázatát jelzi. A kóros szerkezetű AAT hatása attól függ, hogy mennyi termelődött belőle és milyen mértékben kóros a szerkezet.

Orvos válaszol

Dr. Szabó Zsuzsanna

Kérdezzen a leletével kapcsolatosan!

Kérdést teszek fel