Béta 2-mikroglobulin alfa 1-mikroglobulin
Adatlap - Béta 2-mikroglobulin alfa 1-mikroglobulin retinolkötő fehérje összesen
vizeletvizsgálat
Mikor végzik?
Mérését szenzitívnek tartják a vese proximális tubuláris diszfunkció diagnosztikájában. A legmegbízhatóbb teszt a felső és alsó vizeletelvezető traktus infekcióinak elkülönítésében és használható módszer a visszatérő akut pyelonephritis diagnózisához és a terápia értékeléséhez sorozat meghatározás segítségével. Myeloma multiplexben szintjének emelkedése összefügg a várható rosszabb kimenetellel. Vesetranszplantációt követően kiemelt jelentősége van a vizsgálatnak.
Előkészületek
Random vagy 24 órás gyűjtött vizelet szükséges.
Béta 2-mikroglobulin alfa 1-mikroglobulin retinolkötő fehérje összesen normálérték:
< 10 mg/24óra
Ha magasabb...
A normálnál nagyobb mennyiségű fehérje megjelenése a vizelettel általában veseproblémákra utal, de nem zárható ki más betegségek fellépte sem. Ha a szint a vizeletben magas - és a szérumban alacsony - renális tubuláris betegség áll a háttérben. A magas szint jelzi a veseátültetés utáni korai rejekció fázisát.
Ha alacsonyabb...
Egészséges személyeknél csak nagyon kis mennyiségű fehérje ürül a vizelettel. Amennyiben mind a szérumban, mind a vizelet mintában alacsony értéket mérünk valamilyen betegség állhat a háttérben, de ez az egy teszt még nem diagnosztikus értékű.