Vitaminok, nyomelemek
ElnevezésTaurin
Tipus: Mikrotápanyag
Alapvető tudnivalók
A taurin az emberi szervezetben legnagyobb mennyiségben az agyban és az idegrendszerben található. Kéntartamú aminosav, amelyből a test kilogrammonként 1 grammot tartalmaz. Különösen jelentős mennyiségben van jelen a szívben, mivel a taurin teszi ki az itt található szabad aminosavak mintegy felét.
Miben játszik szerepet?
A taurin jelentős szerepet játszik a szervezet energiagazdálkodásában. Hatásos a stresszes, túlterhelt szervezet számára, fokozza a szellemi tevékenységet, és az inzulinhoz hasonlóan glükózt juttat a sejtekbe (az inzulinhoz képest mintegy 50 százalákos kapacitással). A taurin részt vesz az izomsejtek folyadékszintjének szabályozásában, az ásványi anyagok szállításában, az anyagcsere folyamatában, a zsiradékok emésztésében, hat az immunrendszerre, az adrenalinszintre és a koleszterinszintre, a sperma és epe termelésére, az idegrendszer fejlődésére. Jelentős a szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedők számára, mivel elősegíti a szívizom egészséges működését, csökkenti a vérnyomást, és jelentősen mérsékli a szív elmeszesedésének kockázatát a sejtek belsejében lévő kalcium szintjének szabályozásával.
Hiánya esetén
Ha alacsony a taurin szintje a szervezetben, zavarok jelentkezhetnek a szívizom működésében, a recehártya rendellenes fejlődése és a növekedési folyamatok lelassulása tapasztalható.
Túladagolása
Nem ismert.
Mekkora mennyiségben van rá szükségünk?
A szervezet pontos taurin-szükséglete nem ismert. A szervezet kis mennyiségben képes az előállítására, ám a táplálékokon keresztül történő bevitelre is szükség van.
Milyen táplálékokban található meg?
A taurin legfőbb természetes forrását a tengeri élelmiszerek jelentik, mint a a kagyló, a rák és a hal, ám az egyéb húsokban is megtalálható. Csecsemők számára kiváló taurinforrás az anyatej, amelyben a második legnagyobb mennyiségben képviselt aminosav.
Hasonló találatok
Elnevezés: A-vitamin
Elnevezés: B1-vitamin (tiamin)
Elnevezés: B2-vitamin (riboflavin)
Elnevezés: B3 (niacin)
Elnevezés: B5-vitamin (pantoténsav)