Cikkek a prediabéteszről

Olvassa el hasznos tartalmainkat a prediabéteszről!
Több olyan állapot (inzulinrezisztencia, csökkent glükóztolerancia, emelkedett éhgyomri vércukorérték) is ismert, mely akár figyelmeztető jel lehet a cukorbetegség esetleges kialakulását tekintve. Bármelyik fennálltakor a diétával és a mozgással javulás érhető el, de akár meg is szüntethető a szénhidrátháztartás zavara, vagy segítenek a tünetek és panaszok rendezésében.
A szénhidrátháztartás zavarainak több formája is ismert. Több olyan állapot is létezik, ami a diabétesz megelőző állapotának számít, viszont sok esetben odafigyeléssel, életmódváltással - szükség esetén akár gyógyszeres terápiával - megelőzhető, de legalábbis késleltethető a cukorbetegség kialakulása.
Prediabéteszről akkor beszélünk, mikor valakinek a vércukorszintje magasabb a normálisnál, de még nem érte el azt a szintet, amikor már 2-es típusú cukorbetegségről beszélünk.
Nemcsak a diabéteszt, hanem az azt megelőző állapotokat is komolyan kell venni, ugyanis kezelés nélkül rövid időn belül 2-es típusú cukorbetegséggé nőhetik ki magukat. Dr. Borús Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondja, hogyan lehet elkerülni a nagyobb bajt.
Az inzulinrezisztencia (IR) azt jelenti, hogy az inzulin hatása a célsejteken gyengül, ezáltal több inzulinra van szükség a megfelelő vércukorszint fenntartásához. Mindez nehezen felismerhető tüneteket okozhat, ugyanakkor egyszerű laboratóriumi vizsgálattal is kimutatható.
A prediabétesz állapot a cukorbetegség előszobájának is tekinthető, mivel ekkor a vércukorszint már a normál érték fölé emelkedett, noha még nem éri el a kóros értéket. Bár a prediabéteszben szenvedők aránya nem pontosan ismert, egy vizsgálat alapján minden harmadik brit felnőtt érintett, és a CDC adatai szerint az USA-ban is hasonló az arány.
Az egészséges táplálkozás elengedhetetlen a prediabétesz visszafordításához. Nem léteznek azonban olyan élelmiszerek, gyógynövények, italok vagy étrend-kiegészítők, amelyek csökkentik a vércukorszintet - erre csak a gyógyszerek és a testmozgás képes.
Manapság számtalan nő és férfi küzd inzulinrezisztenciával, melynek kezelésében igen nagy hangsúly van a megfelelő életmódon. Arról, hogy az IR kezelésében milyen szerepet tölt be a mozgásterápia, Csontos Szabolcsot, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutáját kérdeztük.
Hogyan számítják ki miben hány kalória van? Tényleg annyi az annyi? Az élelmiszerek címkéin feltüntetett tápanyagadatok valóban a valóságot tükrözik?

Az OGYÉI egyik főigazgatóságaként működő Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet Élelmiszerkémiai és Analitikai laboratóriumában jártunk, hogy kiderítsük.
A téma szakértője Schreiberné Molnár Erzsébet segített nekünk fellebbenteni a fátylat.
A rendszertelen étkezés és a mozgáshiányos életmód miatt szinte észrevétlenül kúsznak fel ránk a kilók. A többletsúly később számos krónikus betegség kialakulásáért lehet felelős. Videónkban Dr. Torzsa Péter háziorvos ad hasznos tanácsokat Mártonnak a komolyabb baj megelőzésére.
A videóból megtudhatja, hogy mit rejtenek az élelmiszerek címkéi, és egy előre elkészített bevásárló lista is óriási mankó lehet a vásárló számára.
A cukorbetegségben szenvedők száma sajnos egyre növekvő tendenciát mutat. Mégis kevesen vannak tisztában azzal, hogyan lehet komfortosan együtt élni a betegséggel. A különféle modern, ellenőrzött mesterséges édesítőszerekkel lemondások nélkül édesíthető meg újra a beteg élete!
Az inzulinrezisztenciával járó állapot nagy arányban megelőzhető lenne, de akár vissza is fordítható gondos odafigyeléssel és teljes életmódváltással, orvosi felügyelet mellett.
A fokozott szőrnövekedés, a pattanásos bőr, a túlsúly és a menstruációs zavarok lehetnek az inzulinrezisztencia (IR) tünetei, bár meglétük nem törvényszerű.
A vércukorszint alatt a vérplazmában adott pillanatban megmért, meghatározott vércukor mennyiségét értjük. Hogyan, milyen módszerekkel történhet a vércukorszint mérése?
A cukorbetegség kezelésének első lépcsője a diéta, és az életmód rendezése, amely elsősorban rendszeres testmozgás beiktatását jelenti.
Az inzulinrezisztencia diéta alapelvei szerinti étrend kialakítása és a sportolás, illetve az ezekkel elért testsúlycsökkenés együttesen képezik az inzulinrezisztencia (IR) életmódkezelését. Megfelelő étrenddel az inzulinrezisztencia még visszafordítható folyamat.
Sokan a fogyás érdekében és az egészséges életmód jegyében minimálisra csökkentik a szénhidrátfogyasztást, esetleg teljesen ki is iktatják étrendjükből. Igen ám, de vajon ez tényleg az egészségünket szolgálja? Erről kérdeztük Varga Dórát, az Életmód Orvosi Központ dietetikusát.