Amikor ételek okozzák a fejfájást

szerző: Dr. Sárdi Krisztina, belgyógyász, gasztroenterológus - Budai Allergiaközpont
frissítve:

Gyakori jelenség, hogy a fejfájás egyes étkezések után jelentkezik. Bár sokszor nehéz felfigyelni az összefüggésre, valóban létezik az összefüggés az elfogyasztott étel és a fejfájás között. Bizonyos esetekben az adott étel kerülése a megoldás, némely ilyen kórkép azonban kezelhető.

A tartós, rendszeres fejfájás oka lehet neurológiai, hormonális probléma, de okozhatja ízületi elváltozás, vagy a váll-nyaki területen elhelyezkedő izmok merevsége, sőt a stressz is. A nemzetközi szakirodalmi adatok azonban arra is felhívják a figyelmet, hogy gyakrabban szenvednek fejfájástól azok, akiknek emésztőszervi panaszaik is vannak. Ilyen esetben tehát mindenképp érdemes arra gondolni, hogy a fejfájás hátterében valamilyen gyomor- és bélrendszeri probléma is állhat.

Migrén és étkezés

A leginkább közismert a migrénes roham összefüggése ételekkel és italokkal. A migrénes panaszok ellen sokat tehetünk, ha a tányérunkra kerülő ételeket helyesen válogatjuk össze. Nem mindegy azonban, hogy milyen összetevőket zárunk ki étrendünkből, a legújabb kutatások ugyanis azt mutatják, hogy a hagyományosan javasolt sajtok, csokoládék és alkoholos italok mellőzése sem jelent mindenki számára garanciát a rohamok elkerülésére.

A migrénes fejfájást jellegzetes tünetei alapján könnyű felismerni. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. A fájdalom fizikai aktivitás hatására fokozódik, gyakran társul hozzá rosszullét, hányinger, fénytúlérzékenység. Mivel a migrén ún. elsődleges fejfájásbetegség, nem kell más betegséget keresni a háttérben, a provokáló tényezők kerülésével és a tünetek gyógyszeres kezelésével előzhető meg, illetve csillapítható a fájdalom.

Fejfájással járó kórképek

A betegek egy másik csoportjánál az elhúzódó fejfájás valamilyen háttérbetegséggel: ételallergiával, ételintoleranciával vagy gyomor-bélrendszeri betegséggel állnak összefüggésben. Nem mindegy azonban, hogy milyen betegség áll a fejfájás hátterében, ezek ugyanis eltérő diétát, esetleg egyéb terápiát igényelnek.

Ilyen háttérbetegségre hívhatja fel a figyelmet, ha a fejfájás mellett hasi panaszok – fájdalom, puffadás, hasmenés – vagy bőrtünetek – kiütés, viszketés – is jelen vannak.

Ételallergiák: jelentkezhet fejfájás például a búza, tehén- és szójatej fogyasztását követően, amikor nem a „klasszikus tiltólistás” ételek (csokoládé, bor, fűszeres ételek) kerülése hoz javulást. Általánosítás helyett célszerű tehát utána járni, pontosan milyen összetevőktől kell tartózkodnunk annak érdekében, hogy a panaszokat eredményesen kezelhessük.

Ételintoleranciák: a vezető tünet ételintolerancia esetén valamely emésztőszervi probléma, de fejfájás is jelentkezhet. Ide tartozó ok lehet a cöliákia (lisztérzékenység), amikor gluténtartalmú ételekkel áll összefüggésben a panasz. Nehezen ismerhető fel a hisztamin intolerancia, és mivel rendkívül sok élelmiszer tartalmaz hisztamint vagy idéz elő hisztaminfelszabadulást, az ételek széles skálája válthat ki panaszt: különböző halfélék, sajtok, húsok és zöldség- és gyümölcsfélék is. Ritka esetben a számos gyorséttermi vagy feldolgozott élelmiszerben megtalálható nátrium-glutamát ízfokozó okoz panaszokat.

Bélbetegségek: Más panaszok mellett a fejfájás az irritábilis bél szindróma, vagy a gyulladásos bélbetegségek közé tartozó Crohn-betegség tünete is lehet.

Ne a diéta legyen az első lépés!

Ezek a betegségek eltérő diétát igényelnek, tehát a kiváltó októl függően valakinél a gluténmentes, alacsony FOODMAP (rövidláncú szénhidrátok és bizonyos cukrok kerülése) vagy az alacsony-hisztamin tartalmú étrend fogja meghozni a várt javulást.

Habár a felsorolt kórképek mindegyikénél kiemelten fontos a diéta a tünetmentesség eléréséhez, dr. Sárdi Krisztina senkinek sem tanácsolja, hogy diagnózis nélkül kezdjen étrendi változtatásokat bevezetni. Ha valaki hónapok óta gluténmentesen étkezik, de a panaszai mégsem múlnak, akkor álnegatív eredményt kaphatunk, mivel a szervezetében ez idő alatt már lecsökkent a cöliákiát mutató ellenanyag termelése.

Diagnózis nélkül diétát kezdeni azonban nem csak emiatt nem javasolt. Ezek az étrendek teljesen eltérőek, az egyikben csak a glutént nem lehet fogyasztani, a low FODMAP esetében a glutén mellett kerülendők a ma népszerű édesítőszerek, a cukoralkoholok is, és csak laktózmentes, vagy növényi tejtermékek fogyaszthatók. Javulást pedig csak abban az esetben fogunk tapasztalni, ha pontosan tartjuk a diétát.

Bizonyos kórképeknél enzimpótlásra - hisztamin-intolerancia esetén a DAO-enzim - is van lehetőség, tabletta formájában.

Tovább A fejfájás okai - Mire utalhat a fájdalom?

Dr. Sárdi Krisztina, belgyógyász, gasztroenterológusBudai Allergiaközpont
Dr. Sárdi Krisztina, belgyógyász, gasztroenterológus; Dr. Babai László, prevenciós szakértő

Cikkajánló

A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz; alig van olyan ember, aki élete során ne találkozna vele. Becslések szerint Magyarországon körülbelül egymillió migrénes van, és ennél is nagyobb azok száma, akik a visszatérő fejfájás egyéb formáiban szenvednek.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest