Amikor ételek okozzák a fejfájást
Gyakori jelenség, hogy a fejfájás egyes étkezések után jelentkezik. Bár sokszor nehéz felfigyelni az összefüggésre, valóban létezik az összefüggés az elfogyasztott étel és a fejfájás között. Bizonyos esetekben az adott étel kerülése a megoldás, némely ilyen kórkép azonban kezelhető.
A tartós, rendszeres fejfájás oka lehet neurológiai, hormonális probléma, de okozhatja ízületi elváltozás, vagy a váll-nyaki területen elhelyezkedő izmok merevsége, sőt a stressz is. A nemzetközi szakirodalmi adatok azonban arra is felhívják a figyelmet, hogy gyakrabban szenvednek fejfájástól azok, akiknek emésztőszervi panaszaik is vannak. Ilyen esetben tehát mindenképp érdemes arra gondolni, hogy a fejfájás hátterében valamilyen gyomor- és bélrendszeri probléma is állhat.
Migrén és étkezés
A leginkább közismert a migrénes roham összefüggése ételekkel és italokkal. A migrénes panaszok ellen sokat tehetünk, ha a tányérunkra kerülő ételeket helyesen válogatjuk össze. Nem mindegy azonban, hogy milyen összetevőket zárunk ki étrendünkből, a legújabb kutatások ugyanis azt mutatják, hogy a hagyományosan javasolt sajtok, csokoládék és alkoholos italok mellőzése sem jelent mindenki számára garanciát a rohamok elkerülésére.
A migrénes fejfájást jellegzetes tünetei alapján könnyű felismerni. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. A fájdalom fizikai aktivitás hatására fokozódik, gyakran társul hozzá rosszullét, hányinger, fénytúlérzékenység. Mivel a migrén ún. elsődleges fejfájásbetegség, nem kell más betegséget keresni a háttérben, a provokáló tényezők kerülésével és a tünetek gyógyszeres kezelésével előzhető meg, illetve csillapítható a fájdalom.
Fejfájással járó kórképek
A betegek egy másik csoportjánál az elhúzódó fejfájás valamilyen háttérbetegséggel: ételallergiával, ételintoleranciával vagy gyomor-bélrendszeri betegséggel állnak összefüggésben. Nem mindegy azonban, hogy milyen betegség áll a fejfájás hátterében, ezek ugyanis eltérő diétát, esetleg egyéb terápiát igényelnek.
Ilyen háttérbetegségre hívhatja fel a figyelmet, ha a fejfájás mellett hasi panaszok – fájdalom, puffadás, hasmenés – vagy bőrtünetek – kiütés, viszketés – is jelen vannak.
Ételallergiák: jelentkezhet fejfájás például a búza, tehén- és szójatej fogyasztását követően, amikor nem a „klasszikus tiltólistás” ételek (csokoládé, bor, fűszeres ételek) kerülése hoz javulást. Általánosítás helyett célszerű tehát utána járni, pontosan milyen összetevőktől kell tartózkodnunk annak érdekében, hogy a panaszokat eredményesen kezelhessük.
Ételintoleranciák: a vezető tünet ételintolerancia esetén valamely emésztőszervi probléma, de fejfájás is jelentkezhet. Ide tartozó ok lehet a cöliákia (lisztérzékenység), amikor gluténtartalmú ételekkel áll összefüggésben a panasz. Nehezen ismerhető fel a hisztamin intolerancia, és mivel rendkívül sok élelmiszer tartalmaz hisztamint vagy idéz elő hisztaminfelszabadulást, az ételek széles skálája válthat ki panaszt: különböző halfélék, sajtok, húsok és zöldség- és gyümölcsfélék is. Ritka esetben a számos gyorséttermi vagy feldolgozott élelmiszerben megtalálható nátrium-glutamát ízfokozó okoz panaszokat.
Bélbetegségek: Más panaszok mellett a fejfájás az irritábilis bél szindróma, vagy a gyulladásos bélbetegségek közé tartozó Crohn-betegség tünete is lehet.
Ne a diéta legyen az első lépés!
Ezek a betegségek eltérő diétát igényelnek, tehát a kiváltó októl függően valakinél a gluténmentes, alacsony FOODMAP (rövidláncú szénhidrátok és bizonyos cukrok kerülése) vagy az alacsony-hisztamin tartalmú étrend fogja meghozni a várt javulást.
Habár a felsorolt kórképek mindegyikénél kiemelten fontos a diéta a tünetmentesség eléréséhez, dr. Sárdi Krisztina senkinek sem tanácsolja, hogy diagnózis nélkül kezdjen étrendi változtatásokat bevezetni. Ha valaki hónapok óta gluténmentesen étkezik, de a panaszai mégsem múlnak, akkor álnegatív eredményt kaphatunk, mivel a szervezetében ez idő alatt már lecsökkent a cöliákiát mutató ellenanyag termelése.
Diagnózis nélkül diétát kezdeni azonban nem csak emiatt nem javasolt. Ezek az étrendek teljesen eltérőek, az egyikben csak a glutént nem lehet fogyasztani, a low FODMAP esetében a glutén mellett kerülendők a ma népszerű édesítőszerek, a cukoralkoholok is, és csak laktózmentes, vagy növényi tejtermékek fogyaszthatók. Javulást pedig csak abban az esetben fogunk tapasztalni, ha pontosan tartjuk a diétát.
Bizonyos kórképeknél enzimpótlásra - hisztamin-intolerancia esetén a DAO-enzim - is van lehetőség, tabletta formájában.
Tovább A fejfájás okai - Mire utalhat a fájdalom?
Dr. Sárdi Krisztina, belgyógyász, gasztroenterológus; Dr. Babai László, prevenciós szakértő