Allergiás panaszok az ünnepek alatt
A tüsszögés és orrfolyás igencsak kellemetlenné teheti az ünnepeket sokak számára. Az allergiás nátha azonban - akár étel, állat, penész vagy gomba okozza az allergiát - az allergének elkerülésével, gyógyszerekkel és néhány egyszerű tipp betartásával jelentősen enyhíthető.
Mi okozhat allergiát az ünnepek alatt?
Számos tényező válthat ki allergiás vagy irritációs panaszokat, sőt a beltéri allergiák az ünnepek alatt élik csúcspontjukat. A hideg idő beköszöntével és a karácsonyi időszakban hajlamosak vagyunk több időt tölteni a lakás melegében, ez pedig fokozza ezen allergének ránk gyakorolt hatását is.
A leggyakoribb allergének az ünnepi időszakban a következők:
- Ételek - A karácsonyi, szilveszteri időszak során sokat járunk vendégségbe, ahol mindig finom falatokkal várnak bennünket. Nem csak a túlevésnek nagy a kockázata ilyenkor, hanem azon összetevőknek is, amelyekre allergiásak vagyunk. Allergia felléphet olyan új, egzotikus élelmiszerrel szemben is, amit korábban még nem fogyasztottunk.
- Penészgomba – A penészgomba spórái okozzák a panaszokat, amik a pollenhez hasonlóan szabad szemmel láthatatlanok. A rosszul hőszigetelt, rossz szellőzésű lakásokban ősztől tavaszig komoly probléma lehet a penészgomba-allergia. Az ünnepi időszakban a karácsonyfa jelent még ideális élőhelyet a gombáknak, továbbá a cipőnk által a lakásba vitt, bomló őszi leveleken megtelepülő penész is rontanak a helyzeten.
- Állatok – Az állatszőr által kiváltott allergia is romlik az ünnepek alatt, hiszen ilyenkor többet foglalkozunk kedvenceinkkel, a hideg elől könnyebben beengedjük a lakásba, illetve vendéglátóinknál tapasztaljuk mindezt.
- Poratka – A háziporatka levegőben keringő, mikroszkopikus méretű széklete váltja ki a panaszokat az arra érzékenyekben. Egész évben irritálóak, ám az ünnepek alatt, mikor a beltéri levegő párásabb, és több időt töltünk a lakásban, az ágyunkban, vagy gyerekek a plüss állataikkal, súlyosbíthatják az allergiás tüneteket.
- Egyéb, ritka allergiák – Gondolhatunk még a fenyőgyanta (pontoabban a fenyő illóolaja), az illatosított gyertyák, vagy az elfogyasztott bor allergén hatására is, bár ezek kevesebb embernél váltanak ki allergiás reakciókat.
Hogyan előzheti meg az ünnepi allergiát?
Allergénmentesítés
Penészgomba-allergia
- A karácsonyfán megbújó gombaspórák távol tarthatóak azzal, ha nem friss, hanem műfenyőt használ. Amennyiben ragaszkodik az élő fenyőhöz, mossa le azt, mielőtt a lakásba viszi, hogy megszabaduljon a meglévő spóráktól, az ünnepek után pedig minél előbb vigye ki a lakásból a fát. A levegő spórakoncentrációja fokozatosan növekszik, ahogy a fenyő a lakásba, a gombák számára kedvező körülmények közé kerül.
- Noha a műfenyő csökkenti az allergiás tüneteket, ha nedvesség éri, szintén penészedhet, illetve a rajta felhalmozódó por is rontja az allergiát. Ennek megelőzésére száraz helyen tárolja ezeket, és alaposan vizsgálja át, tisztítsa meg őket, mielőtt feldíszítené a lakást velük.
Ételallergia
- Ahhoz, hogy kezelni tudja az allergiáját az ünnepek alatt, tudnia kell, mi az, amire érzékeny! Az ételallergiák 90 százalékát a tej, tojás, mogyoró- és diófélék, hal, kagyló, szója, búza okozza.
- Ha már tudja, mire allergiás, fontos, hogy azt tudassa a családi-baráti összejöveteleken, így elkerülhetőek a félreértések, sértődések és a rosszullét is. Kérdezzen rá az adott étel összetevőire, hogy elkerülje az allergiát!
Állatszőr-allergia
- A lakásban, házban élő kedvencek szőre által okozott allergia elkerülésére mosson gyakran arcot, kezet, porszívózzon, sepregessen sűrűn. Noha az állat fürdetésével csökkenthetők a tünetek, ez csak átmeneti és csak pár napig tartó hatást ad.
- Amennyiben vendéglátójának van házikedvence, legjobb, ha még a látogatás előtt beveszi allergiaellenes gyógyszerét.
Poratka
- Sokat segíthet a háziporatka által okozott tünetek enyhítésében, ha gyakran cseréli a légszűrőket, forró vízben mossa az ágyneműjét, illetve antiallergén párnát és matracot használ. Utazás során vigye magával a saját párnáját, antiallergén huzattal!
- Mivel a poratka gyorsan szaporodik nedves környezetben, nagy segítség lehet a gyakori szellőztetés, illetve egy párátlanító készülék, ami a belső páratartalmat 30-50 százalék között tartja.
Tovább Optimális hőmérséklet, páratartalom a lakásban
Gyógyszeres kezelés
Annak ellenére, hogy óvatos és körültekintő, előfordulhat, hogy ki lesz téve az allergének hatásának. Ezért fontos, hogy mindig legyen kéznél allergiaellenes készítmény: antihisztamin tabletta, asztma inhalátor.
Érdemes allergiavizsgálattal megerősíteni az allergia gyanúját, ezzel egyrészt azonosítható a kiváltó allergén, másrészt elkerülhető a felesleges gyógyszerszedés.
Kerülje a stresszt!
Jól ismert tény, hogy a stressz súlyosbítja az asztma tüneteit, de minden bizonnyal az allergiának sem tesz jót. Erősítse immunrendszerét azáltal, hogy kerüli a stresszt, szorongást, hagyjon időt magának a pihenésre és kikapcsolódásra. Az ünnepi időszakban erre szerencsére több a lehetőség, mint az év sok más időszaában.
Lásd még Házi praktikák az allergénmentes otthonért
(WEBBeteg - Cs.K. fordító, Forrás: WebMD; lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos)