Tinédzserek és a konfliktusok kezelése
A rendszertelenül alvó tinédzsereknél a szüleik veszekedései okozta feszültség a kortársaikkal szembeni agresszív magatartásban nyilvánul meg. Az alvás ezzel szemben segít a fiataloknak az otthoni konfliktusok feldolgozásában.
A Bázeli Egyetem kutatói olyan fiatalokat vizsgáltak, akik agresszióval reagálnak az otthoni konfliktusokra, és azt akarták kideríteni, hogy a fiatalok viselkedésére milyen hatással van az éjszakai alvás. Eredményeiket a Journal of Adolescence című szaklapban közölték.
A szülők közötti konfliktust a gyerekek viselkedése visszatükrözi.
Azonban nem minden gyermekre hat azonos módon az otthoni vita vagy veszekedés, és nem is egyformán dolgozzák fel azt. Miközben néhányan jobban megbirkóznak a súlyos otthoni helyzettel, addig mások agresszíven viselkednek kortársaikkal.
A kutatók megkérdeztek 176 tíz és tizenhárom év közötti gyermeket és édesanyjukat arról, hogy hogyan viselkednek kortársaikkal, illetve milyen az otthoni helyzetük. A kutatók arra is rákérdeztek, mennyit alszanak a gyerekek hét közben és hétvégén.
Az eredmények
A rendszertelen alvási mintával jellemezhető fiatalok, tehát akik hétköznapokon keveset, ezért hétvégén pedig sokat alszanak, az otthoni veszekedések miatt gyakran agresszíven viselkednek az iskolában. A kutatók feltételezik, hogy a hosszú hétvégi alvás a hét folyamán felgyülemlett pszichoszociális stressz miatti fokozott érzékenység és szellemi kimerültség jele. A szakértők szerint a rendszeres és elegendő alvás megvédi a gyermekeket a környezeti konfliktusokkal szemben.
Mennyi alvás szükséges? |
Az éjszakánként átlagosan hat-nyolc óráig tartó alvás jobb életminőséget eredményez. A megközelítőleg ennyit alvó emberek kisebb valószínűséggel süllyednek depresszióba, mint akik kevesebbet alszanak. A kutatók ugyanakkor a kilenc óránál hosszabb alvást sem javasolják. Mennyi alvás szükséges? |
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos