A COVID-19 betegek gyógyulást követő sportolásáról
Felépülésük után mikortól javasolt újrakezdeni az aktív testedzést a koronavírus fertőzésen igazoltan átesett betegeknek? - erre a kérdésre válaszol az Országos Sportegészségügyi Intézet nemrégiben közzétett ajánlása.
Az Országos Sportegészségügyi Intézet (OSEI) friss ajánlásából emelt ki fontosabb pontokat legutóbbi hírlevelében dr. Bogdányi Katalin gyermekszakorvos, neonatológus, a 12. kerületi Normafa gyermekrendelő háziorvosa.
A koronavírus-fertőzést követően magát gyógyultnak vélt egyén számára nem célszerű azonnal visszatérni a megszokott edzéstervekhez, mozgásformákhoz. Orvosilag egy bizonyos ideig nem javasolt a sportolás – legyen szó szabadidős tevékenységről (ide értve az iskolai testnevelést) vagy kifejezetten a versenysportról.
Az időbeli korlátozás a gyógyult betegek kétféle csoportjára vonatkozóan eltérő.
- A tünetmentes, de PCR pozitív COVID-19-pácienseknek a mintavételtől számított 2-4 hétig szükséges pihentető üzemmódban élni.
- A „tünetes” (tüneteket mutató) PCR pozitív COVID-19 betegek számára viszont ennél hosszabb a tilalmi időszak: 4-6 hét a szimptómák megjelenésétől számítva.
A beteg gyereket az iskolai testnevelés alól a házi gyermekorvos mentesíti az igazolásában rögzített időpontig.
Ha egyesületben aktívan sportoló egyénről van szó, minden PCR pozitív COVID-19 beteg sportoló versenyzési engedélyét automatikusan felfüggesztik, nekik tehát új sportorvosi engedélyt kell majd szerezniük.
(WEBBeteg.hu - Fazekas Erzsébet újságíró)