Tél végére kritikusan alacsony a D-vitamin-szintünk
frissítve:
A D-vitamin-hiány a tél végén fenyegeti leginkább a magyar lakosságot, ezért októbertől márciusig mindenkinek ajánlott a D-vitamin pótlása.
Felmérések szerint tél végére a magyarok kétharmada szenved súlyos D-vitamin-hiányban a tél végére. A szervezet vitaminraktárai fokozatosan ürülnek ki, így a tél végén és kora tavasszal sokaknál már kritikus vitaminhiányos állapot alakul ki.
A Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság korábbi reprezentatív felmérése szerint például a magyarok 95 százalékának D-vitamin szintje - kortól, nemtől és lakóhelytől függetlenül - elmarad a kívánatostól a tél végére. Hasonló eredményekkel járt a Semmelweis Egyetem kutatása is, a felmérés szerint a magyar felnőtt lakosság átlagos D-vitamin-szintje 16 nanogramm/milliliter volt, ami körülbelül a fele a normál értéknek. A vérben mért D-vitamin-szint 20 ng/ml alatt vitaminhiányos állapotnak minősül, a 20-30 ng/ml közötti D-vitamin-szint alacsony, a normál érték 30 és 60 ng/ml között van.
A D-vitamin-hiány az egyik legkomolyabb népegészségügyi probléma Magyarországon. A lakosság csaknem kétharmadánál annyira kritikus a vitaminhiány, hogy az immunrendszer működése is veszélybe kerülhet, emellett csontritkuláshoz vezethet, fokozhatja a szív- és érrendszeri betegségek, számos rákos megbetegedés kialakulásának kockázatát és a depresszióra való hajlamot is.
Miért fontos a megfelelő D-vitamin-szint?
A D-vitamin a szervezet egyik legfontosabb hormonjának, a D-hormonnak az előanyaga. Ennek hiányában
- a csontritkulás miatt a csontok törékenysége fokozódik, az esések súlyosabb következménnyel járhatnak,
- az immunrendszer károsodik, fogékonyabbak leszünk a különböző fertőző betegségekre,
- a szív- és érrendszer működése romlik,
- a depresszió hajlam nagyobb,
- számos rákos megbetegedés kockázata is fokozódik.
Gyermekkorban a csontok fejlődése mellett a megfelelő immunválasz kialakulásához és sok felnőttkorban jelentkező betegség megelőzéséhez elengedhetetlen a megfelelő D-vitamin-pótlás.
A D-vitamin fontosságát jól jelzik azok a számítások, melyek szerint a D-vitamin-hiány megszüntetésével a magyarok halandósága akár 7-10 százalékkal csökkenne, az átlagéletkor 2-3 évvel nőne. A szükséges D-vitamin-érték elérése 26 százalékkal csökkentené a csípőtáji törések, 78 százalékkal a gyermekkori cukorbetegség, 35 százalékkal a rákos megbetegedések és jelentős mértékben az influenza és a COVID-19 kockázatát.
Bővebben A D-vitamin szerepéről részletesen
A téli D-vitamin-hiány okai
A D-vitamin raktárak lecsökkenésének alapvető oka a megfelelő mennyiségű UV-B sugárzás hiánya. Ezt jórészt a modern életforma következménye, de a naptól való félelem is magyarázza. Télen ráadásul a beeső napsugárzás olyan kevés UV-B sugárzást tartalmaz, hogy az rendszerint nem elegendő D-vitamin-képzésre.
A szabadban töltött elegendő idő még télen is képes lenne biztosítani a szervezet elegendő saját vitamintermelését, azonban a lakosság többsége olyan életmódot folytat, ami a rövidebb nappalokkal és a gyengébb napfénnyel társulva már a D-vitamin-szint lecsökkenéséhez vezet. A téli öltözet ugyanakkor kevésbé járul hozzá az állapot kialakulásához, ugyanis a vitaminképzéshez elég az is, ha arcunkat éri a napfény.
A D-vitamin-szint növelésének lehetőségei
A D-vitamin-hiány megszüntetése nem étrendi kérdés. A magyar étrend a szükséges mennyiség kevesebb, mint 5%-át tartalmazza. Természetesen ajánlott a D-vitaminban gazdag élelmiszerek (máj, gomba, halak, tej és tejtermékek, tojás) fogyasztása, önmagában ez azonban nem elegendő a vitaminhiányos állapot elkerüléséhez.
Törekedjünk arra, hogy télen is minél több időt töltsünk napközben a szabadban. Még felhősebb időjárás esetén sem felesleges, ugyanis ilyenkor is éri némi UV-B sugárzás az arcbőrünket.
Nem ajánlott módszer a szolárium. A szoláriumok többnyire az UV-A tartományban sugároznak, és elenyésző arányban tartalmazzák a D-vitamin előállításához szükséges UV-B tartományt. Ennek eredményeként a szolárium a vitaminpótlásra nem alkalmas, ellenben szignifikánsan megnöveli a bőrrák kialakulásának kockázatát.
A hazai ajánlások szerint mindenkinek ajánlott a D-vitamin készítmények szedése ősz és tavasz között, októbertől egészen márciusig, egy egészséges és átlagos testúlyú felnőtt esetében napi 2000 NE mennyiségben. Kisiskolás korban az ajánlás 1000 NE, speciális egészségügyi helyzetekben (akut betegség, várandósság, szoptatás) azonban átmenetileg 2000 NE-nél nagyobb mennyiségben is bevihető. 3 éves kor alatt minden csecsemőnek és kisgyermeknek kötelezően ajánlott egész évben a vitaminpótlás 400 NE mennyiségben.
Romolhat a D-vitamin ellátottság egyes krónikus betegségekben, időskorban és elhízás esetén is. A szervezet öregedésével a vesék nehezebben alakítják át aktív formájába a D-vitamint, és ez növeli a vitaminhiány kialakulásának kockázatát. Előfordul, hogy bizonyos betegségek krónikus bélbetegségek következményeként a vékonybél képtelen kivonni a vitamint a táplálékból, vagy a betegségek kezelésére használt gyógyszer vezet alacsonyabb vitaminszintet. A túlsúly ugyancsak rizikótényező. Ilyenkor tartósan magasabb vitaminpótlás szükséges, erről azonban mindenképp egyeztessen orvosával.
Bővebben Hogyan pótolható a D-vitamin?
WEBBeteg összeállítás - Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság, Magyar Prevenciós Orvosi Egyesület, Semmelweis Egyetem közlemények