Stresszes? Ellenőriztesse a vércukorszintjét!

szerző: Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus - Oxygen Medical
frissítve:

A cukorbetegség sokszor már csak előrehaladott stádiumban okoz tüneteket, azonban tudnunk kell, hogy számos tényező hajlamosít a kialakulására. Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus a stresszről mint önálló rizikófaktorról beszélt.

A jó életkörülmények terjedésével párhuzamosan szaporodik járványszerűen a 2. típusú cukorbetegek száma. Ennél a betegségnél a szervezetünk által termelt inzulin hatékonysága egyre csökken a sejtek csökkenő inzulinérzékenysége miatt. A 2-es típusú diabétesz elsődleges rizikótényezője az elhízás (különösen a hasra történő, úgynevezett alma-típusú). A túlsúly szövődményeként gyakran társul a cukorbetegséghez az emelkedett vérzsír szint, húgysavszint és magas vérnyomás is.

A stressz önálló rizikófaktor

- Mára már bizonyított tény, hogy a stressz hozzájárulhat a cukorbetegség megjelenéséhez. Ez nyilván nem azt jelenti, hogy minden stresszel élő személy diabéteszes lesz, csupán azt, hogy ha megvan a genetikai hajlam és esetleg még más kockázati tényezők is jelen vannak az életünkben, a stressz felgyorsíthatja a folyamatot. Egy kutatás szerint már az élet első két évében megjelenő stressz-faktorok növelik a későbbi cukorbetegség rizikóját. A tartós és fokozott stresszes állapot ugyanis inzulinrezisztencia megjelenését és csökkent glükóz toleranciát eredményezhet, amelyek pedig a diabétesz előszobái - mondja dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus. - Tudni kell, hogy megfelelő kezeléssel ez a helyzet még visszafordítható.

A stressz a már kialakult cukorbetegség állapotát is rontja, egyrészt mivel a stresszhormonok közvetlenül is képesek hatni a vércukorszintre, másrészt pedig a feszültség miatt a cukorbeteg hajlamos elhanyagolni a táplálkozását, a rendszeres vércukor kontrollt. Stresszoldásként gyakoribb a dohányzás és az alkoholfogyasztás is, mely nemcsak a cukorbetegségben, de az amúgy is fokozott kockázatú szövődmények kialakulásában is jelentős szerepet játszanak.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Minél több rizikófaktor van jelen az életünkben, annál gyakrabban érdemes szűrésen részt venni. Mindenféleképpen orvoshoz kell fordulni, ha gyakori szájszárazságot, szomjúságot, megnövekedett vizeletmennyiséget, fáradékonyságot, esetleg gyakori éhségérzetet érzünk. Az 1-es típusú, inzulinhiányos cukorbetegségre jellemző a súlyvesztés. Ugyanakkor a 2.-es típusú cukorbetegségben inkább a súlynövekedés tapasztalható, csupán a hasnyálmirigysejtek kimerülése után jelentkezik a súlyvesztés.

A látásromlás, az éjszakai lábikragörcs, végtagfájdalom, - zsibbadás, viszkető bőr, és a hajlatokban megjelenő bőrkimaródás, gyakori gombás bőrfertőzések is figyelmeztető jel lehet. Az 1-es típusú cukorbetegségnél előfordulhat kómás állapot, aceton szagú lehelet is. A 2-es típusú cukorbeteg kómába viszont csupán szélsőségesen magas vércukorszint eseten kerülhet, aceton szagú lehelet soha nem jellemző. A lappangó 2. típusú diabétesz legelső tünete férfiaknál gyakran a potenciazavar. Nőknél gyanúra adhat okot a gyakoribb nőgyógyászati fertőzés, nemi szervek viszketése, mindkét nemben gyakoribbá való húgyúti fertőzések.

Akár gyanakszunk, akár konkrét panaszaink vannak, a szakszerű orvosi ellátás döntő jelentőségű a betegség megelőzésében, a kialakult betegség visszafordíthatóságában, és a szövődmények (szívinfarktus, stroke, érszűkület, érelmeszesedés, elbutulás, vesebetegség, látásvesztés, fiatalabb korban potenciazavar, meddőség, stb.) megelőzésében!

Tovább A cukorbetegség tünetei, figyelmeztető jelei

(Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus)

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Oxygen Medical - Dr. Kocsi Anikó, diabetológus, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest