Cukorbetegeknek: mit takar az egyénre szabott étrend?

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
frissítve:

A többszöri kis étkezések beiktatása mérsékli az étkezést követő vércukorszint-emelkedést - mondta Varga Dóra, a Cukorbetegközpont dietetikusa a táplálkozásterápiáról és annak újdonságairól tartott előadásában.

Minden cukorbeteg étrend alapja, hogy a bevitt szénhidrát miként szívódik fel a szervezetben, gyors vagy lassú vércukorszint-emelkedést okoz-e. A lassú glikémiás indexű szénhidrátokat nem szabad kihagyni egyetlen étrendből sem, de abban már lehet különbség, hogy ki milyen ételt részesít előnyben. Éppen ezért lényeges az egyénre szabott étrend megvalósítása – hangsúlyozza Varga Dóra.

A glikémiás index (GI) azt mutatja, hogy a szénhidráttartalmú ételek milyen mértékben bomlanak le glükózzá.)

Befolyásolják az étrendet az alábbi egyéni preferenciák:

  • Ki milyen szokásokat hozott otthonról?
  • Mikor eszik?
  • Fizikai munkát végez-e?
  • Munkahelyen/iskolában étkezik-e?
  • Főznek-e otthon?
  • Rendszeresen mozog-e, sportol-e (mit és mikor)?
  • Étkezik-e sportolás előtt vagy után?

Befolyásolja az étkezések számát, mennyiségét és minőségét a kitűzött cél is: testsúlycsökkentés vagy -növelés, illetve milyen vércukorértékeket kell elérni. Kutatások bizonyítják, hogy a testtömeg csökkentésének 5 százaléka javít minden anyagcsereértéket, amennyiben testsúlycsökkentés a célja a cukorbetegnek.

Ez a cikk is érdekelheti Fogyni cukorbetegen - A jó diéta inkább tanulás, mint akaraterő

Miért fontosak a többszöri étkezések?

Olyan ételeket kell összeállítani a dietetikus közreműködésével, amelyet szívesen eszik a páciens, be tudja szerezni a hozzávalókat, el tudja készíteni, illetve beiktathatóak a mindennapi szokások.

Sokszor el kell magyarázni a cukorbetegnek, miért is fontos a főétkezések közötti kis étkezések beiktatása. Ha fogyni akar, miért kellene többször étkezni? – kérdezik sokan. A dietetikus hangsúlyozza: a többszöri kis étkezések mérséklik az étkezést követő vércukorszint-emelkedést, a gyakori étkezések elősegítik a hipoglikémia elkerülését.

Ezzel kapcsolatban dr. Bibok György diabetológus elmondta, hogy a napi ötszöri étkezésnek azért is van lényeges szerepe, mert a fő étkezéseket követően 2-2,5 óra múlva jelentkezhet az éhségérzet, ezt pedig a köztes, kisebb mennyiségű étkezéssel (pl. tízórai, uzsonna) lehet megszüntetni.

Miben van szénhidrát?

Süteményekben, kenyérben, pékárukban, főtt tésztákban, fehér rizsben, a hüvelyesekben vagy az édesebb zöldségekben (pl. répa, sütőtök, burgonya), a gyümölcsökben, tejben és tejtermékekben.

Nem kell teljes mértékben elhagyni a szénhidrátokat az étrendből, csupán a minőség, mennyiség kérdését kell rendbe tenni! Az energiabevitel 40-50 százalékát érdemes szénhidrátokból fedezni, a napi bevitel nőknél körülbelül 140-170 gramm szénhidrátot jelent, férfiaknál 170-200 grammot. Természetesen ezek az értékek általános testalkatú, általános fizikai aktivitású egyénekre vonatkoznak – az életben még számos egyéb tényező befolyásolja.

Magas helyett alacsony GI (0-55)

  • Hagyományos főtt tészta helyett jó választás lehet pl. a durumtészta (teljes kiőrlésű vagy durumliszt, más a keményítő szerkezete).
  • A tésztát ne főzzük nagyon szét, tanuljunk az olaszoktól: al dente! Fontos, hogy a sokáig főzőtt keményítőtartalmú ételek (mint a tészta) GI-je magas, így vércukoremelő hatásuk van!
  • Fehér liszt helyett válasszunk teljes kiőrlésű lisztet, de akár zablisztet, kókuszlisztet. (A kukoricaliszt, rizsliszt, keményítők sem javasoltak nagy mennyiségben!)
  • El kell felejteni a puffasztott rizst! Sajnos magas glikémiás indexű, vagyis gyorsan megemeli a vércukorszintet.
  • Sok zöldség beiktatása az étrendbe (pl. a bab, a lencse alacsony GI-jű).
  • Édes, túlérett gyümölcsök helyett inkább a piros bogyósokat válasszuk, egy étkezés során maximum 200 grammot. Ne turmixoljuk le a gyümölcsöket!
  • Gyümölcslevet úgy válasszunk, hogy ne legyen benne túlzottan hozzáadott cukor, ugyanis már így is van benne gyümölcscukor, fruktóz.
  • A hozzáadott cukrot tartalmazó étel kerülendő a cukorbeteg diétában! Felejtsük el a cukrozott gyümölcsjoghurtokat, ezek helyett natúr joghurtba tehető pl. piros bogyós gyümölcs, és kész a házi finomság.
  • A magas rosttartalmú élelmiszerek rendszeresen fogyasztva jó hatással vannak a vércukorértékekre, csökkentik az étvágyat, javítják a bélműködést.

Egy-egy alapanyagot nem önmagában, hanem egyéb élelmiszerekkel kombinálva eszünk meg, melyek mind-mind befolyásolják az elkészült étel vércukorszint-emelő képességét – teszi hozzá a dietetikus.

Terítéken a rizs

Kiváló példa a fehér rizs kevés natúr hús mellé: ha sok zöldséggel kombinálva, esetleg egy kis olívaolajjal lelocsolva esszük meg, akkor a lehető legtöbbet kihoztunk a köretünkből vércukorszint-emelő képesség szempontjából. Fehér rizs vagy burgonya helyett jó választás egyébként a barna rizs, köles, hajdina, bulgur stb..

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Tóth András, újságíró
Szakértők: Varga Dóra, dietetikus, Dr. Bibok György, diabetológus

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
Cukorbetegközpont - Szarka Dorottya, dietetikus, táplálkozásallergia szakember
WEBBeteg - Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos, Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
Springmed - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest