Azonosították a 2-es típusú cukorbetegség rizikófaktorait - Az inszomnia is felkerült a listára

szerző: Füzesi Zsuzsa, fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Tänczer Tímea, diabetológus megjelent:

A Diabetologia c. folyóiratban a közelmúltban közzétett nemzetközi vizsgálat alapján a leggyakoribb alvászavar, az inszomnia, a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának önálló rizikófaktora.

A vizsgálat 34 olyan kockázati tényezőt azonosított, amely a cukorbetegség kialakulását befolyásolja: 19 tényező növelte, míg 15 csökkentette a betegség kialakulásának kockázatát. Továbbá 21 egyéb lehetséges, még nem bizonyított tényezőt is megjelöltek. A betegség kialakulására nézve új rizikótényezőként azonosították az inszomniát (álmatlanságot), amely az alvászavarok leggyakoribb és leginkább közismert típusa.

A vizsgálatról

Susanna Larsson és Shuai Yuan, a Karolinska Intézet (Stockholm, Svédország) munkatársai az általuk készített vizsgálatban ún. mendeli randomizációs (MR) technikát alkalmaztak, ami a genetikai variációkat természetes próbaként használja fel a potenciálisan módosítható kockázati tényezők és az egészségügyi kimenetelek közötti ok-okozati kapcsolat vizsgálatára a megfigyelt adatok vonatkozásában. A mendeli randomizációra - a megfigyeléses vizsgálatokhoz képest - kevésbé valószínű, hogy hatással vannak a zavaró tényezők, vagy a fordított ok-okozati viszony.

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában szerepet játszó lehetséges rizikófaktorok azonosítása érdekében a kutatók megvizsgálták a PubMed orvostudományi adatbázisban található meta-analíziseket és áttekintő cikkeket, és 1360 releváns cikkre bukkantak. Összesen 97 olyan rizikótényezőt találtak, amelyeket meg lehetett vizsgálni a mendeli randomizáció alkalmazásával.

Az alvászavart új kockázati tényezőként azonosították

A kutatás során ok-okozati összefüggéseket találtak a 34 (19 rizikófaktor és 15 protektív) tényező és a 2-es típusú cukorbetegség között. Az inszomniát (álmatlanságot) új kockázati tényezőként azonosították, azaz az inszomniában szenvedő emberek esetében 17%-kal nagyobb valószínűséggel alakul ki 2-es típusú cukorbetegség, mint azok esetében, akik nem szenvednek ebben az alvászavarban.

A 2-es típusú cukorbetegség további rizikófaktorai a következők:

Depresszió, magas szisztolés vérnyomás, dohányzás, kávé (koffein) fogyasztás, a vérplazma izoleucin-, valin- és leucin aminosav szintjei, kóros májfunkció, a gyermekkori és felnőttkori testtömeg-index (BMI), a testzsír-százalék, a viszcerális (zsigeri) zsírtömeg, a nyugalmi pulzusszám, és a szabad zsírsav plazma szintje.

A 15 tényező, ami a 2-es típusú cukorbetegség csökkent kockázatával állt összefüggésben:

Plazma alanin-szint (aminosav), HDL-koleszterin és az összkoleszterin-szint, nők pubertáskori életkora (első menstruáció), tesztoszteron szintek, születéskori testtömeg, testmagasság, zsírmentes testtömeg (nőknél), a keringő D-vitamin szint és végül a tanulással töltött évek száma.

Testsúlytól független kockázati tényező

A BMI értékekkel korrigálva nyolc rizikófaktor állt statisztikailag szignifikáns összefüggésben a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatával. A nyolc testsúlytól független kockázati tényező közt az inszomnia is szerepelt.

  • További testsúlytól független kockázati tényezők (pozitívan korreláltak a 2-es típusú cukorbetegséggel): a szisztolés vérnyomás, dohányzás és a májenzim értékek.
  • A magasabb összkoleszterin-szint, HDL-koleszterinszint, tesztoszteron-, és nemi hormon szintek továbbra is protektív tényezők maradtak (fordított összefüggésben álltak a 2-es típusú cukorbetegséggel) a korrekciót követően.
  • A 2-es típusú diabétesz további 21 lehetséges kockázati tényezője (amelyek esetében a bizonyítékok gyengébbek voltak, mint a többi, fentebb említett tényező esetében) a következő volt: alkoholfogyasztás, reggeli étkezés kihagyása, napközbeni alvás, rövid alvásidő, vizelet nátrium szintjei.

A szerzők az alábbi következtetést vonták le: „vizsgálatunk megerősített néhány korábban megállapított rizikófaktort és új, potenciális kockázati tényezőket azonosított a 2-es típusú cukorbetegségre vonatkozóan a legfrissebb összefoglaló szintű adatok felhasználásával. Az közölt eredmények népegészségügyi jelentőséggel a 2-es típusú cukorbetegség elsődleges megelőzését illetően. A prevenciós stratégiákat több szempont alapján kell kialakítani, figyelembe véve az elhízottak és a dohányzók számának csökkentését, valamint a mentális egészség, az alvásminőség javítása”.

Hasznos

WEBBeteg logó

Forrás: Insomnia identified as a new risk factor for type 2 diabetes in new study (MedicalXpress)
F. Zs. fordító
Lektorálta: Dr. Tänczer Tímea, diabetológus szakorvos

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Miért fontos foglalkozni vele?

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit és Bak Marianna
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs és Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest