Karácsony és szilveszter cukorbetegként - Hogyan étkezzünk az ünnepek alatt?
A karácsonyi és szilveszteri ünnepek a nagy családi találkozások legszebb időszaka. Akár mi megyünk vendégségbe, akár hozzánk jönnek a rokonok és barátok, figyelemmel kell lenni a cukorbetegekre, vagy más speciális diétát követőkre is, hiszen ők nem fogyaszthatnak bármilyen ételt.
Cukorbetegként sem kell lemondani a finom ízekről és a klasszikus fogásokról, de a megfelelő anyagcsere-egyensúly megtartása miatt az ünnepek alatt is fontos a rendszeres étkezés és vércukorszintmérés, valamint a megfelelő mennyiségű testmozgás beiktatása.
Az ünnepi menüt érdemes előre megtervezni, és a szükséges hozzávalókról írt listával bevásárolni, így nagyobb eséllyel kerüljük el a többszöri boltba járást és az impulzusvásárlást.
Az étkezések idejét és tartalmát is javasolt lehet előre megtervezni, vagy tartani a korábban bevált ütemezést, és ahhoz ragaszkodni, ezáltal nem alakul ki éhség, valamint drasztikus vércukorszint-ingadozás. A vércukorszint mérésére kiemelt figyelmet kell fordítani, és gyakoribb méréssel (étkezések előtt és után 1 órával) követni a változásokat. Ha többféle ételt is szeretnénk megkóstolni, akkor csak kis adagokat szedjünk mindenből, hogy elkerüljük a túlevést és a hirtelen vércukorszint-emelkedést. Testsúlyfelesleggel küzdők számára az ételek zsírtartalma is fontos szempont, amit figyelembe kell venni az ételkészítés során.
Cukorbetegként fogyasztható ételek
- rántás és tészta nélküli levesek: húsleves, halászlé (lehetőleg ne pontyból)
- panírozás nélküli sült húsok: sertés, baromfi, tengeri hal, vadas
- főételek: töltött káposzta pulykamellből, zsírszegény tejföllel, székely káposzta kenyér nélkül, kocsonya
- köretként: természetes édesítőszerrel (például stevia, eritrit) készült párolt káposzta, sült zöldségek, barnarizs, édesburgonya, kevert saláták
- desszertként: cukormentes vagy édesítőszerrel készült süteményekből 1-1 szelet
Cukorbetegként kerülendő ételek
Kerülendők a gyors felszívódású, egyszerű szénhidrátban és/vagy telített zsírban gazdag ételek: gyümölcsszószos ételek, lekváros sütemények, mézeskalács, aszalt gyümölcsök, ketchup, majonéz, zsíros, füstölt húsok, panírozott, olajban sült húsok, zöldségek, sajt, fehérlisztből készült pékáruk, magas zsírtartalmú tejtermékek, sült burgonya, fehérrizs, tésztafélék, nokedli, magas cukortartalmú üdítőitalok és alkoholos italok (koktélok, likőrök, édes borok).
Mire figyeljünk a folyadékfogyasztás, italok terén?
Igyunk minél több folyadékot, természetesen alkoholmenteset. Az alkoholtartalmú italok (elsősorban bor vagy pezsgő) mennyiségét 1-2 pohárnyira korlátozzuk, hiszen magas az alkohol kalóriatartalma.
Amit sose hagyjunk otthon, ha vendégségbe megyünk cukorbetegként!
Ha cukorbetegként vendégségbe megyünk, legyen nálunk elegendő mennyiségű inzulin, gyógyszer, tesztcsík.
Tanácsok, ha cukorbeteg vendéget fogadunk
Vendéglátóként legyünk tekintettel az eltérő étrendet fogyasztókra, és úgy állítsuk össze a menüsort, hogy mindenképp legyen közte olyan fogás, ami számukra is megfelelő. Szerezzünk be olyan édesítőszert vagy cukorpótlót, amelyet használ a vendégünk. Ne kínáljunk és ne erőltessünk olyan ételt vagy italt a beteg számára, amit nem fogyaszthat, mert a visszautasítás mindenki számára kellemetlen lehet. Cukorbeteg rokonunkat vagy barátunkat kísérjük el sétálni, hiszen az étkezés utáni mozgás és friss levegő mindenkinek jót tesz.
Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember