A stressz és a cukorbetegség

Dr. Csuth Ágnes
szerző: Dr. Csuth Ágnes, családorvos - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

A stressz a cukorbetegség egyik súlyosbító tényezője, illetve a szénhidrátháztartást rontó rizikófaktor, emellett számos szív- és érrendszeri betegség kockázati tényezője is, így ezek együttesen növelik számos betegség - például a szívinfarktus és a stroke - előfordulási gyakoriságát, súlyosbítják azok kimenetelét. A stressz lehet fizikai vagy mentális.

A cukorbetegséget érintheti oly módon, hogy a megfelelő odafigyelést, kontrollt és gondozást megzavarja, ezekről a figyelmet eltereli, vagy a vércukorszintet direkt is változtathatja.

A biokémiai háttér

Stressznek nevezhetjük az olyan fizikai hatásokat, mint a betegségek, sérülések, illetve létezik olyan fogalom, mint a mentális stressz, melybe beletartoznak a párkapcsolati, munkahelyi konfliktusok, az anyagi problémák. A stressz hatására a szervezet válaszreakcióba lép, ennek során számos úgynevezett stresszhormon szintje megemelkedik, ezek segítik a sejteket a megfelelő energiaellátásban, mely döntően zsírból és szénhidrátból származik, tehát a vércukorszint emelkedik, és normál esetben a glükóz a sejtekbe be is jut.

A cukorbetegek szervezetében ez a stresszválasz nem működik megfelelőn, az inzulin nem képes a sejteket extra energiához juttatni, vagyis alacsony a termelődő inzulin szintje, vagy akár hiányzik is, így a glükóz szintje megemelkedik a vérben. Sokszor a stressz hosszú időn keresztül jelen van, a stresszhormonok ilyenkor sokáig termelődnek, így a folyamat krónikussá válik. A mentális stressz esetén a hormonok felszabadulása gyakorlatilag cáltalanul történik, hiszen a saját pszichével kell ilyenkor megküzdeni.

A pszichés háttér

Ezek mellett a stressz nem megfelelő kezelése is hozzájárul a cukorbetegség kialakulásához. Ide tartozik például a „stresszevés”, vagy az, ha a stressz miatt csökken a fizikai aktivitás.

A megelőzés

Fontos, hogy a stressz leküzdésében a megfelelő módszert alkalmazzuk, ez kifejezetten a mentális stresszre vonatkozik. A nagyobb fizikai aktivitás vagy a rendszeres relaxáció hatékony módszert jelenthet. Sok esetben a társas, családi programok segítenek a stressz leküzdésében. Mielőtt a stressz-cukorbetegség-stressz ördögi kör kialakulna, érdemes pszichológus szakember segítségét kikérni a stresszoldásban.

Tovább Tíz tipp diabétesszel élőknek

Dr. Csuth Ágnes, családorvosDr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Kenőcs, krém, gél
Kenőcs, krém, gél

Mit is kenünk magunkra és melyik mire jó?

Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
Oxygen Medical - Dr. Kocsi Anikó, diabetológus, pszichoterapeuta
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest