A kolin meg is akadályozhatja az Alzheimer-kór kialakulását
A kolin egy vízben oldódó makrotápanyag, amely hasonlóképpen hat a szervezetben, mint a B-vitaminok (B8-vitaminnak is nevezik). Szükséges a máj és az agy megfelelő működéséhez, biztosítja az idegrendszer és az izmok egészségét, valamint fenntartja a normális anyagcserét.
Kis mennyiségben szervezetünk is képes előállítani, a napi szükségletet azonban kénytelenek vagyunk külső forrásból fedezni. A kolin viszonylag nagy mennyiségben található a májban és a tojásban, a lazacban, a kelbimbóban és a karfiolban.
Ramon Velazquez és kollégái az ASU-Banner Neurodegeneratív Betegségek Kutató Központjában (NDRC) azt vizsgálták, hogy ez a tápanyag, állandó étrend-kiegészítőként enyhítheti-e vagy megakadályozhatja-e az Alzheimer-kór kialakulását. Velazquez és munkatársai előbb szülés előtt álló anyaegerek étrendjét kolinnal egészítették ki. Majd azt is megvizsgálták, hogy már a felnőttkorban milyen hatásai voltak a kolinnak.
Az eredmények azt mutatták, hogy ha ezeknek a nőstény egereknek az élettartama során stabilan magas a kolin szintje, akkor jobb a térbeli memóriájuk, összehasonlítva azokkal, akik átlagos kolin szinten éltek. Ez azért érdekes, mert egy kínai kutatócsoport ugyanerre az eredményre jutott, habár ők hím egerekkel végezték el a kísérletet.
Az egész életen át tartó kolin kiegészítés csökkentette a mikroglia sejtek aktivitását. A mikroglia sejtek megszabadítják az agyat káros hulladékoktól. Ám a túlzott aktivitásuk gyulladáshoz és a neuronok elpusztulásához vezethet, amelyek az Alzheimer-kór általános tünetei is. A mikroglia csökkentése új lehetőségeket kínál további neurodegeneratív betegségek kutatására ideértve a traumás agyi sérüléseket, a sclerosis multiplexet és a Parkinson-kórt is.
Fontos a kolin bevitele még jóval a tünetek megjelenése előtt
Azért fontos a kolin bevitele még jóval a tünetek megjelenése előtt, mert köztudott, hogy az Alzheimer-kór már azelőtt is káros az agyban, mielőtt a klinikai tünetek nyilvánvalóvá válnak. Amikor ezeket a tüneteket azonosítják, már rendszerint túl késő és a betegség visszafordíthatatlan. A rendellenesség és a memória elvesztése mellett a betegség a motoros irányítás elvesztését is okozza.
Szakmai szempontból a kolin blokkolja az amiloid-béta plakkok képződését. Az amloid-béta plakkok az Alzheimer-kórban megfigyelt jellemző patológiai eltérések. A mikroglia aktiválásának csökkentését pedig két kulcsreceptor, az alfa7 nikotin-acetil-kolin és a Sigma-1 receptor megváltoztatása eredményezi. A jelentés megállapította, hogy a kolin agonistája lehet a Sigma-1 receptoroknak. Ezek az eredmények megerősítik, hogy az egész életen át tartó kolin-kiegészítés megváltoztathatja a Sigma-1 receptor expresszióját, ezáltal csökkenti a mikroglia aktivációját. (Az agonista olyan anyag, amely aktiválja az adott receptort.)
Tovább Az elesés az Alzheimer-kór korai tünete lehet
Forrás: WEBBeteg
Szegő Miklós, fordító; medicalxpress.com
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos