Melyek a fiatalkori demencia módosítható kockázati tényezői?
A szélesebb körben ismert kockázati tényezők, mint a cukorbetegség, a stroke, a szívbetegség és a depresszió mellett egy nagyszabású vizsgálat eredményei szerint a D-vitamin-hiány, az emelkedett C-reaktív fehérje (CRP) szint és a társadalmi elszigeteltség növeli a fiatalon jelentkező demencia kockázatát.
A vizsgálatban 356 052 fő, 65 évnél fiatalabb, demenciában nem szenvedő résztvevő adatait elemezték. A résztvevők átfogó alapfelmérésen estek át, biológiai mintákat adtak, kérdőíveket töltöttek ki, és fizikai vizsgálaton estek át. A kutatók a kórházi fekvőbeteg-nyilvántartásokból vagy a halálozási nyilvántartások összekapcsolásával azonosították a bármilyen okból kialakuló, fiatalkori demenciával (YOD) járó eseteket. A kutatók 39 potenciális kockázati tényezőt vizsgáltak.
A fiatalkori demencia kockázati tényezői a kutatás szerint
A 8 és 12 éves átlagos követési idő alatt 485 eset fordult elő, ezekben az elemzés 15 kockázati tényezőt azonosított, amelyek a fiatalkori demencia szignifikánsan magasabb előfordulási gyakoriságával jártak együtt.
A kockázati tényezők között szerepeltek az olyan hagyományos, ismert tényezők, mint a stroke, a szívbetegség, a cukorbetegség és a depresszió.
A kockázati tényezők közé kerültek olyan kevésbé ismert tényezők is, mint
- a D-vitamin-hiány (< 10 ng/mL),
- a magas CRP-szint (> 1 mg/dl)
- a társadalmi elszigeteltség (barátokat vagy családtagokat ritkán látogatják),
- az alacsonyabb társadalmi-gazdasági státus,
- genetikai tényezők (két apolipoprotein E ε4 allél),
- az ortosztatikus hipotenzió (a felálláskor jelentkező vérnyomásesés), amely a szerzők szerint a Parkinson-kóros demencia és a Lewy-testes demencia korai jele lehet,
- és a halláskárosodás, ami szintén növelte a kockázatot.
Ahol bizonytalanok az eredmények
A mérsékelt alkoholfogyasztás védelmező hatásúnak tűnt. A mérsékelt, sőt a nagyobb fokú alkoholfogyasztás alacsonyabb összefüggést mutatott a fiatalkori demenciával, mint az alkohol absztinencia. Ennek oka azonban a kutatók szerint az is lehet, hogy az alapbetegséggel nem küzdők gyakrabban fogyasztanak alkoholt, míg az absztinensek egy részét esetleg bizonyos betegségek akadályoznak az ivásban.
A cukorbeteg férfiaknál nagyobb volt a betegség kockázata, mint a cukorbetegségben nem szenvedőknél, míg a nőknél nem volt összefüggés a cukorbetegséggel. Másrészt a magas CRP-szintű nőknél nagyobb volt a demencia kockázata, mint az alacsony CRP-szintűeknél, míg a férfiaknál nem volt összefüggés a CRP-vel.