Szezonális depresszió - A téli depresszió
A depresszió bármelyik évszakban jelentkezhet, de télen különösen gyakori. Az úgynevezett téli depresszió összefügg az évszakkal, ilyenkor a nappalok rövidülnek, az éjszaka hosszúra nyúlik, hamarabb sötétedik.
Sokaknál már novemberben romlik a kedélyállapot az esős, hideg idő és a fényhiány miatt. A depresszió az egyik leggyakoribb betegségnek számít. A téli változata ősszel vagy télen alakul ki.
Számos tünet jelzi a depressziót
Az érintett kedvetlen, levert, kimerült, gyakran farkas éhesnek érzi magát, különösen az édességet kívánja. A tartósan rossz hangulat miatt a szociális kapcsolatok korlátozódnak, a depressziótól szenvedő ember még magányosnak is érzi magát, ami tovább súlyosbítja lelkiállapotát. A korábban kedvelt elfoglaltságok a depresszív hangulat miatt már nem szereznek örömet. Jelentkezhetnek testi panaszok, amelyek hátterében nincs szervi eltérés, így sok beteg fejfájásra, gyomor-bélrendszeri problémákra panaszkodik.
A depresszió okai
A depresszió okai nagyon sokrétűek. Ide tartozik például az állandó stressz és a nyomasztó emlékek. Közvetlen kiváltója rendszerint a fényhiány az őszi, téli hónapokban, ami a hormonokat és az agyi ingerületátvivő anyagokat kibillenti egyensúlyukból.
A szezonális depresszió lefutása többnyire tipikus. Általában ősszel kezdődik, és tavasszal teljesen visszafejlődik. Azok az emberek, akik hajlamosak a depresszióra, sokat tehetnek a panaszok enyhítése érdekében. A terápia első sorban annak a függvénye, hogy mennyire kifejezett a depresszív hangulat.
A megelőzés érdekében
A szezonális depresszió, amilyen a téli depresszió is, megelőzhető. A sok szabadban töltött idő és mozgás segít, ha elegendő fényhez jut a szervezete, akkor sok boldogsághormon, szerotonin fog termelődni, ez pedig csökkenti a depresszív hangulatot.
Tovább A depresszió tünetei
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; onmeda.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos