A hangulatzavarok új megközelítése: a biológiai ritmusok eltolódása - 1. rész

szerző: Dr. Falussy Linda, pszichiáter
megjelent:

A biológiai ritmusok lehetnek közel 24 órás (cirkadián), 24 óránál rövidebb (infradián) és hosszabb (ultradián) meghatározottságúak. A hangulatzavarokban, például depresszióban, jellegzetesek a napi ritmus által vezérelt cirkadián működések eltérései, mint például az alvászavar.

A biológiai ritmusok

A depresszió kezelése

Nem mindenki reagál egyformán az antidepresszánsok szedésére: ami Önnek jó, nem biztos, hogy másnak is hatásos - a gyógyszeres kezelés folyamatos orvosi konzultációt igényel. A depresszió kezelése

A biológiai szervezetek egyensúlyának fenntartásában kulcsfontosságúak a biológiai ritmusok. Az evolúció során a faj fennmaradását szolgálták, felkészítették a szervezetet a természetes ritmusok, pl. fény-sötétség viszonyok, apály-dagály váltakozására. A biológiai ritmusok lehetnek közel 24 órás (cirkadián), 24 óránál rövidebb (infradián) és hosszabb (ultradián) meghatározottságúak. A hangulatzavarok kialakulása szempontjából a közel 24 órás ritmust mutató működések fontosak. A depresszió klasszikus elméletei mellett, egyre nagyobb teret kapnak a biológiai óra különböző okok miatti áthangolódásán alapuló teóriák.

A hormonális működések, a fizikai aktivitás, a testhőmérséklet, a hangulat, a kognitív funkciók (magasabb szintű megismerési funkciók - figyelem, emlékezés, észlelés, gondolkodás), a táplálkozás, az immunrendszer működése mind napszaktól függő ritmicitást követnek. Ezek a működések külső és belső tényezők szabályozása alatt állnak, érintettségük a biológiai óránk áthangolódását, ezáltal a ritmusos működések szétzilálódását, deszinkronizációját okozzák.

Külső tényezők

A cirkadián ritmus felborulásának tünetei

Egyfolytában fáradt, napközben majd’ leragadnak a szemei, pedig kialudta magát? Folyton elnyűtt és szorong? Valószínűleg felborult a biológiai órája! A cirkadián ritmus felborulásának tünetei

A külső tényezők közül kiemelten fontos a fény szerepe, a fény-sötétség ritmusos váltakozása a biológiai óra hangolásában játszik szerepet. A fényviszonyok eltérései, amelyek a mai életünkre nagyon jellemzőek, pl. nappal zárt helyen tartózkodás, kevés természetes fény, vagy éppenséggel este a tartósan mesterséges fényben tartózkodás, mind a biológiai ritmusok deszinkronizációjához, ezáltal pszichés eltérésekhez vezethetnek. A szociális ritmusok is jelentős szerepet kapnak az ember napi működésének strukturálásában. A társas tevékenységek változásakor (pl. egy hozzátartozó halálakor, vagy pl. egy gyermek születésekor, de kisebb események is: munkahely/lakóhely váltás, baráti kapcsolatok elmaradása) is kimutatható, hogy a társas aktivitások beszűkülése vagy hirtelen kibővülése igazoltan áthangolja a biológiai óránkat, következményes hangulatzavarokhoz vezet.

A genetikai kutatások egyre közelebb visznek minket a biológiai ritmusok és bizonyos genetikai eltérések közötti összefüggések megértéséhez. Közel 10 olyan óragén ismert, melyek gyakorlatilag az emberi génállomány 90 százalékát befolyásolják valamilyen módon, ezeknek a géneknek az eltérései a cirkadián ritmusok deszinkronizációján keresztül ún. kronobiológiai betegségek kialakulásához vezetnek.

Pszichiátriai és testi betegségek

Egyre nő azoknak a pszichiátriai és testi betegségeknek a köre, melyekben a biológiai óra áthangolódását feltételezik. A hangulatzavarok, szkizofrénia, bizonyos biológiai meghatározottságú alvászavarok mellett egyre inkább fókuszba kerülnek a függőségek, ill. a populációt széles körben érintő anyagcsere betegségek (ún. metabolikus betegségek, pl. diabetes mellitus, elhízás, metabolikus X szindróma - hasi elhízás, magas vérzsír értékek, emelkedett vércukorérték, emelkedett inzulinszint, magasvérnyomás betegség) és a szellemi hanyatláshoz társuló zavarok (hangulatzavar és az ún. naplemente szindróma, azaz a zavartság, tájékozatlanság fokozódása az esti órákban) cirkadián vonatkozásai (folytatjuk).

A téma cikkei - Cirkadián ritmus

4/1 A hangulatzavarok új megközelítése: a biológiai ritmusok eltolódása - 1. rész
4/2 A hangulatzavarok új megközelítése: a biológiai ritmusok eltolódása - 2. rész
4/3 A hangulatzavarok új megközelítése: a biológiai ritmusok eltolódása - 3. rész
4/4 A hangulatzavarok új megközelítése: a biológiai ritmusok eltolódása - 4. rész

(Dr. Falussy Linda, pszichiáter)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pálvölgyi Rita

Dr. Pálvölgyi Rita

Pszichiáter, pszichoterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tolvay Katalin

Dr. Tolvay Katalin

Pszichiáter

Debrecen