A nyugati étrend és a vesefunkció romlása
A vörös és feldolgozott húsokban, telített zsírokban és édességekben gazdag nyugati típusú étrend összefüggésbe hozható a vesefunkció romlásának megnövekedett kockázatával.
Amerikai kutatók három különböző étrend – a nyugati, a „prudens” és a DASH diéta – a vesefunkcióra gyakorolt hatását vizsgálták 3121 nő részvételével 11 éven keresztül.
A DASH (Dietary Approaches to Stopping Hypertension) étrend a gyümölcsök, zöldségek és a zsírszegény élelmiszerek fogyasztását hangsúlyozza, és kevés telített zsírt, teljes zsírt és koleszterint tartalmaz. A prudens diéta rengeteg zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, baromfihúst és halat tartalmaz.
A vesefunkciót két különböző módszerrel vizsgálták: becsült glomerulus filtrációs rátával (eGFR), amely azt méri, milyen hatékonyan szűri a vese a vért, illetve mikroalbuminuria vizsgálattal, amely a fehérje vizeletben való kis mennyiségű jelenlétével az érbetegségekre és a gyulladásokra utalhat.
A nyugati típusú étrend rontja a vesefunkciókat
A kísérletben részt vevő nők jól működő vesével rendelkeztek. A kutatók azonban kimutatták, hogy a nyugati típusú étrend összefüggésbe hozható az albuminuria megnövekedett szintjével, és az eGFR gyors csökkenésének megnövekedett kockázatával. Ez a többi étrend esetében nem volt megfigyelhető.
A vese erekben rendkívül gazdag szerv, így nem lepett meg bennünket, hogy a nyugati étrend, amely a szív-érrendszeri betegségek megnövekedett kockázatával is összefüggésbe hozható, idővel a vesefunkció hanyatlásának kockázatával is összefügg – nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, Dr. Julie Lin, a bostoni Brigham and Women's kórház kutatója.
A tanulmány eredményei az American Journal of Kidney Disease szakfolyóirat februári számában olvashatók.
Vesebetegségek |
A vese a hasüregben a hátsó hasfalhoz rögzített, bab alakú, egy-egy ököl nagyságú páros szerv. Lebenyei a sérülésektől védve, az alsó bordák alatt, az ágyéki gerinc két oldalán találhatók. A vese létfontosságú szerepet játszik az anyagcsere során keletkező salakanyagok kiválasztásában és kiürítésében, továbbá a testnedvek összetételének szabályozásában és számos hormon termelésében. Vesebetegségek: Tünetek és okok>> |
(Forrás: Medipress)