A stressz hatása a bélflórára, immunrendszerre - Kutatás

Medipress
megjelent:

A stressz megváltoztathatja a természetes bélbaktériumok egyensúlyát - a Brain, Behavior, and Immunity szaklapban közzétett kutatás szerint.

Ezek a baktériumok befolyásolják az immunműködést, ami megmagyarázhatja, miért akadályozza a stressz az immunválaszt – nyilatkozta a kutatást vezető Michael Bailey.

Az Ohiói Állami Egyetem kutatói szerint a stressz behatása a bélbaktériumok összetételének, sokféleségének és számának változását eredményezi. A bélrendszerben lévő baktérium-közösségek sokfélesége csökken, a káros baktériumok, például a Clostridium baktériumok száma pedig megnő.

A stressz az immunitásunkat is befolyásolja

Ezek a változások jelentősen befolyásolhatják a fiziológiai működést – magyarázta Bailey. Amikor a kísérlet során antibiotikummal csökkentettük a bélbaktériumok számát, kiderült, hogy a stressz az immunrendszerre gyakorolt némely hatását meggátoltuk. Ez arra enged következtetni, hogy a stressz nem csak a bélbaktériumok mennyiségét változtatja meg a bélrendszerben, hanem ezek a változások az immunitásunkra is hatással vannak.

Ez az első arra utaló bizonyíték, hogy a bélrendszer mikroorganizmusai szerepet játszanak a természetes immunológiai stressz-válaszokban – állítja Monika Fleshner, a Colorado Egyetem professzora. A tanulmány azt a dinamikus kölcsönhatást fedi fel, amely a sokszoros fiziológiai rendszerek, így a bélrendszer mikrobiótája és az immunrendszer között zajlik.

Mivel a bélbaktériumokat olyan betegségekkel hozzák összefüggésbe, mint a gyulladásos bélbetegség, sőt az asztma, a kutatás jövőbeli célja annak meghatározása, vajon a bélbaktériumok változásai okozzák-e azt, hogy ezek a betegségek általában a stresszes időszakokban súlyosabbak.

Prebiotikumok, probiotikumok, szinbiotikumok

A bélflóra fő funkciója a kórokozókkal szembeni védelem, valamint az immunrendszer állandó készenléti szinten tartása. Ha a bélflóránk egyensúlya felborul, és a káros baktériumok száma megnő, célszerű probiotikumokat, prebiotikumokat alkamaznunk az egyensúly helyreállítása érdekében. Prebiotikumok, probiotikumok, szinbiotikumok

(Medipress)

Cikkajánló

Hogyan rombol a mindennapi stressz?

Dr. Borsi-Lieber Katalin
Stressz
A stressz különböző ingerek hatására az emberi szervezetben bekövetkező válaszreakció. A stresszbetegséget napjaink népbetegségének tartják, azonban már évezredekkel ezelőtt is ismert volt. Ilyen válaszreakciók alakultak ki őseink mindennapjaiban az élelem megszerzése kapcsán előforduló veszélyhelyzetek esetén.
Alvászavar
Alvászavar

Mutatjuk, mi és hogyan segíthet. (x)

Stressz
Stressz

Milyen következményei lehetnek?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.