A hozzáadott cukor szorosan összefügg az elhízással
A minnesotai lakosságot 27 éven keresztül megfigyelő kutatás szerint minél több hozzáadott cukrot fogyasztanak az amerikaiak a feldolgozott és a házilag készített élelmiszerekben, annál jobban nő a testsúlyuk.
A hozzáadott cukor mennyisége és a testsúly egyidejűleg nő – állítja Huifen Wang, a Minnesotai Orvostudományi Egyetem kutatója, aki eredményeit az Amerikai Szív Társaság atlantai konferenciáján tette közzé. Azt is elmondta ugyanakkor, hogy bár a hozzáadott cukor nem magyarázza teljes egészében az amerikaiak növekvő derékbőségét, mindenképpen hozzájárul ahhoz.
Más kutatók eddig a cukros üdítőitalok a testsúlyra és az általános egészségi állapotra gyakorolt hatását vizsgálták, Wang azonban a hozzáadott cukrot akarta górcső alá venni, azt, amit a feldolgozás és az elkészítés közben, valamint az asztalnál adnak az élelmiszerekhez.
Tanulmányához a Minneapolis-St. Paul metropoliszban élő 25-74 éves felnőttek részvételével készült Minnesotai Szív Felmérés adatait használta fel. A felmérés a résztvevők étrendjét, testmagasságát és testsúlyát vizsgálta 1980-82 és 2007-2009 között. A huszonhét év alatt a teljes szénhidrát- és hozzáadott cukor bevitel a férfiak és a nők esetében is emelkedett, a teljes zsírbevitel pedig csökkent.
Pontosan mennyi a túl sok hozzáadott cukor?
Wang úgy véli, hogy az egészségügyi szerveknek javasolniuk kellene a hozzáadott cukor fogyasztásának csökkentését. A kutató szerint a hozzáadott cukor plusz kalóriabevitelt eredményez.
Az Amerikai Szív Társaság szerint a nőknek átlagosan legfeljebb 100 kalóriát szabadna fogyasztaniuk hozzáadott cukorból, a férfiaknak pedig maximum 150 kalóriát.
A szakértők szerint a hozzáadott cukor elkerülése érdekében érdemes édesítőszerre váltani. A hozzáadott cukor mérsékléséhez természetesen tudnunk kell, mely élelmiszerek milyen mennyiséget tartalmaznak. Néhány példa a hozzáadott cukrot tartalmazó olyan élelmiszerekre, amelyek meglepetést okozhatnak a legtöbb embernek: a müzliszeletek és bizonyos fajta turmixok.
A kritikus mutatók |
|
Medipress