"Naponta egy alma a doktort távol tartja"

MTI
megjelent:

A mondás igazságát egy amerikai vizsgálat tudományosan is megerősítette. A tanulmányt ismertető előadás Washingtonban az Experimental Biology 2011 kongresszuson hangzott el.

Az alma finom, az év bármely időszakában elérhető gyümölcs. Nemcsak rostokat és vitaminokat tartalmaz, de állatkisérletes adatok szerint a benne lévő pektin és polifenolok javítják a zsíranyagcserét és csökkentik a szervezetben a gyulladásos folyamatokat, melyek közül az érelmeszesedés a legveszélyesebb.

A floridai Bahram H. Arjmandi és Margaret A. Sitton táplálkozáskutatók a közmondás bizonyítására - hogy a kedvező állatkísérletes eredményeket humán vizsgálatokban is megerősítsék - a változókor utáni, 45-65 éves női önkénteseket véletlenszerűen két csoportba osztottak.

A 160 résztvevő egyik csoportja egy éven keresztül naponta 75 gramm aszalt almát fogyasztott, a másik csoport ugyanennyi aszalt szilvát evett minden nap. A harmadik, hatodik és 12. hónapban az alanyokat részletes kivizsgálásnak vetették alá.

Javuló koeleszterinszint és csökkenő testsúly

Arjmandi az eredmények értékelésekor azt mondta: hihetetlen változást észleltünk, mert az almát fogyasztók "rossz" koleszterin vérszintje már félévi almafogyasztás után 23 százalékkal csökkent. A koleszterinnek két változata van: a "rossz" LDL koleszterin, mely a koszorúérbetegség legfőbb okozója, illetve a "hasznos" HDL koleszterin, mely szívvédő hatású.

A kutatók további meglepetésére a HDL koleszterin szintje is négy százalékkal növekedett, és a vérben lévő gyulladásra utaló eltérések is mérséklődtek. További kedvező változás, hogy miközben a naponta elfogyasztott gyümölcs 240 kilokalória bevitelét jelentette, a vizsgálati résztvevők átlagosan két kilót fogytak.

A tanulmány előadója kiemelte, hogy a testsúly csökkenése az aszalt alma rendszeres fogyasztásának további kedvező hatása. A kutatók szerint ebben az alma pektintartalmának lehet szerepe, amely teltségérzetet okoz.

A kongresszus résztvevői egyetértettek abban, hogy ezeket a kezdeti eredményeket további nagyobb léptékű vizsgálatokkal kell megerősíteni.

Koleszterin

A koleszterin minden emberi és állati sejtben megtalálható vegyület. A koleszterin kisebb részét táplálékkal vesszük magunkhoz, a másik nagyobb hányada a májban képződik (szintetizálódik). Részt vesz a sejtmembránok felépítésében, az epesavak egyik alkotója, számtalan hormon előállításának kiindulási anyaga. Koleszterin: összkoleszterin, HDL, LDL>>

(MTI)

Cikkajánló

Kenőcs, krém, gél
Kenőcs, krém, gél

Mit is kenünk magunkra és melyik mire jó?

Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Oxygen Medical - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus

Segítség