Izzadó tenyér: van megoldás
Nagyon kellemetlen kezet fognia annak, akinek jéghideg és izzadt a tenyere. Pedig nagyon sokan küzdenek ezzel a problémával, ami fokozódik, ha közönség előtt kell beszélnünk, előadást tartanunk, vagy ha előttünk áll egy nehéz vizsga. Mi okozza a nagymértékű izzadását és mit lehet tenni ellene?
Az átlagon felüli izzadság termelődéséért – nem csak a tenyér, hanem bármely testrész esetében – többnyire nem a nagy meleg a felelős, hanem a vegetatív idegrendszer zavara.
„Ám bármennyire is kellemetlen, izgatott állapotban, stresszhelyzetben teljesen normális jelenségnek számít a tenyér kisebb-nagyobb mértékű izzadása, amire majdnem minden ember hajlamos.” – mondja Hans-Georg Dauer, kölni dermatológus. „Stresszhelyzetben a szív több vért pumpál az agyba, a bőrerek elzáródnak. Emiatt lesznek jéghidegek a kezek és kipirult, forró az arc.” A pszichés stresszel egy időben fokozódik az izzadság termelődése is.
Sokan még idegesebbek lesznek attól való félelmükben, hogy ha izgulnak, izzad a tenyerük, és ezt majd mások is észreveszik. Pedig ezzel csak tetézik a bajt. A probléma állandósulhat, a nyirkos tenyér a páciens mindennapi életét is megnehezítheti. A tenyér túlzott mértékű izzadásának hátterében az idegrendszer szabályozó mechanizmusának hibája állhat.
Az izzadás fokozatai |
A legtöbb verejtékmirigy a talpon van, ezt követi a homlok és a tenyér. A túlzott verejtékezésnek több fokozatát különböztetjük meg. A legenyhébb esetben csak finom csillogás figyelhető meg a tenyér és talp felületén, a súlyosabb formában akár cseppek formájában is megjelenhet a túlzott mértékben kiválasztott verejték |
Mit lehet tenni a tenyér izzadásának megszüntetése érdekében?
Az érintettek 90 százalékának segít az ásványi só alapú dezodorok, izzadásgátló oldatok alkalmazása. Ezeket a készítményeket a gyógyszertárakban is el lehet készíttetni. Az alumíniumsók, például az alumínium-klorid, elzárják a verejtékmirigyeket. Az ilyen szerek alkalmazása, hosszú távon sok esetben bőrirritációt okoz, ezért vannak, akiknek csak ideiglenes megoldást jelentenek.
Alternatív kezelési lehetőség az ún. vezetékes víz iontoforézis, melynek során a verejtékmirigyeket gyenge elektromos ingerrel bénítják meg.
Mindezek mellett az idegek megnyugtatására az orvos szorongásoldót is felírhat.
A legtöbb érintettnek az előző három módszer valamelyike beválik. Ám, ha egyik sem segít, van még egy lehetőség: a botulinumtoxin-injekció, melyet a tenyerébe fecskendeznek, így hat hónapra blokkolja a tenyérben lévő verejtékmirigyek idegi szabályozását. Mivel a kezelés nagyon fájdalmas lehet, altatásban szokták végezni. Ráadásul igen költséges is.
Hyperhidrózis: Fokozott izzadás |
Az izzadás egy teljesen természetes folyamat, a verejték mennyisége az egyes embereknél változó. Ám hiperhidrózis esetén másról van szó. A hiperhidrózis nagy mennyiségű izzadás termelődését jelenti, ami vagy bizonyos testrészekhez kötődik (lokális), vagy az egész testet érinti (generalizált), anélkül, hogy a fiziológiai, tehát a normál szabályozó mechanizmusok működésbe lépnének. A fokozott izzadásról bővebben |
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos