Életmódváltás a testsúlycsökkentés záloga

MTI
megjelent:

A biztonságos fogyáshoz nem csodaszerekre, hanem komplex életmódváltásra van szükség - mutatták ki szakemberek 132 korábbi tanulmány összegzése nyomán.

Thomas A. Wadden és munkatársai az igen változatos tanácsoktól duzzadó orvosi szakfolyóiratokból azokat a közleményeket emelték ki, amelyek tudományos módszerekkel vizsgálták a súlytöbblet leadásának technikáját. Ezek alapján kiderült, a hatékony eredményhez olyan életstílus változtatásra van szükség, amelyben azonos szerepet kap az étrend, a testmozgás és a magatartás módosítása - írták a szakemberek a Circulation szakfolyóirat márciusi számában.

Az étrendre vonatkozó rendszabályokkal kapcsolatban idézik azt a híres vizsgálatot, amelyben 811 fegyelmezett önkéntes két éven keresztül vállalta, hogy kövérségének megszüntetése céljából pontosan betartja a számára véletlenszerűen kisorsolt diétát. A négy fogyókúra mindegyike sokat reklámozott, amerikai étrend volt, egyikben kevés zsír sok fehérjével, a másikban sok fehérje kevés zsiradékkal és így tovább.

Diéta és testmozgás

Az egyetlen egységes szempont az volt, hogy a résztvevőkkel személyre szólóan kiszámolták, hogy naponta 750 kalóriával kevesebbet egyenek az általuk megszokott étrendhez képest. Kérték, hogy hetenként legalább 90 percet mozogjanak, majd hetenként találkoztak tapasztalataik megbeszélése és egymás lelki erősítése végett.

Akik betartották a kalóriacsökkentést, azok valamennyien és egyformán fogytak, akármilyen - például Atkins, vagy Ornish - diétán voltak két esztendeig. Az eredmény kizárólag a kevesebb kalória megevésétől függött, a diéta összetétele nem számított.

Ugyanolyan fontosnak bizonyult a rendszeres mozgás. Egy másik vizsgálatban voltak, akik keményen diétáztak, mások gyötrésig sokat mozogtak, végül volt, aki ezt együtt tette, a negyedik csoport tagjai pedig semmivel nem törődtek. Nem nehéz kitalálni, hogy a diétázó és rendszeresen mozgó vizsgálati alanyok karcsúsodtak a legjobban.

Végül a magatartás olyan irányú módosítása, hogy az étrend és a mozgás folyamatosan egyensúlyban maradjon, a harmadik alapvető tényezője a súlycsökkenésnek. Erre a csoportos kezelés, az együttmozgás, a rendszeres telefonhívás, az okos telefonok megfelelő programozása, vagy írott lista betartása ma már igen sok lehetőséget kínál, csak élni kell velük.

A testmozgás pozitív hatásai

A rendszeres testmozgás, különösen pedig a nagy kitartást igénylő sportok pedig nem csak a fogyást segítik elő, de a hangulatra és az önértékelésre is pozitívan hatnak – így pedig a depressziós tüneteket is csökkentik. Milyen betegségekkel függ össze a mozgáshiány?

(MTI)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Vanderlich Egészségcentrum - Henn Dóra, dietetikus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség