A D-vitamin hiány felelős a civilizációs betegségekért?
A gyermek és felnőtt lakosságban végzett nemzetközi tudományos vizsgálatok arra utalnak, hogy a lakosság D- vitamin ellátottsága nem megfelelő.
Számos kórkép esetében, melyeket civilizációs betegségnek is neveznek, mint szív- és érrendszeri megbetegedések, bizonyos rák típusok, allergia, de egyes autoimmun betegségek is, összefügghetnek az alacsony D-vitamin szinttel a szervezetben.
A D-vitamin szerepe az immunrendszer szabályozásában
Az utóbbi évek kutatásai egyre inkább azt mutatják, hogy a D-vitamin szerepet játszik a szervezet immunfolyamataiban – hívja fel a figyelmet dr. Polgár Marianne gyermekorvos-gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.
Megfelelő mennyisége szükséges, hogy a veleszületett és a szerzett immnunitásban a sejtek funkcióját aktiválja, ilyen módon csökkenti a gyulladásos folyamatokat, az oxidativ stresszt életkortól függetlenül. A T1 limfociták és ezek aktív sejtanyagai a citokinek segítik az immunrendszer egészét komplex összefüggések útján az infekciózus betegségek megelőzésében és a betegségekkel szemben kialakuló védettség kialakításában.
A D-vitamin jelentősége szervezetünkben |
A D-vitamin elnevezés több, zsírban oldódó vitamint foglal magába. Legfontosabb feladata a kalciumháztartás szabályozása, és a csontok ásványosítása. A D-vitamin egy részét, szervezetünk az elfogyasztott ételekből nyeri, másik részét pedig saját maga állítja elő napfény hatására. Az egészséges felnőttek D-vitamin szükségletét fedezi, ha elegendő időt töltenek a napfényen. A táplálkozással felvett mennyiség nem olyan jelentős. A D-vitamin szerepe. |
Légúti fertőzések, allergia
A fentiek tükrében érthetőek azok a vizsgálati eredmények, melyek azt bizonyítják, hogy a gyakori felső és alsó légúti betegségek a kisgyermekeknél főként a napfény szegény hónapokra esnek és a vírusos légcsőhurutok, a gyakori nehézlégzéssel járó csecsemőkori bronchitisek, tüdőgyulladások gyakoribbak voltak azoknál a gyermekeknél, akiknek a D-vitamin ellátottsága nem volt megfelelő.
Az immunrendszer másik vonalát jelentik a Th2 limfociták és sejtanyagai által irányított kórképek, az allergiás megbetegedések. A bőrgyógyászati eltérések az atópiás dermatitis, az ekcéma, a psoriazis is napfényes hónapokban javulnak. A megfigyelések és kontrollált tudományos vizsgálatok egyaránt arra mutatnak, hogy a bőrtünetek napfény hatására rendeződnek, a napfényben szegény hónapokban kiújulnak, ami a D-vitamin szinttel is összefüggésbe hozható.
Vérvizsgálattal a napi szükséglet meghatározható
Az allergiás betegségek között különös figyelmet kell fordítani az egyre növekvő számú csecsemőkori és gyermekkori asztma megelőzésére, aminek egyik eszközeként a megfelelő D-vitamin pótlást ajánlják. Az anya terhesség és szoptatás alatti megfelelő D-vitamin ellátottsága segíti a csecsemő és gyermekkori allergiás asztma kialakulásának megelőzését.
2012.-ben számoltak be azokról a vizsgálati eredményekről, mely szerint az atópiás (allergiára hajlamos) egyén esetében már nem csak a terhesség alatt és a gyermekkorban, de felnőtt korban is gondolni kell a D-vitamin pótlására.
A helyes táplálkozás és a szabad levegőn tartózkodás mellett, különösen a téli időszakban szükség lehet a D3-vitamin pótlására. Annak eldöntésére, hogy kinek és milyen adagú D-vitamin szedése indokolt, orvosi vizsgálat szükséges, és a vizsgálatok eredményének függvényében lehet a D-vitamin adását elkezdeni.
D-vitamin hatása egyéb betegségekben
A szív és érrendszeri betegségek, elhízás esetében és 2. tipusú diabetes esetében is ajánlott a D-vitamin szint ellenőrzése és a D-vitamin szükség szerinti pótlása. Autoimmun kórképeknél: rheumatoid arthritis és szklerózis multiplex esetében is vizsgálják a D-vitamin hiány szerepét.
Az életkorral fokozódó csontritkulásnak nevezett kórkép (osteopenia, ostoporózis) esetében a diagnózis felállításának és a kezelésnek része a D-vitamin szint meghatározása és a hiány kezelése.
(Orvostkeresek Egészségmagazin)