Aggasztóan kevés folyadékot fogyasztanak az idős emberek
A vizsgált szociális otthonokban élő idős emberek folyadékfogyasztása messze elmarad az ajánlott napi folyadékbeviteli mennyiségtől – derül ki egy kutatásból, amit a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége, a SE Egészségtudományi Kar, Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszéke és az Európai Hidratációs Intézet végzett el közösen.
Az ajánlott folyadékbevitel időskorban sem változik, de a szomjúságérzet csökkenésével, a fizikai képességek romlásával jelentősen megnő a kiszáradás veszélye. A krónikus dehidratáltság pedig súlyos egészségi probléma, ami növeli a húgyúti fertőzések és a vesekő kockázatát.
A felmérés célja a 60 év feletti, hazai szociális otthonokban élők ivási szokásainak és a folyadékbevitelüket befolyásoló tényezőknek a vizsgálata volt.
A kutatás legfontosabb megállapítása szerint a mintában szereplő szociális otthonokban – tehát a nem egyedül – élő idősek folyadékbevitele is jóval elmarad az ajánlott mennyiségtől. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) folyadékbevitelre vonatkozó ajánlása nőknél napi 2 liter, férfiaknál 2,5 liter, amely az elfogyasztott ételekből és italokból származik. Ehhez képest a vizsgálatban részt vett 60 év feletti nők átlagosan 3 dl-rel, a férfiak még jelentősebb mértékben, 7 dl-rel fogyasztanak kevesebbet.
Természetesen ez a javasolt mennyiség nagyban függ az egyéntől, a környezeti tényezőktől és a fizikai aktivitás mértékétől is és ez időskorban sem változik meg lényegesen. Viszont a kor előrehaladtával csökken a szomjúságérzet, romlik a fizikai és mentális állapot, s ezek a tényezők mind-mind odavezethetnek, hogy ez a korosztály rendszeresen kevesebb folyadékot fogyaszt a szükségesnél.
Iszik eleget? |
Az egészséges táplálkozás egyre nagyobb hangsúlyt kap mindennapi életünkben. A korszerű, kiegyensúlyozott étkezésen belül a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékfogyasztásra is érdemes figyelmet fordítani, különösen a meleg, nyári időszakban. Amit a folyadékfogyasztásról tudni kell |
A felmérés eredménye szerint 80 év fölött még drámaibb a helyzet, ők fiatalabb társaikhoz képest is 2 dl-rel kevesebb folyadékot vesznek magukhoz, mindössze 1,65 litert. Márpedig a krónikus dehidratáltság súlyos egészségi probléma, ami növeli a húgyúti fertőzések és a vesekő kockázatát, valamint idős korban a szív- és érrendszeri, keringési komplikációk kialakulását.
A felmérés alapján elmondható, hogy a víz és egyéb italok 75 százalékban járulnak hozzá az összes folyadékbevitelükhöz (1,3 l férfiaknál, 1,32 l nőknél), míg 25 százalékot tesz ki az ételekből származó víztartalom (0,46 l férfiaknál, 0,43 l nőknél). Ez az arány megegyezik az átlagos európai étrend részeként ételekkel, illetve italokkal elfogyasztott vízhányaddal. Ugyanakkor a mennyiségnél tapasztalható jelentős elmaradás abból is ered, hogy folyadékfogyasztásuk nem elég változatos, mert az elfogyasztott folyadék legnagyobb része víz vagy tea. Márpedig a csökkenő étvágy, a szegényesebb étrend nem segíti a folyadékbevitelt, jobban oda kéne figyelni, hogy bő választékot, színesebb ételeket és italokat kínáljunk nekik.
A folyadékfogyasztás összefüggést mutat az iskolázottsággal, a magasabb iskolai végzettségűek némileg jobban odafigyelnek a megfelelő folyadékpótlásra.
A fentiek tükrében nem meglepő tehát, hogy a megkérdezettek több mint kétharmadának van valamilyen betegsége. Az egyetemet, főiskolát végzett idősek ebből a szempontból is jobb helyzetben vannak, körükben jelentősen több az egészségesnek mondható idős ember.
Időskori táplálkozás |
Ahogy idősödik az ember, úgy nem csak életmódbeli, hanem élettani változások is bekövetkeznek, ami hatással van a táplálkozásra is. Csökken az aktív testtömeg, sorvadnak az izmok és a szervek, lassul az alapanyagcsere. Romlik a tápanyagok emésztése, felszívódása, gyengül a kiválasztás. Időskorra jellemző a székrekedés, ami miatt a hashajtók rendszeres szedése tápanyaghiányt okozhat. Időskori táplálkozás |
Nagyon magas azok aránya is, akik szednek valamilyen gyógyszert (85 százalék), még a diplomások 60 százaléka is, annak ellenére, hogy csak 44 százalékuk jelezte, hogy van valamilyen betegsége.
Aggasztóak az idősek testtömeg-index adatai is, hiszen 44 százalékuk túlsúlyos vagy elhízott, 38 százalék normál testalkatú, viszont kiemelendő, hogy nagy számban (17százalék) található közöttük sovány, ami alultápláltságra utalhat. A túlsúlyosok aránya a 60 és 65 év közöttiek körében az idősebb korcsoportokénál számottevően magasabb. A helyes táplálkozás és folyadékbevitel minden bizonnyal ezeket a torzulásokat is mérsékelhetné.
„Az adatok bebizonyították, hogy a mintában szereplő, szociális otthonban élő időseknek nem kielégítő a folyadékbevitele. A lehetséges egészségi következményeket figyelembe véve intervenciós programok szükségesek nemcsak az idősek, hanem a családtagok és az egészségügyi személyzet körében is” – vonta le a kutatásból adódó következtetést a felmérést vezető Antal Emese dietetikus, az EHI hazai szakértője.
A hazai szociális otthonokban végzett kutatásban 141 fő vett részt. A megkérdezettek 39 százaléka férfi, míg 61 százaléka nő volt. Átlagéletkoruk 73 év, a legfiatalabb 60, míg a legidősebb 95 éves volt. 43 százalékuk 8 általánost, 13 százalékuk szakmunkásképzőt, 26 százalékuk középiskolát, míg főiskolát vagy egyetemet 18 százalék végzett. Majdnem fele (46 százalék) a kérdezetteknek özvegy volt, 35 százalékuk házas. 45 százalék Budapesten él, 38 százalék városban, a többiek falun.
Az Európai Hidratációs Intézet hazai szakmai partnere a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.
(Well PR)