A szeretet gyógyít - Karácsony a Bethesda Gyermekkórházban

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Az ünnepi időszakban sem pihen a gyermekkórház apraja-nagyja, a kezelésre szoruló picik legtöbbször bent maradnak az osztályon, vagy éppen karácsonykor történik véletlen baleset, rosszullét, amiért kórházba kerül a legkisebb. Hogyan telik az ünnep a gyermekkórházban?

Dr. Mikos Borbála csecsemő- és gyermekgyógyász főorvost, az MRE Bethesda Gyermekkórház minőségügyi és oktatási igazgatóját, valamint Dr. Ternai Zitát, az intézmény fül-orr-gégész szakorvosát kérdeztük.

Ünnepi készülődés a gyermekkórházban

- Kommunikációs csapatunk, alapítványunk és lelkészeink már egy hónappal korábban elkezdik a készülődést az ünnepekre. Adventkor minden hétvégén színes programok tették lehetővé a lelki feltöltődést, a meghitt együttlétet: a gőzölgő forró tea és a bejgli mellett tartalmas beszélgetésekkel, közös adventi koszorúkötéssel, üdvözlőlapok készítésével vagy éppen mézeskalácssütéssel teltek a napok – meséli dr. Mikos Borbála főorvos.

- Amikor azt halljuk, hogy beteg a gyermek karácsonykor, összeszorul a szívünk. Miként élik meg a kicsik, hogy bent kell maradniuk az osztályon, nem mehetnek haza az ünnepekre?

- Karácsonykor főként súlyos betegség vagy sürgős ellátást igénylő probléma miatt kerülnek a gyermekek kórházba. A szülőkkel való kommunikáció mellett nagyon fontos, hogy a gyermekkel megbeszéljük mi orvosok és az ápolók is, hogy mi fog történni vele a kórházban, mikor kell ügyesnek lennie, mely vizsgálatok lehetnek esetleg fájdalmasak, melyeknél pedig felesleges aggódnia. Fontos megbeszélni, hogyan tud segíteni - ha olyan korú és állapotú a gyermek - hogy aktív részese lehessen gyógyulásának, ne csak passzív szenvedője a történéseknek – mondja dr. Ternai Zita fül-orr-gégész szakorvos.

- Anya, apa és a testvérek távolléte pótolhatatlan, ezért minden lehetséges percet biztosítunk a szülők jelenlétére gyermekük mellett. Akikre hosszú kórházi kezelés vár, szüleik számára fenntartjuk az Anyák Házát, ahol komfortos elhelyezést biztosítunk számukra – mondja dr. Mikos Borbála főorvos, akitől azt is megtudtuk, hogy a diakóniai és pszichológus, valamint mentálhigiénés munkatársaik naponta felkeresik a kis betegeket, és zenével, mesével, közös énekléssel töltik ki magányos óráikat.

„A mi szívünk is összeszorul, ha egy gyermeket nem látogat senki, és mindhiába várja szüleit. Az ő szenvedő lelküket külön figyelemmel igyekszünk megtölteni szeretetünkkel, gondoskodásunkkal, apró személyes ajándékainkkal.”

- A család logisztikája is más az ünnepek alatt: vendégség, óvoda- és iskolaszünet miatt a szülőkre is nagyobb nyomás hárul, a beteg gyermek miatt is izgulnak. Fontos, hogy együtt stabil, pozitív hátteret alakítsunk ki a gyermek számára. Ebben az orvosok mellett a nővéreknek, a betegápolóknak és betegszállítóknak szintén óriási szerepük van – hangsúlyozza a szakorvos.

- Miként telik az ünnep a Fül-Orr-Gégészeti Osztályon?

- A sürgős és nagy odafigyelést igénylő teendők mellett próbálunk időt szakítani arra is, hogy a kórház falai közé becsempésszük az ünnep meghittségét, varázsát, még ha néha csak pillanatokra is. A gyermekek szívesen mesélnek arról, hogy mire vágynak vagy éppen milyen ajándékot kaptak. Örömmel osztják meg velünk akár akkor, amíg előkészül az anesztézia az altatáshoz és műtét előtt még pár szót váltunk a gyermekkel , milyen ügyesen segítenek az ünnepi készülődésben, mi a kedvenc karácsonyi meséjük. Ezek a beszélgetések oldják a feszültséget, segítenek nekik is, nekünk is – meséli a szakorvos.

Ünnepi díszbe öltözik a kórház

A sok teendő mellett a munkatársak több módon is meghitté teszik a közösség számára az ünnepet. A Bethesda Gyermekkórház kívül és belül is ünnepi díszbe öltözik decemberben: a főépületet befedő fényfestés előtt bámulattal áll mindenki: munkatársak és gyermekek. A kertben a kiállított betlehemi jászol láttán pedig meghatódnak Jézus születésére emlékezve, hiszen odabent éppen hasonló korú kicsik is gyógyulnak.

- Az ünnepi készülődés időszakában meglátogatják a gyerekeket népszerű énekesek, együttesek, mesemondók, bohócdoktorok, akik idejüket önként felajánlva akár a betegágyukig viszik a dalt, zenét, karácsonyi verseket és mesét, egyszóval a vidámságot, az ünnep hangulatát. Érkeznek hozzánk önkéntes civilek is, ők játszanak velük, közösen készítenek karácsonyfadíszeket és figurákat – meséli dr. Mikos Borbála.

Bethesda Gyermekkórház karácsonyi kivilágítás

- Karácsony táján a kórházi ebédek és vacsorák tányérja mellé midig odakerül valami ünnepi érzést keltő szaloncukor, csoki mikulás, narancs, bejgli, foszlós kalács vagy akár a munkatársaink által készített ünnepi süteményekből is kapnak a gyermekek. Amikor eljön a karácsony, a kórtermeket családias, melegséget árasztó szobákká varázsoljuk nagylelkű adományozóinknak hála. Az ünnepi díszbe öltöztetett fenyők is felemelő hangulatot nyújtanak. Látva a betegen is boldog gyermekek örömtől sugárzó csillogó tekintetét, nem lehet a könnyeinket elrejteni – teszi hozzá a főorvos.

„Nemcsak hisszük, hanem tudjuk is jól: a szeret gyógyít”

- Karácsonykor fokozottan igaz, hogy a jó szónak gyógyító értéke és ereje van, még jobban oda kell figyelnünk ilyenkor a gyermekekre, akiknek a szokottnál is nehezebb kiszakadniuk a családi körből, még több támogatásra van szükségük – véli dr. Ternai Zita, aki megemlítette, hogy a saját karácsonyi istentisztelet alkalmával évek óta fellép a Bethesda orvosokból álló kórusa, amelynek ő maga is többször tagja volt. A szakorvos jelenleg kicsi gyermekeivel van otthon, így együtt tölthetik a karácsonyt, a munkatársakkal közös kórházi készülődésre azonban most is szívesen gondol.

Portré Dr. Mikos Borbála: Nagyon szép hivatást gyakorolhatok nap mint nap

Szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
Fotó:
Bethesda Gyermekkórház

Cikkajánló

Segítség