Néhány újból felfedezett gyógyhatású növény
Manapság az emberek gyakran legyintenek, ha egy rutinvizsgálat során bármilyen elváltozásra fény derül. A fokozott tempó és a stressz miatt sokan a könnyebb utat választják, hiszen sokkal egyszerűbb egy tablettát bevenni és attól várni a gyógyhatást, mint odafigyelni a helyes táplálkozásra és megfelelő minőségű táplálékkiegészítőket fogyasztani.
A népi gyógyászatban számos gyógynövényt használnak, melyekre az ipar is felfigyelt. Több esetben is az a tapasztalat, hogy a megfelelő táplálékkiegészítőt fogyasztva a gyógyszerek dózisa csökkenthető vagy a gyógyszer akár el is hagyható.
Íme néhány gyógyhatású növény, melyek előnyös tulajdonságait újból elkezdtük felfedezni és felhasználni.
A csicsóka
A csicsóka fő hatóanyaga az inulin növényi rostanyag. A szív- és érrendszeri betegségekben is ismert jótékony hatása, mivel gátolja a trigliceridek képződését. A köszvény kezelésében is alkalmazható, rendszeres fogyasztásával csökkenthető a vér húgysavszintje. Legismertebb a cukorbetegség és elhízás kezelésében betöltött szerepe.
Az amaránt
Kiemelkedően magas az ásványianyag-, fehérje-, és rosttartalma. Az amarántmag lisztje ötször több vasat, hétszer több kalciumot és négyszer több cinket tartalmaz a búzalisztnél. Magas a magnézium tartalma is (100 g amaránt a felnőttek napi szükségletének 90 százalékát fedezi).
Jó B1 és E-vitaminforrás, a többi gabonafélétől eltérően aszkorbinsavat is tartalmaz. A magas antioxidáns tartalomnak köszönhetően a daganatos megbetegedések megelőzésében is van szerepe.
Az áfonya
A vörös áfonya akut és krónikus húgyúti fertőzések megelőzésére, kezelésére alkalmas, valamint ismert antioxidáns hatásáról is.
A fekete áfonya hasmenés, krónikus bélgyulladás régóta ismert ellenszere.
A tőzegáfonya szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésére, antibakteriális hatása miatt, a bakteriális fertőzések megelőzésére, kezelésére, az immunrendszer erősítésére, étvágygerjesztőnek is ajánlják. Húgyúti fertőzések, gyulladások kezelésére alkalmas.
(Dr. Csuth Ágnes)