Genetika - Hogyan hozható létre hosszabb életű egyed?

Független Hírügynökség
megjelent:

A japán kutatás választ adhat arra az alapvető kérdésre, hogy az emlősöknél a hosszú életet csak egyik vagy mindkét szülő génjei határozzák-e meg. Talán az is kiderül majd, hogy a nők miért élnek átlagosan tovább, mint a férfiak.

Valószínűleg a spermium egy génje felel azért, hogy az emlősök nőstényei tovább élnek, mint a hímek. Erről jelentettek meg japán kutatók tanulmányt szerdán a Human Reproduction című tudományos folyóiratban.

Kono Tomohiro, a Tokiói Egyetem professzora, és Kavahara Manabu, a Szagai Egyetem kutatója azt találta, hogy azok a kísérleti egerek, amelyeket génmanipulációval két anya genetikai anyagából hoztak létre, lényegesen tovább éltek, mint az egy anyától és egy apától származó egerek.

A két anyától való egerek átlagosan 841,5 napig éltek, 186 nappal tovább, mint a normál kevert génkészlettel rendelkező egerek, amelyek átlagos élettartama 655,5 nap volt. A kétanyás egerek közül a legöregebb 1.045 napot élt meg, míg a normális kontrollcsoportból a rekorder 996 nap után múlt ki.

A másik érdekes megfigyelés az volt, hogy azok az egerek, amelyeknek két anyjuk volt, kisebb termetűk és súlyúak voltak a normálisoknál, és erősebb volt az immunrendszerük. A kétanyás és az egyanyás egerek között a különbség valószínűleg az Rasgrf1 jelű génben van a kutatók feltevése szerint.

Ez a gén a 9. kromoszómán található, és a születés utáni növekedésben játszik szerepet. Normális esetben ez a gén az apától örökölt kromoszómán aktiválódik.

Orvosi érdekességek

(FH)

Cikkajánló

HPV elleni harc
HPV elleni harc

Hogyan segíthetjük szervezetünket? (x)

10 tanács szülőknek
10 tanács szülőknek

Vigyázzon gyermekei egészségére télen is.

WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász, Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
WEBBeteg - Simon Béla

Segítség